Jump to content
Българският форум за музиканти

импулсно захранване


Recommended Posts

пускам тази тема, за да почерпя знания относно този тъй недолюбван метод на захранване. конкретният проблем, който стои пред мен, е проектиране на стабилизирано захранване ±15V - 0.2-0.5-1A, отговарящо на критериите за захранване на музикална техника, и по-евтино и надеждно от трансформаторния вариант. разбира се, надали ще се справя с тази задача, но така или иначе искам да понауча нещо на тази тема. всякакви четива биха ми били от полза.

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

 

Fallenblood, преди да си поставяш непосилни задачи, се опитай да придобиеш фундаментални знания... без които няма да стане нищо от посоченото в твоя пост.

 

Имаш ли знания по теоретична електротехника?( Преходни процеси например)

Имаш ли знания по основи на полупроводниковата техника?( например какво е рекомбинация на неосновни токоносители)

Имаш ли представа каква теория е необходима за изпълнение на поставеното задание? ( Нещо като електромагнитна теория)

Имаш ли практическия опит и умения в областта на силовата електроника, в чиято област се намира така нареченото импулсно захранване?

Знаеш ли как се проектира импулсен мощен трансформатор? Можеш ли да смяташ магнитни вериги при високи честоти?

...

Да оставим настрана тези риторични въпроси и да преминем към други такива.

 

Каква инструментална база притежаваш, за да можеш да изработиш и провериш "проекта"? (машинни ресурси, измерителни апаратури)

Имаш ли апаратура, с която да видиш, какво аджеба става в това захранване когато работи? А когато изгаря? (например бърз осцилоскоп, токова сонда , спектрален анализатор... такива ми ти нещица...)

 

Можеш ли да оцениш колко години учене ти трябват, за да преминеш през тези области, за които споменавам?

Извини ме, но за мен тази тема е едно неадекватно изхвърляне, и за такива случаи съм поставил в подписа си поговорката от Кавказка пленница...

 

Мисля, че не е необходимо да ти давам литература за четене, защото досегашният ми опит с подобни благотворителни начинания не са успешни. Обаче нищо не ти пречи да поразгледаш мрежовото пространство, за да се ориентираш за какво става дума. Има повече от достатъчно информация на високо ниво, което е просто задължително за дадения случай.

 

А за критиците на моя коментар препоръчвам да ти помогнат с каквото знаят и могат, АКО знаят и могат...

ПП. Да, трафовете са по-евтини и по-надеждни!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам си работа. нямам си пари.

не е курсова работа. ако беше, не бих подходил по този начин.

извинявам се на засегнатите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Няма засегнати, освен теб.

Седни и чети, образовай се, и когато стигнеш до предела си, тогава питай!

Сега приличаш на дете от градината, което иска да направи космическа совалка, ама не осъзнава, че не знае какво е тя в действителност.

Явно още си далече от момента, в който да осъзнаеш колко малко знаеш.

Стара истина е, че колкото повече научаваш, толкова повече ще разбираш, че знанието е безкрайно и ще подхождаш с респект към природата, техниката и живота като цяло.

Пожелавам ти по-скоро да стигнеш до тази мъдрост. И не се притеснявай, не си сам в това положение - сегашното време създава хора, които нямат отношение към труда, даже за себеразвитие. Неотдавна имаше една статия в "Wall Street Journal" - "We' ve became a nation of Takers, not Makers", by Stephen Moore . Самата и поява говори красноречиво за какво иде реч.

 

Ама не ми обръщай внимание, аз съм песимист - реалист biggrin.gif.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

е, явно наистина като пълен гъз съм се показал в тоя форум, и не напразно л.к. пита дали ми е за курсова работа... :lol:

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Срещнах един памфлет по въпроса за процеса на правене на ключово захранване, от явни специалисти (Texas Instruments).

Не е зле да се отдели малко време за запознаване с методологията (манталитета) ; ще е полезно...

http://www2.electron...n2011-html.aspx

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно с "топченце" :

http://www.powerint.com/products/topswitch-family/topswitch-hx

в Комет-а ще провериш за готови трафчета за ТОП, опроводването на платката и т.н. си иска ОПИТ или/и внимателно четене на референтния дизайн.Алтернатива са чипчетата на Fairchild - също отлично документирани .Има какво да научиш и с проби е най-добре Дано не се надценяваш.

 

Ако целта е да го продаваш намери кой да го направи ( който го може ще ти поиска за проектирането пари който няма да си позволиш да платиш) или използвай готови платки/модули ( изестни производители са Computer Products , Delta , ASTEC има и неизвестни китайци) .

Аз съм виждал дори трансформаторни самоделки ,така добре сделани че не бих ги докоснал и с 10 метров тефлонов прът!

Говорим за безопасност а пък за електромагнитна съвместимост при СМПС...

 

По-добре работи в посока намаляване на консумацията за да може да захранваш с обикновенно импулсно или нестабилизирано трафовско адапторче и дц/дц преобразуване било то с индуктивности или с "превключвани кондензатори".Така ако стане нещо лошо няма да си виновен ти а вносителя на адаптерчето.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.