Jump to content
Българският форум за музиканти

Мунщук


Recommended Posts

Здравейте!

Искам малко инфо как мога да отворя мунщука на кларинета си защото ми е много неудобен.. бяха ми казали ,че с пила или нещо такова може да се отвори малко не съм много наясно ако има някой ,който знае моля да каже :) (опитвам се да свиря кома тонове и ми е малко неудобен мунщука )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Искам малко инфо как мога да отворя мунщука на кларинета си защото ми е много неудобен.. бяха ми казали ,че с пила или нещо такова може да се отвори малко не съм много наясно ако има някой ,който знае моля да каже :) (опитвам се да свиря кома тонове и ми е малко неудобен мунщука )

 

^Едно от най-глупавите неща, които съм чувал, е да използваш пила за промяна на отвора при мундщука на кларинет!

Няма неудобен наустник или мундщук /виж как се изписва/. Има по-отворен или по-затворен такъв. Различни марки на производителите и звучене. Доста работа /разбирай свирене/. Постановката се налучква /неефективно/ или се ходи при преподавател. Слуша се много как го правят майсторите или поне по-напредналите. Нищо не става отведнъж. И чак тогава, ако се наложи се купува нов мундщук. Но с пилата - никога! Защото дори не знаеш какво трябва да изчегърташ /изпилиш/. И какво трябва да се получи накрая.

Ако все пак се втурнеш да го направиш, гарантирам ти стопроцентов плачевен резултат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Попринцип правенето на мундщуци и пиленето им отдавна не са "табу", но за жалост не всеки може сам, вкъщи и с подръчни средства да го прави.

Моя съвет е да отидеш при някой кларинетист който знае за какво иде реч и да направиш една консултация с него. Личното ми мнение е че може да имаш проблем не само с мундщука, а и с платъка който използваш. Производителите на мундщуци дават ясни скали кой мундщук на кой платък съответства, да не говорим че вече един от най-големите производители пусна и различни модели платъци за различните профили мундщуци. Ако написаното по-горе от мен не ти говори нищо, то определено потърси помощ, за да просвириш леко и ПРАВИЛНО !!!

 

Все пак като търсиш помощ напиши какъв ти е мундщука (и профил ако има) и какъв платък ползваш (марка, дебелина и профил).

 

ПП. И за да те объркам още повече ще ти кажа че и гривната, която държи платъка също оказва голямо влияние, просто разиката вече там се усеща в по-напреднал стадий на свирене.

Редактирано от Картечницата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.