Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за ефект


Hillsongz

Recommended Posts

Добър ден!

 

Бих искал да попитам какъв ефект/и бихте могли да препоръчате на един начинаещ басист. До сега съм ползвал само разни програми свързани към хиляда компютъра и тонколони , но е крайно неудобно и мисля да се улесня малко а и наскоро си купих и кубе. Благодаря предварително.

Редактирано от Hillsongz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Никакви. :thumbs_up:

 

Майтапа настрана - никакви.

 

Аз също съм сравнително начинаещ, бях се снабдил с разнообразни ефекти (синдрома на покупките) и в следващия момент установих, че не ползвам нито един от тях. Според мен (а и според доста други хора) за един басист е много по-важно да наблегне върху техниката на пръстите и ръцете. Останалото (сиреч, разбирането за това какъв ефект ти трябва, за да докараш еди-какъв-си звук, а и дали въпросът въобще опира до ефект или до друга част от оборудването) ще си дойде от самосебе си.

 

Успех!

Редактирано от yordaniy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям!

 

Особено щом си начинаещ - не ти трябват ефекти. Работи върху техниката си! Имаш поне 2 основни постановки, които бе следвало малко или много да овладееш като басист и разни други похвати, които могат да ти дадат доста голямо разнообразие от звуци. Ако трябва да дам себе си за пример - свиря от около 10 години и към момента ползвам почти единствено и само уа-уа. Ти имаш ли някаква идея какво искаш да постигнеш, използвайки ефекти? В смисъл - да звучиш като "еди кой си", или...?

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До сега съм ползвал само разни програми свързани към хиляда компютъра и тонколони , но е крайно неудобно и мисля да се улесня малко а и наскоро си купих и кубе.

 

 

Каквото си намерил за готино в програмата, можеш да си купиш.

 

Никой не може да ти каже какъв ефект да си вземеш, защото твоя звук е твоя звук. Но за да разбереш кой е твоя звук ще минеш през 10-ина поне промени в техниката. Ако изобщо стигнеш. До тогава спокойно можеш да ползваш компресор, драйв и корус. Вариант е да си вземеш процесор в който има всичко на едно място. Избягвай да купуваш на първо време. Свири :punk_guitar::rockon::)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че на начинаещия не са му нужни никакви ефекти. Вместо да помогнат по-скоро ще навредят. Придобий известна техника и "изравнен" чист тон. Реши каква техника на дясната ръка ще прилагаш - с перо или с пръсти. След като имаш вече някакви умения и си наясно в какъв стил ще свириш, чак тогава може да поискаш съвет за ефектите, които евентуално ще ползваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефектите са доста претенциозно нещо. Както вече те посъветваха, хвани и научи методиките на свирене, пък после мисли за ефекти. Колкото и романи да пишем тук, усещам че ако си решил да купиш нещо, няма земна сила, която да те спре. По-добре отложи това във времето, свикни с кубето и това, което то ти дава като опции(които не са никак малко) и след това си изгради гиъра спрямо стила, който ще свириш. Лично аз имам само един ефект - MXR M80 DI+. Той ми стига. Уа-то също е забавна история. Имаш опция и за компресор, за синт, за еквилайзер, който много ще ти отвори звука и ще го моделираш както искаш, НО изчакай. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реши каква техника на дясната ръка ще прилагаш - с перо или с пръсти

 

Това нещо винаги ми е било много тъпо.... защо, не може ли да свири и по 2та начина, и трябва да си създава комплекси към някоя от техниките

Нямам нищо против никого, но се дразня на на хора който си създават комплекс към дадена техника, защото трябвало да избират.

 

Сега малко по темата, мисля, че ще е добре да си вземе компресор или лимитер, много полезен ефект, особено при начинаещите (и не само)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^^

 

:offtopic-001:

 

С риск темата да се превърне в спор, макар че въобще не ми е това идеята...

 

Всичко е проста математика - ако искаш да се научиш да свириш кадърно с пръсти, ще ти трябва X време. Ако искаш да се научиш да свириш кадърно с перо, ще ти трябва Y време. Ако искаш да се учиш да свириш кадърно и с перо, и с пръсти, ще ти трябва X+Y+Z време, където Z е корекцията, необходима да компенсира ефекта от "разсейването", породено от превключването на техниките - перо или пръсти.

 

Надали някой кадърен басист ще те съветва да учиш едновременно двете. По-скоро ще ти каже да започнеш с едното, да го научиш, след което, ако искаш, да учиш и другото.

Редактирано от yordaniy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят опит - взех си едно процесорче като започвах - голяяям кеф, к*пеле - точно три дни, продадох след няколко месеца щото събираше прах... След това един лампов правен предусилвател за китара - една, две седмици, мнооо яко. Продадох го. Еквалайзер - него ползвах по-дълго време - около година. Продадох го. Санс-амп, голям кеф, пет дни, след това си го ползвах с китарката, замина китарката и... продадох го.

Хорус - много рядко го ползвам, но си го пазя, бустър - ползвам го отвреме на време.

Взех си хубав преамп, там е звука на баса според мене. Ефекти, мефекти - името си го казва - ефекти. Като не мога и не знам да ги ползвам или ще се науча да ги ползвам или няма да ги ползвам. Според мене е по-важно да знаеш какво свириш и как го свириш. Тогава ще знаеш и какви ефекти ти трябват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

До сега съм ползвал само разни програми свързани към хиляда компютъра и тонколони , но е крайно неудобно и мисля да се улесня малко а и наскоро си купих и кубе.

 

 

Каквото си намерил за готино в програмата, можеш да си купиш.

 

До тогава спокойно можеш да ползваш компресор, драйв и корус

 

Именно това използвам в програмата. Прочетох по-горе коментар относно изграждането на стила ми на свирене. Ориентирал съм се към поп рок и alternative, и другия коментар за пръсти или перо - и 2те (но главно пръстите)свиря от 9 месеца ако това има някакво значение

Редактирано от Hillsongz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.