Jump to content
Българският форум за музиканти

All Blues


Stinger

Recommended Posts

Няма как наизустявайки един джаз стандарт да му се придаде нужния фийлинг.

 

Тук грешиш. Точно това е начина да се научи и предаде нужния "фийлинг". Само че горепосочените примери не го правят. Идеята е да се копира всеки нюанс от свиренето на майсторите - разположението , динамиките и звукоизвличането на всяка една нота. След това информацията се анализира и евентуално се опитваме да я смелим и интернализираме (има ли такава дума????). Много от "истинския" джаз се е свирил именно по ноти (биг бенд ерата). За да може да се импровизира свободно по някое парче трябва много добре да се наизусти мелодията, хармонията и формата му.

 

Проблема (ако има такъв) за мен по скоро е че много музиканти стигат и остават на ниво имитация и копиране на идолите си без да се опитат дори да открият себе си и да създадат собствен почерк на базата на наученото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен. При учебния процес е по-различно. И аз в началото учех всичко по ноти докато се науча да вадя по слух. А смятам и, че големите музиканти са си скъсвали гъза от вадене и копирване преди да станат наистина големи. В другия случай при биг бендовете е напълно нормално да се свири по ноти. Аз по скоро имах предвид хора, които цял живот свирят по ноти и никога не се опитват да импровизират. А и да си представим едно джаз трио, някак си би звучало много нереалистично от концерт на концерт всеки път гигантските стъпки да повтаряш един и същи хорусс. Аз поне при никой от големите джазмени не съм чул досега да си повтори солото 1 към 1 .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Опитах се да направя днес един "прочит" на темата ... ми тва се получи :)

 

https://soundcloud.com/parsek-kiochkerian/all-blues-m-davis

 

Сори че не в/у бекинг трака, но не ми се отваряше нова тема при положение че има вече отворена такава за този блус , 

Надявам се да ми простите за което . :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.