Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво е това животно?


yordaniy

Recommended Posts

Здравейте!

 

От чиста носталгия, тия дни посегнах към животното, което имам честта да нарека свой първи бас. Реших да споделя с вас малко негови снимки, барем някой е виждал такова нещо и може да даде някаква информация за него... :unsure:

 

Малко предистория...

 

Купих го преди 12 години от някакво наркоманче за тогавашните 10 000 лв. Бях много голям мераклия да свиря на бас, но единственото, с което разполагах, беше акустичната китара на баща ми - по-стара от самия него руска (вероятно) 7-струнна китара, преправена от него на 6-струнна...

 

Та... Инструментът беше лошо осакатен - с махнати прагове (явно и това се е разменяло за трева навремето), с изрязано тяло, боядисано с бяла блажна боя и нацапано с червен лак за нокти (кръв!), голямото мостче - с олющен никел, липсващи повдигачи, неработещ/превъртащ (както по-късно установих) метален прът на грифа, от емблемата на главата бяха останали само дупките, pickguard-ът беше спукан и пред разпадане...

 

За щастие, имаше си ключове и две струни с разтегнати плоски навивки, а единственият P-тип адаптер и потенциометърът му работеха (както по-късно установих ;-))

 

Въобще - басът беше наистина в плачевно състояние.

 

С вещата помощ на баща ми се захванах за работа - разглобих напълно баса, ударих няколко различни по големина шкурки на тялото и грифа, баща ми го байцва и лакира (решихме да го оставим в естествен цвят), после му изработи нов pickguard и мост, измъдрихме едни достойни заместители на повдигачите, аз му набих (буквално) нови прагчета, хаках му едни нови струни за 25 000 лв. и...

 

И басът засвири!

 

Вярно - през един стар касетофон SONY, който имаше стерео-вход тип "два чинча", но засвири! А аз бях един от най-щастливите хора на света (който, вместо да учи за кандидат-студентски изпити, до последно се занимаваше по цял ден с баса в работилницата...)!

 

И се почна един хеви метъл!...

 

...

 

А днес, опитвайки се да гледам от един малко по-друг ъгъл на нещата, докато побвах да скалъпя някой и друг slap при брутално-високия (такъв си беше и навремето) action и тъпо-звучащите, вече 12-годишни струни, се замислих за съществото на тоя "архаичен" бас...

 

Грифът със сигурност не е от това тяло - твърде голяма и неравномерна фуга има между двата елемента. Дупките в главата загатват за големината и формата на емблемата (предполагам, метална пластина) - леко трапецовидна, заемаща приблизително 1/4 до 1/3 от площта на главата (която пък е Fender-ски тип). Самото тяло (също загатващо Fender-форма, макар и с много условности) като материал е (или поне прилича на) от три части - многопластови "крила" и средна част от три отделни пласта.

 

Въобще - ако имате интерес, вижте снимките: https://picasaweb.google.com/yordaniy/MyFirstBass?authkey=Gv1sRgCOaXtvKUs-DQtQE

 

...

 

И накрая - целта на цялата тая тема: на базата на тези снимки, дали някой от вас извиква някакви спомени за подобен бас - като материал на тялото или особеностите на грифа. (За осакатяващото изрязване на тялото, което така или иначе нямаше как да коригирам, няма смисъл да говорим.)

 

Би ми било интересно да добия някаква представа или насока от какво аджеба е събрано (или какво е) това животно, чрез което за пръв път се докоснах то този така обичан и до ден днешен от мен инструмент - бас-китарата...

 

Поздрави!

Данчо

 

 

П.П. Благодаря на всички, които имаха нервите да изчетат тоя носталгичен разказ до край! Извинявам се на онези, които се чувстват изтормозени!

 

П.П.П. Темата като че ли по-скоро е за "Говорилня", но предположих, че тук шансът някой да има някаква информация е доооста по-голям... :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

баса е събиран от кремонски гриф и орфейско тяло,което е поизрязано...адаптера мисля е кремонски също

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в грешка си пич

грифа е от кремона, тип джаз бас, тялото е от орфей тип пресижън бас, ключетата на грифа са сменени със дебелите (май)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може! можеш ли да пуснеш снимка на въпросната кремона? аз имам бас пълдин, главата на грифа е със същата форма, само че, наистина, я няма тъмната лента...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Само че при мен на главата има едни дупки, които подозирам че би трябвало да служат за завинтване на емблема и/или притискач на 1-а и 2-а струна (като при Фендер/Скуиер) - на Кремоната не ги виждам...

 

IMG_20110625_213058.jpg

 

 

Иначе, тялото и дупките от pickguard-а на Орфея пасват идеално!

 

Благодаря на всички, че се включихте в "разследването"! :-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грифът е от фабриката за тежко мебелостроене Кремона, Казанлък. Дупките по главата са дело на този, който най-вероятно е рязал от тялото. Български басове с пластинки по главите не си спомням да е имало. Тялото е орфейско, не знам кой велик технолог беше решил, че телата трябва да са ламинирани от шперплат и долнокачествени чамови изрезки от производството на щайги (може и премия да е получил за рационализацията). За адаптера не съм сигурен - известно време Кремона слагаше адаптери, на които магнитите не се виждаха. Иначе оригиналният орфейски не ставаше за нищо. Поздравления за решението на струнника, повдигачите са трепач. Да спомена само, че небезизвестният Ванко Филибето изкупуваше на кило басовете на Кремона и Орфей и ги продаваше с някакви измислени надписи в тогавашната Западна Германия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ебаси сбиртока :), имам неколко стари баса и в мен се пораждат странни нечестиви помисли включващи банциг, ъглошлайф, дрелка, вино и рикия :)

 

Между другото, бас изрязан точно по същия начин видях през далечната 1997 година на един концерт в Монтана :)

Редактирано от fifcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^^ Тоя бас го купих през 99-а от един пушач в Монтана... ;-) Значи и на сцена е излизал, милият ми той! :blush:

Редактирано от yordaniy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Познавам и човека на който беше баса и помня, че беше наклепан с една отвратителна кафява блажна боя :)

Много неща е видял този бас, не само сцена :)

Редактирано от fifcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(С риск да оспамя собствената си тема... :hysterical:)

 

Като го взех, беше наклепан, да, но с бяла блажна боя и ошляпан с червен лак за нокти (кръв, демек :butcher:).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.