Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да си опъна струните


richo

Recommended Posts

Не знам дали задавам правилно въпроса, но вярвам, че ще ме разберете хаха

...не искам струните ми да са толкова хлабави..

..опънах ги, въртейки ключовете, при което, макар и с развалена настройки, ми хареса с по-опънати струни как се свири..

таа мога ли да го направя това нещо и пак да съм си B E A D G :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като гледам май свириш на 5 струнен бас, ако негреша :greenangel:

 

По темата : Вземи си по-дебели струни. Колкото са по-дебели, толкова са по-опънати.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E какъв друг начи да има?!

 

Напрежението на опън на струните, при определен строй, се определя от масата на единица дължина, т.е. от дебелината и плътността им. Ако са ти меки струните може да опиташ да ги вдигнеш малко от струнника и да свириш с изнесена по-назад (към струнника) дясна ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Масата е по-голяма при струните с цилиндрична сърцевина (но са малко редки), понеже намотките са по-плътни и съответно са по-стегнати (няма "кухини") при същата дебелина. Стоманени струни също ще помогнат, без да се налага да са по-дебели, а със стоманени и по-дебели - със сигурност ще има яката работа. (По невнимание, преди време бях сложил никел на единия бас, същата дебелина, същия ценови клас и се наложи яко повдигане от струнника, че да понасят на атаката).

 

Като си на фретлес, що не сложиш гладки - те са си по-стегнати по принцип (стига да не са найлонови)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Масата е по-голяма при струните с цилиндрична сърцевина (но са малко редки), понеже намотките са по-плътни и съответно са по-стегнати (няма "кухини") при същата дебелина.

 

Тц!

 

Ръбовете на хексагоналната сърцевина "захапват" навивките и позволяват по плътно навиване. Ако не вярваш, сравни например DR Lo-Rider (hex core) и Hi-Beam (round core). Първите са с по-високо напрежение (при еднакви други параметри) и поради това позволяват малко по-нисък action (оттам и името им).

От това, което се намира на пазара у нас Dunlop са с round core и по тази причина са малко по-отпуснати в сравнение с D'Adario, EB, S.I.T...

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно има някои изключения при по-особена конструкция и/или метод на навиване, но в общия случай хексагоналната сърцевина дава струна с по-високо напрежение. Ако някога си вземеш Dunlop или DR Hi-Beam веднага ще го усетиш.

 

Гладките струни почти винаги са с по-високо напрежение от грапавите при еднакви дебелини. Това е така защото гладките навивки (всъщност такива с правоъгълен профил) пакетират повече маса. Изключение правят Thomastik-Infeld гладките струни. Освен, че са с цилиндрична сърцевина, под външната навивка имат и текстилна навивка, която е много по-малко плътна. Резултатът е струни с много ниско напрежение. Звучат убийствено, но са като гумени ластици. Последният път ги издържах около месец и ги свалих.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.