Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене на трудни акорди (пръстовки)


jordanp

Recommended Posts

Искам да разбера има ли някаква общоизвестна теника или ваша си, при която да тренираме пръстите си за захващане на сложни акорди.

Под сложни имам предвид такива, които обхвата им се достига по труден начин.

http://prikachi.com/images.php?images/733/3481733X.jpg

този фрагмент ми е труден за изсвирване тъй като пръстите ми не стигат до всики тонове със какви тренировки мога да ги "разпъна" евентуално :)

Знам, че едно от решенията е да се изсвири с в друга позиция и по лесна пръстовка, но не това е темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За разтягане при акорди съм се упражнявал с арпежите от "Every Step You Take". В началото са почти невъзможни, но после се свиква. За други техники да видим какво ще предложат колегите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Пропуснах да спомена, че фрагмента е от shape of my heart - sting

Доминик Милър в тази версия свири на укелеле, което го улеснява, но все пак смятам, че го може и на класическа китара :)

Редактирано от jordanp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ниското ла, ако не можеш да го хванеш с 3ти пръст, го премести на 5та свободна струна. За разтягане на пръстите на лявата ръка се свирят легато гами (3 notes per string), по 20 минути на ден (всеки ден) и след няколко месеца няма да имаш проблеми с такива пръстовки. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е зле и ръката ти да е по- голяма.

Аз го свиря без особени проблеми, на акустична китара с широчина на грифа при нъта 50 мм.

Педята ми е 24 см.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И аз имам подобен проблем с акорди, които никога не съм свирил през живота си, но ги упражнявах един месец и криво-ляво ги просвирих - от 2:28 и 3:42

От тогава не съм ги свирил и пак не мога да ги изсвиря, но вече знам, че ако ги поупражнявам ще ги просвиря пак! Абе всичко е спорт и тренировки! thumbs_up.gif

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

:thumbs_up: Дръж 1ви пръст (показалеца) да натиска на съответната позиция през цялото време. Малко е изморително в началото, така че на всяка 1 минута свирене нон-стоп, оставяш ръката да си почине 30 секунди.

Опитай следното упражнение (x2 означава, че повтаряш всеки фрагмент по 2 пъти преди на минеш на другата струна):

 

G major

 

--------------------

--------------------

--------------------

--------------------

----3----5----7----- x2

----3----5----7----- x2

 

 

 

--------------------

--------------------

-------4--5----7---- x2

-------4--5----7---- x2

--------------------

--------------------

 

 

 

---------5----7--8-- x2

---------5----7--8-- x2

--------------------

--------------------

--------------------

--------------------

 

Можеш да ги свириш и легато (hammer-ons, pull-offs), както и в различни вариации - например почваш с четвърти пръст и т.н. Аре, бавно и с метроном и да не cheat-ваш да свириш ла, си, до на първа струна с 1ви, 2ри и 3ти пръст! :greenball:

Редактирано от trendkiller
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз си правя подобно упражнение.

Ако искаме надграждане, бих допълнил това. След като се свири без проблем, се смъква половин тон надолу и се повтаря същото упражнение и така докато стигнем до свободна струна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.