Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на Stage Piano


Recommended Posts

Затруднен съм в избора на stage piano. Колебая се межу моделите Kurzweil SP 2X, SP 2Xs, SP 3X, Kawai MP5 и Roland FP-4. Най-много се интересувам от мнението ви за Kawai MP5 и Kurzweil SP 3X. Благодаря ви!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирил съм и на 2-та инструмента. Kurzweil е по-добре отвсякъде!!! На Kawai MP5 пианото е доста по-тънко и звучи по-гадно, докато Kurzweil, поне от последните 10 години, нямат лошо пиано (дори според мен са най-добрите откъм акустично пиано и удобство на клавиатурата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на вкус. Курцвайл фактически в последните 10+ години използват един и същ семпъл за пиано, който е няколко мегабайта. Компанията беше доста зле, премина през фалит, сега е собственост на някакви китайци или корейци и нямат пари за нови разработки, затова си карат с тяхната технология отпреди 10 и повече години, която за времето си не беше зле, но днес вече е малко остаряла. Клавиатурата на Курцвайла също така е предвидена да бъде по-универсална и е компромисна за сериозно свирене на пиано. При Каваито е обратно - идва тежичка, което е идеално за свирене на пиано, но не много за други (синтезаторни, органови) бленди. Курцвайл не се славят с много издръжливост - доста се развалят и чупят. Ако имаш възможност да поръчаш Kawai MP6, това е последният модел и там нещата са много добри. Курцвайл е доста универсален като цяло и е свирка за живо свирене. За соло пиано обаче не бих го препоръчал. MP5 е по-добре като усещане за соло пиано, а и според мен е точно обратното - без никакво замисляне бих предпочел пиано звука на Каваи, отколкото тоя на Курцвайл, защото Курцвайл от много години са по мое мнение на последно място от всички марки като качество на звука на пиано, докато Каваи в момента са от водещите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирил съм и на 2-та инструмента. Kurzweil е по-добре отвсякъде!!! На Kawai MP5 пианото е доста по-тънко и звучи по-гадно, докато Kurzweil, поне от последните 10 години, нямат лошо пиано (дори според мен са най-добрите откъм акустично пиано и удобство на клавиатурата).

Благодаря. А кое е по-добре между Roland FP-4BK и Kurzweil SP 3X, понеже KAWAI MP5 вече отпадна от списъка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да погледнеш и този мой пост

 

Благодаря за помощта. Дилемата е дали да взема Roland FP-4BK; Kawai MP5 или Kurzweil SP X3. Имайки в предвид това което прочетох в поста ти се замислих сериозно за KAWAI MP5.

Ще бъда благодарен ако можеш да сравниш FP-4BK и Kawai MP5. Имай предвид, че пианото ще се използва за свирене на джаз. Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно ми е да преценя, защото двете са малко различни. Роландът е с вградени говорители и е по-скоро нещо като преносимо домашно пиано, докато Каваито няма говорители и е чисто стейдж пиано - има малко повече функции като например разделяне на 4 зони и т.н. Може би трябва да опишеш точно какъв джаз ще свириш, в каква формация, с какви звуци...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно ми е да преценя, защото двете са малко различни. Роландът е с вградени говорители и е по-скоро нещо като преносимо домашно пиано, докато Каваито няма говорители и е чисто стейдж пиано - има малко повече функции като например разделяне на 4 зони и т.н. Може би трябва да опишеш точно какъв джаз ще свириш, в каква формация, с какви звуци...

 

Би ли ми дал skypename, за да ти задам няколко въпроса и да ти кажа за какво ще се ползва пианото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като модератор на форума предпочитам такива неща да се обсъждат публично, за да остава полезна информация за други потребители, които в бъдеще биха питали същото :) А съм и на работа, така че предпочитам да не е по скайп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като модератор на форума предпочитам такива неща да се обсъждат публично, за да остава полезна информация за други потребители, които в бъдеще биха питали същото :) А съм и на работа, така че предпочитам да не е по скайп.

Поздравления за професионализма ти. Пианото ще се използва както за класика, поп, латино, така и за джаз. Но предимно джаз - Oscar Peterson, Bill Evans, Herbie Hancock, Bob James и пр. . За сега ще се използва както в домашни условия, така и на сцена. Ще се използва много с компютър (секвенсерен софтуер).Много държа на e-пианата, бас звуците, clavi, vintage звуци, scat звуци. Не искам също така клавиатурата да е прекалено лека. Имайки в предвид, че KAWAI е по-евтин с 400 лева, а и функционалността му е по-добра, май ще е той. Ще се радвам да чуя съвета ти. Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Избягвам да давам категорични съвети... За да не ме псуват после. Така на хартия, пардон, на форум, нещата звучат като Каваито да е добър избор, но винаги съветът ми е бил да се отиде на място да се пробва, защото всеки си има усещане, вкус, разбиране за нещата и за един едно е добро, за друг - друго. Дори това, че мен Курцвайла не ме кефи не значи нищо, щото виждаш, че Руснака пък го харесва, а той между другото е много добър пианист, свири доста и на сцена. Така че винаги е добре да се пробва на място. Мисля, че Каваито го имаха доскоро в Камертон до старата сграда на музикалната академия (на канала), така че ако е още там, ще можеш да го пробваш, а Курцвайла също май го имаше в някой от магазините за проба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото има един пич в ютюб lot2learn, той има учебни видеоклипове за джаз импровизация и в повечето от тях свири на FP4 или ползва FP4 като контролер за разни софтуери и просто е толкова добър джазмен, че само като го гледаш как свири, ще ти се прииска да имаш и ти FP4 :hysterical: (Чети описанията на клиповете, за да видиш на какво свири и дали ползва вградения звук или нещо друго). В смисъл не отписвай и Роланда. Аз имах FP-5, което е подобно и бях много доволен, като изключим звука на пиано, но то беше малко по-старо поколение (въпреки по-високата цифра в модела), а има и много готини вградени джаз прогресии за упражнение вкъщи, готин Роудс, а също така и Роланд са много добри в джаз-скат звука, той им е запазена марка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не приемам мнението ти за избор, а просто като съвет, тъй че няма да те псувам. Просто те моля да ми дадеш съвет имайки в предвид написаното по-горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да кажем, че бих подредил нещата така:

 

1. Kawai MP5 - много добра клавиатура, прилични звуци, макар че не всичко става. Много добър контролер за ползване с компютър. Може да се желае още от звука на пианото, но не казвам, че е зле, става си за соло пиано.

2. Kurzweil SP3X - клавиатурата е средна работа, звукът на пиано е добър за живо свирене, балансиран и пробиващ през бенд от други инструменти, но слаб за соло пиано. Другите звуци са доста добри, макар и малко поостарели. Роудс пианото е слабичко, но за живо свирене в бенд става. Много добър контролер за компютър.

3. Роланд FP4 - готино е за домашно ползване, прилична клавиатура, по-добра от Курцвайла, звукът на пианото е спорен, някои хора го намират за прекалено обработен, но според мен е доста по-добре от този на Курцвайла. Има според мен най-добрият Роудс от трите, има джаз-скат, но по-малко звуци от останалите, като има и добри, и не чак толкова добри сред тях, има говорители. Става и за контролер, но няма пич бенд или модулация, мисля, че може да се раздели само на две зони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.