Jump to content
Българският форум за музиканти

Vox De Bulgaria - new vocal grooves


Recommended Posts

Ако оставим настрана спора, който водиш сам за това коя певица какво те кара да чувстваш забелязвам нещо много интересно :) Имаш особена представа за "автентично" звучене след като приемаш орнаментиката на школувана певица като Янка Рупкина за мерна единица за автентичност. При нея "автентичността" идва от тембъра и "дивата" окраска на тона (за разлика от по-младата певица, чийто глас е много по-бистър(по-поп да го наречем). Не е в орнаментиката "проблема" на "автентичността" ;).

При г-жа Рупкина всичко друго е много школувано, за разлика от бабите дето пеят по селата примерно. Или според теб те са по-малко автентични, защото " не ги къдрят като Яна"(чувала съм го като сравнение в странджанско-не е проява на неуважение към г-жа Рупкина)?

Автентичното народно пеене и обученото народно пеене не са едно и също.

Ако говорим за лични симпатии на мен също пеенето на г-жа Рупкина ми допада повече, именно заради "дивия" цвят на гласа й.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че все пак си съгласна с мен :) Орнаментиката е само част от проблема. Чувството - там е проблемът, единението на човек и песен - това е по-важното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм толкова навътре в Стайлус и неговия процесинг за съжаление, моите забележки бяха конкретно по видеото и използваните семпли.

 

В момента не разполагам с много време и ще оптам да дам някой технически детайли накратко.

 

• В текста на сайта е акцентирано че всички лупове/грувове и фрази са абсолютно "чисти" без никъкъв ефект (само натурална акустика от звукозаписния салон/студио), така че всеки аранжор и студиен енжинер да може сам да добавя FX, филтриране и т.н.

Закупения пакет идва с "ReadMe" документ в който съм оказал разлйчни техники, похвати, настройки на Attack & Release и трикове за правене на "Patch design" с използаване на самия Stylus FX, Editor и т.н. В демо видеото съм добавил лек реверб и (делей на соло вокалите само) от самия Stylus системен Aux.

 

• Отностно S.A.G.E технологията - тя е свързана с по-ранния известен формат REX който е замислен за DRUMS и е много неблагоприятен за вокал. Въпреки всичко както виждате от видеото на много места оставям вокала да солира, за да разберете че не няма някакво маскиране с арангемент или демо друмса. Голямото предимство на S.A.G.E ти дава възможнот да аранжираш във всяко темпо на хост програмата без да се влошава качеството на лупа. За целта съм записал натурални версии в различни темпа (70-100), (100-130), (130 ...)Bpm.

Това не е тайм - стречинг ! Искам да отбележа че BG вокалите почти не се потдават на тайм - стречинг, warp, flex, elastic audio и т.н, - може малко до 10% да кажем но оттам нататък се получава артифакта на "Българското вибрато". Т.е ако сте забързали вокала вибратото става смешно. През 2000-2002 работех за Celemony Melodyne и освен демотата които правех за тях, другата задача беше да тествам детектване на етно БГ вокали. С тогаващните верси почти не се получаваше. По-късно съм фиксвал но детекта ти дава само една крива смесена от скаловите тонове и орнаментите. Трябва да си експерт по стила на фолкорната област за да познаваш орнаментиката и да си позволиш да фиксваш.

Например вибрато кривата на известната Странджанска певица Жечка Сланинкова е цял тон нагоре и цял тон надолу (но не е тайна че съм фиксвал целия и албум 2004)... От друга страна БГ вибратото си има свое вътрешно темпо и всеки тайм - стречинг го разваля! Това не е така при S.A.G.E, тъй като вокала е нацепен на отделни сричкови парчета "slices", и Stylus плейва парчетата по бавно или по-бързо в зависимост от хост темпото като прави X -fade, м/у парчетата. При тази технология вибратото се запазва непокътнато, няма формантни увреждания и т.н. Единствено може да се получи лек нисък клик м/у слайсове (много рядко), ако се е улучил на X-fade точка, но това е недолувимо в арангемент или лесно се фиксва с "HI-Pass, Low Cut" филтъра на Stylus, също и от Envelope настройка.

Vox De Bulgaria не а замислен за А-капела, въпреки че в демо видеото си позволявам лукса да го направя накрая на "Dingi - Dingi" като форсирам темпото от 130 на 140 и сами виждате че няма артифакти.

 

• Отностно абривиациите (съкращенията) които съм добавил към имената на луповете.

Например +3 означава че трябва на зададеш "условно транспониране" на трака на хост апликацията Cubase, Logic, Pro Tools и т.н с 3 полутона нагоре. В синия банер в началото на видеото изписвам правилата на mapping при Stylus - ( ако имаш до 24 елемента на даден сюит Stylus ги мапва автоматично от C3, ako имаш над 24 елемента на даден сюит Stylus ги мапва автоматично от C1 ). Това е само ако Stylus e в "Groove Mode" ! Именно това наложи да реша проблема чрез добавка на "условно транспониране" съркращение.

 

• Отностно "Q" абривиациите (съкращенията) които са добавени. Повечето от луповете ( безмензурните рубато фрази ) имат по няколко версии. Чистата весия без "Q" означава че това е оригинала и е за фенове които искат да го пуснат свободно в аранжимент както в повече миксове които познаваме - "Прикатури се Планината" и др. Някой продуцент или аранжор може да пожелае самите срички на дадена "безмензурна" песен да са му в синхрон с бийта. Този сценарий е изключително труден и аз почти не познавам народна певица която да изпее "безмензурна" песен и да синхронизира сричковите вокали по бийта - това би развалило автичноста на изпълнението. Обаче при пост факто и свободно записан вокал ми хрумна идеата да опитам да синхронизирам слайсовете на сричките и да направя нови екстенд версии на т.н "Groove Quantization". В демо видеото показвам как сричките на "безмензурна" песен синхронизират с друм бийта. Мисля че съм пионер в тази идея и поне засега не съм откривал нещо подобно...

 

Това е за сега, ако имате допълнител "уместни" въпроси, моля заповядайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.