Jump to content
Българският форум за музиканти

Разширен диапазон рано сутрин...


Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Мъж съм, на 21. Забелязал съм, че понякога, в първите няколко часа след събуждане от нощен сън, гласът ми е станал осезаемо по-дълбок и мога да удрям иначе недостижими тонове.

 

Обикновено възможностите ми стигат до фа втора октава, но в тези особени моменти след събуждане съм стигал и до до-диез втора октава. (!!)

И то без да усещам някакъв дискомфорт или нещо нередно. След няколко часа, обаче, всичко се връща по старому.

Пропуснал съм да проверя дали мога да достигам и по-високи височини. Следващият път ще видя :Р

 

На какво се дължи това, и вещае ли нещо?

Редактирано от LaughingSkull
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предполагам имаш предвид "голяма октава" :)

 

Когато пееш ниско гласните ти струни са максимално отпуснати, т.е. създават минимален брой трептения (до диез - май е към 68 херца?...) с плътен звук. Съответно и когато пееш високо гласните ти струни са "по-обтегнати."

 

Представи си струна на китара.

 

А това общо взето означава, че звукът, който издаваш в този момент, е абсолютно най-ниския тон, на който си способен. Друг е въпросът дали можеш да го постигнеш с правилна техника когато си поискаш.

 

ПС: Не, не можеш да стигнеш по-високо. Всъщност диапазонът ти нагоре най-вероятно ще е силно ограничен.

Редактирано от Flame
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
На какво се дължи това?
Гласните връзки се удебеляват по време на сън-защото не се използват. Когато ги загрееш (примерно след като поговориш известно време) се връщат в нормалната си форма, което и води до промяна на "диапазона".
вещае ли нещо
Че трябва да съобразяваш ставането си с времето, когато ще пееш този ден.

п.п. какво-що в Единбург?

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха.

 

Е, жалко, че не мога да задържа това състояние за по-дълго. По-дълбокия глас по си ме кефеше. :D

 

 

 

За Единбург - бива. Супер е, всъщност. Тука нямам основание да се страхувам от задните улички, както в Глазгоу. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Като стнаа дума - интересно ми е дали има упражнения и техника, с които е възможно въпросните низини да се достигат по всяко време.

При мен единствения вариант е да се разпея много, много добре надолу и да внимавам да пея с правилна постановка, но не е същото. Предполагам, че чисто физиологично няма как да се постигне :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако спиш и пееш дали няма да стане?

Или поне като кит - с полвин мозък спиш, с другата пееш... :hysterical:

 

 

П.П. Прощавайте, не се сдържах... :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Низините могат да се развият, но при млади певци не е много препоръчително. Това така или иначе става естествено с възрастта, затова един умен певец винаги набляга на височините, какъвто и глас да има, за да го запази по-дълго. Хубаво е да си озвучите добре ниския и средния регистър, но никога не занемарявайте високия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Хм, мислех, че на тази възраст гласът на един човек горе-долу вече се е наместил в границите си, но явно съм грешал. Още колко време ще протичат промени?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало гласът да е напълно развит до към края на 20те. Нека някой ме поправи, ако греша...

 

Интересно е, че според гласа можеш да определиш горе-долу човек на каква възраст е.

 

Например, трудно ще сбъркаш гласът на един студент на 22 (примерно) с този на 45-годишен мъж. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Например, трудно ще сбъркаш гласът на един студент на 22 (примерно) с този на 45-годишен мъж. ;)

 

Абе,... зависи как се е развила предната вечер... green_angel.gif .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Би трябвало гласът да е напълно развит до към края на 20те. Нека някой ме поправи, ако греша...

 

Интересно е, че според гласа можеш да определиш горе-долу човек на каква възраст е.

 

Например, трудно ще сбъркаш гласът на един студент на 22 (примерно) с този на 45-годишен мъж. ;)

 

До колкото съм запознат , или поне от това което съм чел по темата (също и от уроците, които ми дава личният ми учител по пеене ) знам, че мъжкия глас може да премине през няколко етапа на развитие - към 13-14-15 когато мутира и възмъжава ; Към 20-22 когато придобива горе долу диапазона , с който ще борави ; 28 - гласът става по плътен ; и след 35 - когато има възможност гласът да започне да губи от своите височини , особено при положение , че е бил подложен на усилено неправилно пеене

Но трябва да отбележа , че тази информация се отнася като цяло за по-високите гласове и тенорите, поне такава лекция ми изнесоха наскоро =)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.