Jump to content
Българският форум за музиканти

Многопистов запис в реално време


pentecost

Recommended Posts

Здравейте,колеги.Имам 8-канална звукова карта:http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta1010LT.html

и мискер:http://www.behringer.com/EN/Products/802.aspx Въпросът ми е този наличн хардуер дали е достатъчен

за осъществяване на многопистов запис в реално време,и ако не е какво оше ми е небходимо за целта ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

саундкартата е напълно достатъчна. от миксера може да ползваш микрофонните предусилватели, ако ще ти трябват повече от 2 микрофона.

 

в крайна сметка варианти и възможности - колкото щеш. разкажи какво точно ще правиш, да не изпишем фермани за различните начини да запишеш китара, а то ти да искаш да записваш камерен ансамбъл примерно :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по-скоро не съм наясно какви настройки да въведа на компа когато ад-на да речем 8 писти на сикуензера

и искам да записват и осемте едновременно,исках да разбера дали за тази опция ми е нужен специализиран

хардуер какъвто нямам,или просто има няква софуерна настрйка на звуковата карта,примерно.Иначе със запис

на отделни инструменти нямам,проблем,правил съм 100ци път,но никога не съм записвал на няколко канала едновременно.

Благодаря за инфо-то ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да уточниш - в първия пост пишеш за хардуер, после премина на софтуер.

Кое в действителност те интересува?

 

Все пак ще кажа за хардуера, защото явно там нещата са недоизмислени.

10-те входа на 1010LT са стандартни линейни входове, на които може да се подава само съответният за тях сигнал - +4dBu или -10dBu при импеданс 10 К.

 

Appendix A - Technical Specs

Analog Audio

Peak Analog Input Signal: +14.2 dBu (+4dBu setting

+2.1dBV (-10dBV setting)

Peak Analog Output Signal: +14.0dBu (+4dBu setting),

+2.0dBV (-10dBV setting)

Dynamic Range:

Outputs: 101.5 dB (a-weighted),

Inputs: 99.6 dB (a-weighted)

 

В тях може да се вкарват сигнали от синтезатори, предусилватели ( за бас, китара, микрофонни), CD, MP3, възпроизвеждащи устройства, манетофони и тем подобни. За всичко, което не влиза в тези категории е необходим хардуер.

 

Ако искаш например да запишеш едни барабани с 5...10 микрофона , ти трябват съответния брой Предусилватели.

Ако искаш да запишеш акустични инструменти, вокали и др. Пак трябват предусилватели.

И понеже за пълно обзавеждане ще се наложат непосилни инвестиции, е добре да се минимизират изискванията, за което трябва да се направи точен план какво ще се прави.

Което трябва да посочиш в следващия си пост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не ти трябва нищо допълнително :) в самата програма, с която работиш, избираш кой трак от кой канал на саундкартата да записва. евентуално в настройките ще трябва да зададеш да са активни всички канали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от миксера може да ползваш микрофонните предусилватели, ако ще ти трябват повече от 2 микрофона.

Пак приказки на пазара....

Как ще ползва нещо, което няма тези възможности?

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миксера е с два микрофонни предусилвателя.В канал 1 ще включа микрофона а в канал 2 ел.китарата.Искам да запиша

и двете на два отделни канала по едно и също време :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При това положение, примерно включваш микрофона в микрофонния вход на канал 1, а китарата в линейния на канал 2. Само че не е лошо да прекараш китарата първо през някакъв предусилвател, ако ти се намира, от рода на китарен процесор примерно, че не е оптимален звука при включване на високоимпедансен инструмент в нискоимпедансен вход (линейният на мискера в случая). Също трябва да помислиш и за симулация на китарен кабинет, при липсата на истински такъв, а дали ще е от евентуално използвания ефект преди миксера или после виртуален такъв в компютъра, ти си решаваш.

За да не ги смесва двата сигната мискера, даваш на канал 1 панорамата в крайно ляво положение, а на канал 2 в крайно дясно, След това на главния изход на мискера си помниш, че левият канал ти е микрофон, а десният китара и съответно така ги включваш примерно в канали 1 и 2 на аудио картата. От софтуера после си избираш in настройките на съответните 2 писти, като на едната слагаш channel 1 или както там ти засича първия вход на картата, а на другата channel 2 съответно. И трябва да стане работата.

Вече за записване на повече сигнали multitrack си става по-сложно с този мискер, понеже няма толкова отделни изходи. Може да се поиграе с използването освен на 2-та главни моно изхода (ляв и десен канал) и на aux send, control room, headphones и там вече не знам какви други имаш, но резултата не е много сигурно какъв ще е, а и да се окаже че може да се използват някой от тях заедно с главните, си е цигания работата все пак. За максимални резултати с multitrack записване с твоята карта или използваш n на брой предусилвателя както каза Parni_Valjak или примерно си вземаш един мискер с отделен изход за всеки канал, но и техните цени не са малки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е "някакво" решение. За качествен запис, колкото по-малко стъпала (усилватели) участват в пътя на сигнала, толкова качеството е по-високо. По-малко шум, изкривявания - линейни и нелинейни и т.н.

За целта са измислени изходите Direct Out; Изход от всеки входен канал. Споменатия смесителен пулт няма такива изходи, а и класът му е нисък. Ако не се търси сериозно качество, което мисля , че е дадения случай, може да се използва метода посочен от Mairomaster.

Пак обаче остава проблемът с наличието на само 2 канала, т.е. не може да се прави многоканален запис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ а ако се вземе сигнал от fx send-а (какъвто ми се стори, че има този миксер, може да не съм догледал), няма ли да върши работа? на мен това ми беше идеята...

 

иначе многоканалният запис ще се осъществи с многоканалната саунд карта, а миксерът изобщо няма да е нужен, ако не й се надхвърлят възможностите. само за директен запис на китара ще трябва някакъв буфер. освен ако не е с активна електроника, разбира се. китара в микрофонен преамп отново не е добра идея.

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички,които се включиха така активно в темата.Все пак да задълбаем още малко-Фактът че звуковата

карта има само два микрофонни входа,означава ли че може да прави многопистов запис само на два канала?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.