Jump to content
Българският форум за музиканти

Мини басове


cecob

Recommended Posts

Напоследък се замислих дали да си взема нещо компактно и удобно за едната група (с която свирим акустично и саундът е относително понятие- т.е. мога да си позволя волности), защото ми писна да разнасям 10 кила бас и куфар всяка седмица. Проблемът е, че никога не съм хващал такова нещо и ми е интересно как е от към звук и усещане.

За момента основно гледам следните: Samick и Ibanez като по-бюджетни. Също Ashbory, но то ми идва прекалено изгаврено.

Основният ми въпрос е някой ползвал ли е нещо такова на гигове и не тънее ли много, т.е. не се ли губи като фундамент (за слап явно става, но при мен това не е основното).

Още по-добре ако някой в Пловдив има подобна тояга ще съм му страшно благодарен да се видим да го пробвам. Бирата е от мен.

Редактирано от cecob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво е мини бас, но ако това е пиколо бас, не очаквай да ти замести баса като звук...Той е по-скоро за сола.

Иначе нещо такова би ти свършило работа

shb10_08.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тези къси мензури,ме съмнява да има много "фундамент".Последният който си посочил има по-скоро акустичен звук и доколкото имам спомени се използват специални "гумени" струни и някакъв талк за тях и ръцете.Ако говорим за компактност има най-различни traveler bass,които са с по-нормална мензура.

http://www.bassplayer.com/article/traveler-bass/nov-08/90057

http://www.adirondackguitar.com/accoustics/travel_menu.htm

http://www.playawayguitars.com/play_away_guitars_shop.php?itemID=547

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък се замислих дали да си взема нещо компактно и удобно за едната група (с която свирим акустично и саундът е относително понятие- т.е. мога да си позволя волности), защото ми писна да разнасям 10 кила бас и куфар всяка седмица. Проблемът е, че никога не съм хващал такова нещо и ми е интересно как е от към звук и усещане.

За момента основно гледам следните: Samick и Ibanez като по-бюджетни. Също Ashbory, но то ми идва прекалено изгаврено.

Основният ми въпрос е някой ползвал ли е нещо такова на гигове и не тънее ли много, т.е. не се ли губи като фундамент (за слап явно става, но при мен това не е основното).

Още по-добре ако някой в Пловдив има подобна тояга ще съм му страшно благодарен да се видим да го пробвам. Бирата е от мен.

 

Вече си писахме доста л.с. - както знаеш съм минал по този път с късата мензура, гледал съм всички подобни - и Samick-а, и детския Ibanez Micro, и SX (само в Щатите), Square Bronco, Epiphone - доста подобни - в началото исках просто евтино дърво, коетo да нося по репетиции; после четох около 3 седмици форуми и установих, че всички тези са изключително недолюбвани от басистите по света. Единствения от изброените Ibaneza - има що - годе човешки вид и някакъв сносен звук, обаче не се предага в Европа и му слагат зверско ДДС, мита, акцизи и ще ти излезе златен с доставка от Щатите. Марките басове, които стават са:

Fender Mustang - '65 и '66

Gibson SG i EB0 - '63

DanElectro

Alembic

като два от тях са твърде скъпи, дори и втора употреба, а за Fender-a и Danno-то си говорихме..

 

поз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или пък нещо такова:

 

http://www.kalaukulele.com/UBASS.asp

 

:)

Марински, кво е това басулеле бе :girl_cray2: ...

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Аз да си кажа мнението имах една йолана с 30 инчова мензура какво ли не и смених бридж ключове ,адаптер мюзикменски и сложих струни какви ли не пробвах накрая я разкарах защото ме дразнеше свирна горе долу със струни от 5 струнен сет настроен в ми демек ги натегнах почти до скъсване "си " стана "ми" и тн но ги рязах при топчето и ги заплитах на ново защото бяха дълги и дебелата част не можа да се навие на ключа абе само си загубих времето с тая тояга иначе за бързи пасажи много лесно се свирят но звучт отврат

Редактирано от temerut
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

johniebgood, какво не му харесваш на басулелето? Аз си мечтая за такова. Супер яко е! Ако разровиш сайта ще намериш филмчета с разни типове, дето свирят на него. Никак не е лошо :) А и е с малка мензура! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ има клипчета и в тубата. Не че не ми харесва, за пръв път виждам и се изненадах...абе... не ми харесва :hysterical::greenball:

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Искрено се извинявам за офтопика, но просто не мога да се сдържа:

 

 

johniebgood, може и да не си го осъзнал още, но според мен не ти харесва, защото има само 4 струни! :hysterical:

 

А ако беше със 7 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

cecob, не разбрах какво точно търсиш - да е лек, да е малък или да има кофти звук. Всички тия "качества" ще ги получиш на куп с един мини бас (може би с изключение на теглото). Щом свирите акустично си купи електро-акустичен бас - доста от тях са с по-малка мензура. Звукът не е кой знае какъв, но ти твърдиш, че не държите на саунда (доста чудно, но всеки с вкусовете си). Преди години имах един Самик с мензура на баритон китара. Единственото, което се случва след като свириш на подобна тояга е, че като засвириш на нормален бас се чудиш защо си си губил времето с простотии.

Вярно, някой ще спомене Стенли Кларк и неговия минибас. Да, ама да се сравняваме с него е най-малкото неуместно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001: Искрено се извинявам за офтопика, но просто не мога да се сдържа:

 

 

johniebgood, може и да не си го осъзнал още, но според мен не ти харесва, защото има само 4 струни! :hysterical:

 

А ако беше със 7 ...

:hysterical: :hysterical: май си прав, а сериозно, моите ръце са големшки, ще ми е бая трудно с това басулеле...

@Fats - Стенли и неговия "пиколо" бас, а и както вече писах, дори Той не свири основно на него, ползва го само за сола - поздрав с

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше тема за 30" мензурите, ама тая май не е за тях? ...или ако е за тях, ще споделя и моите впечатения.

 

Аз съм голям привърженик на 30"-мензура (но не и по-къса):

1.: Струни: има си специални струни за нея, че даже и ниско Си и т.н., с които няма проблем. Вярно, че аз си взех най-дебелите, които намерих и 4-та леко ми издиша, ама това си е мой проблем, който имам при почти всички сетове и марки за 34", също;

 

2.: Скорост: не тук им е силата, макар че първо човек за това се сеща, но аз го намирам като оправдание за мързел;

 

3.: Звук: в общия случай е обратното на джаз баса - "къс" тон, с много ниски и не може да ми обяснявате, че Джак Брус е смешник и т.н. - голяма част от легендарния рокенрол е записан с къса мензура ;) Не, не се губи "фундамента" (в общия случай!).

Имам 30", махагонов - е, нема такова прасе -направо разкъртва и избива всичко и не се срамувам от късия му гриф :D Грифът му е широк като на Пресижън тип бас (че даже и малко повече - представете си отрязан пресижън и леко "разширен"), за разлика от повечето си "къси" колеги, които имат къс, тънък и тесен. Разбира се, всичко много зависи и от материала, адаптерите и т.н., както навсякъде - дори Данелектро умишлено правеха талашитени басове...

Накратко - не мога да се лиша от този звук и за ранния 70-тарски рокенрол това е перфектният бас, за мен!

 

4.: Тегло и габарити: в моят случай, басът тежи повече от повечето си по-големи събратя с 34"-мензура :P

Дължината му е с 6см повече от Хохнера ми, В2В, който е с 34" мензура, а тялото - съвсем по-голямо (нали хохнера почти няма тяло).

 

Според мен, повечето от изброените тук басове са "детски", а не музикални инструменти. Струни за под 30" не съм срещал (то и за 30" поръчвам отвън...)

Ашбърито съм чел, че много често къса първа струна (струните му са силиконови), а мензурата му е толкова къса (и е фретлес), че не си представям свиренето на него да носи удоволствие на басист!

Марки 30" басове има много, но не разбрах дали това се търси или както колегата Fats попита - кое е на първо място - габаритите или теглото?

Редактирано от Свилен Бас
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.