Jump to content
Българският форум за музиканти

За Теорията на музиката


Знаете ли теорията на музиката?  

142 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Свиренето само с дар от горе стига до едно ниво и толкова. Като прочетеш малко теорийка и ти светва крушката за някои неща. Разбираш, че можеш повече неща да правиш. Все пак трябва да има връзка между теорията и практиката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 126
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

маи наистина е важен крайния резултат,щото като отидеш да бачкаш някаде не те питат дали си тухлозидар,а те гледат дали можеш или не!въпреки това трябва да знаеш теорияте поне от самоуважение.като се замислиа не е толкова сложна тази ТМЕ:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я да разведрим малко обстановката :D

 

На 7 годинки (1-ви клас) реших, че искам да свиря на акордеон - видях едно от онези малки акордеончета в Детмаг и започнах да врънкам наште, докато не ми го купиха :P

 

И някъде в средата на учебната година на една родителска среща (тези обикновенно се правеха в комплект с нас лапетата) се появиха един чичко и една лелка, които казаха че който иска може да се запише да учи акордеон или пиано.

 

Записаха ме, аз почнах да ходя и след две години ходене на уроци, висене пред една тъпа черна дъска с нарисувани с боя петолиния и свирене на безмислени технически упражнения с досадни забележки от сорта на "да се изсвири поне 100 пъти", явно ми е писнало и съм се отказал.

 

Не си спомням много добре как точно стана това, но според баща ми съм се появил разреван и съм заявил "От мен музикант не става - другите деца могат да свирят "Калинка Мая", а аз не мога - няма повече да ходя на уроци". ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелееее пичове, кво стаа тука бе?!

 

Да се смея ли, да плача ли B) Едва ли не едните се опитват да ми кажат, че ако знам теория, значи не мога да измислим нищо свестно, а другите - че ако не знам теория не мога да измислим нищо читаво. ;)

 

Споко, истината е винаги посредата :D Не мога да се съглася, че знаенето на теория пречи. Ми не пречи! Ако някой прави посредствена музика, причината не е това, че знае теория ебаси B) Също така причината не е и това, че НЕ знае B)

 

А и също така не виждам защо трябва да има универсален подход. Всеки изразява себе си чрез музика - и понеже хората са различни, и подходите ще са различни!

 

Айде със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама аз (както и милиони други), като си пусна една песен не си казвам

"Ебахти виж тука ся как двете китари са в терца, баса свири еди ква си фигура, барабаните правят брейк по двата горни тома и после форшлаг, докато вокала пее еди как си..."

Това наистина ме кара да се замисля дали наистина се наслаждавам на музиката по правилния начин. Защото май правя точно описаното тук... :think:

 

Btw Джон Маклафлин, Джими Хендрикс и много, много други са самоуки. Въпреки това са по-наясно какво, как и защо свирят от стотици хиляди!

 

Теорията всъщност ни отваря дверите (иии, каква хубава думичка :green: ) на необяснимото и то престава вече да е такова. Изчезва ли така част от магията на "търсенето на сляпо" не знам. Ставаме ли по-музиканти с назубрянето на определен брой страници също не знам. Вярвам, че теорията съществува единствено и само, за да ни направи по-добри, а не с цел да предизвиква спорове като настоящия... B)

 

Ицо е най-прав - истината е по средата!

А Джо Сатриани е казал: Some songs come from the simple joy of playing! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А и също така не виждам защо трябва да има универсален подход. Всеки изразява себе си чрез музика - и понеже хората са различни, и подходите ще са различни!

да де!никой не казва обратнотоB)но е по-добре да знаеш теорията(само за самочувствие) B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също не разбирам какво може да е удоволствието да свириш нещо, което не разбираш!

 

Всеки уважаващ себе си музикант-професионалист, трябва по всяко време да може да направи музикален анализ на творбата, която изпълнява! Едно е да можеш да свириш хубаво, друго е да знаеш какво правиш и как го правиш!

Много хора могат да свирят хубаво, не професионално, т.е. да не са учили това, което правят! Но това не ги прави музиканти! Аз също мога да сложа няколко тухли една в/у друга и да зазидам нещо, но това не ме прави строител, колкото и добра да се е получила стената!

 

Теоритичната подготовка дава много предимства, пред любителското изпълнение! Това е моето мнение!

 

:read: (в добрия смисъл) :no:

 

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също мога да сложа няколко тухли една в/у друга и да зазидам нещо, но това не ме прави строител, колкото и добра да се е получила стената!

абе, преди направиха съпоставка между теорията на музиката и секса, ама вече т'ва...

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също мога да сложа няколко тухли една в/у друга и да зазидам нещо, но това не ме прави строител, колкото и добра да се е получила стената!

абе, преди направиха съпоставка между теорията на музиката и секса, ама вече т'ва...

:hello:

Еми, изисква се малко фантазия.. може да се направи съпоставка с много неща .. :)

 

Ей това рулира .. :read: B)

 

http://store1.data.bg/machoka/pic4.jpg

Редактирано от machoka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в няколко различни теми дадох едно и също мнение, бях силно критикуван от силни личности във форума, но сега мисля пак да дам подобно мнение.

отварям речника на чуждите думи (думата музика не е българска) и чета кво пише вътре и цитирам :

музикант (от гр.) - специалист по музика; професионалист, който свири на някой инструмент.

е та мисълта отново ми е, че не може да се наречеш музикант, ако не си наясно със солфежа и теорията(сиамски близнаци), хармония, полифония, история на музиката, инструментознание, ритмика, нямаш добра стилистика в различните основни течения на модерната музика - поп, рок, джаз, не си запознат с техните основни и най-употребявани хармонии, начини за импровизация, същата работа и с така наречената класика. абе въобще идеята е не да свириш добре да някой инструмент, а да си така добре запознат с теорията, че който и инструмент да хванеш, да можеш да свириш на него, и да трябва време само да свикнеш с особеностите и щрихите му и да се изградиш технически. за да бъдеш истински музикант трябва да можеш и да знаеш как да мислиш, а не само да движиш пръсти/ръце/крака/устни/гласни струни или квото и да е. всичко останало е в сферата на любителската дейност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пешо,напълно си прав,но в днешно време никой не гледа дали имаш диплома,а гледа какво можеш.Аз лично уча висше музикално образование и пак не мога да се нарека музикант(в смисъл,че има още толкова хляб да изям и толкова музика да създам....).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разбира се, че ще минат години преди да станем музиканти. никой не ти гледа дипломата, но тези предмети не се учат заради дипломата, не са попаднали случйно в курса ти на обучение в академията, те оказват изключително пряко влияние върху свиренето ти - т.е. моженето ти. все пак може да свириш много добре, но има моменти, в които не се свири - трябва да се обсъди и промени дадена хармония, или да се транспонира в реално време, да се разчете някой нотен текст на алтов ключ и точно тогава тези предмети от дипломата имат огромно значение.

и една случка от миналата седмица. един наш китарист прави записи за предаването ДжазТайм с други музиканти - джем сешън върху стандарти. няма предварителни репетиции. решават да измислят парче на момента. и за 2 минути парчето е готово - измислена е тема и е хармонизирана. вече на второто пресвирване е уточнено и темпото и ритмиката. мислиш ли, че това може да се случи без познания по академичните предмети ?

предаването ще го дават на 29.01 :D

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има резон в теорията ти!Надявам се все повече хора да мислят така!"Всяка жаба да си знае гьола" както се казва и тогава ще има се оправят нещата!Нека не забравяме че се намираме в България обаче......а всъщност,това което каза за жас тайма,както знаеш,повечето жас музиканти са нямали хабер от каквато и да е била хармония,елементарна теория и т.н.Значи можело.....

Редактирано от Topsun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има резон в теорията ти!Надявам се все повече хора да мислят така!"Всяка жаба да си знае гьола" както се казва и тогава ще има се оправят нещата!Нека не забравяме че се намираме в България обаче......а всъщност,това което каза за жас тайма,както знаеш,повечето жас музиканти са нямали хабер от каквато и да е била хармония,елементарна теория и т.н.Значи можело.....

То може, ама трябва да се учи!!! :wow:

 

:guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.