Всеки тълкува чуждото слово по своему и в това е чарът. Следейки словоизказа на хората около нас, можем да добием представа не само за техния образователен ценз, но и за интелектуалното им състояние и душевно богатство като цяло.
Поради наличието на свободно време и без каквито и да е претенции, си позволявам да споделя с вас личните ми прозренията, относно това, което авторът е искал да каже, както и разсъжденията, благодарение на които съм стигнал до тях.
Като начало, нека опитаме с наличните думи, абстрахирайки се от правописните и пунктоационни грешки да съставим текста наново. Според мен, той би трябвало да изглежда така:
„Вярно ли е, че не става? Макар да струва 1200 лв. саунда му бил гаден. Моля ви, кажете, защото мисля да си вземам такъв.”
Да започнем с разбора по ред:
„Вярно ли е, че не става?” – Вариант 1
„Вярно ли е, че става?” – Вариант 2
Кой е верният вариант е задача, над която и CyberGene, и Synthy разсъждават, но която само авторът може да разреши. И в двата случая обаче липсва подлог, т.е. не е ясно за мъжки полов орган ли се говори, или за нещо друго. Изхождайки от заглавието на темата приемам, че става въпрос за Roland Exr5s. Е, нормалният въпрос, който следва е „За какво да става/не става?”. Имайки предвид, че това е форум за музиканти, изключвам възможни отговори като „дъска за гладене”, „сноуборд”, „холна масичка” и приемам за вярна хипотезата на Stoyko Lisichkov, а именно „за свирене на гьобеци в заведение тип "Мазе 20кв метра".
„Макар да струва 1200 лв. саунда му бил гаден.”
Тук също може доста да се гадае, относно дефиницията на „саунд”, „гаден”, както и комбинацията „гаден саунд”. Твърде субективен е въпросът дали 1200 лв. са много или малко пари. Това, което се чете „между редовете” е, че авторът е получил негативна информация относно функционалните възможности на въпросния Roland. Основавайки се отново на гореспоменатата хипотеза, източникът на информация са „колеги, които свирят в заведение "Вмирисан партер 50кв метра", в чиято компетентност дори самият автор очевидно се съмнява.
„Моля ви, кажете, защото мисля да си вземам такъв.”
Тук идва проблемът с удовлетворяването на молбата, тъй като вероятно става въпрос за закопуването на въпросния инструмент, но „вземам” в случая може да се дефинира и като противозаконно придобиване на имущество, което по същество е престъпление. При това положение, помоленият/попитаният може да даде отговор от типа на „страхотен е, вземай го”, което го прави подбудител, респ. съучастник.
Като заключение ще използвам клишето „няма въпрос без отговор”. Моят отговор е в по-горния пост. Дали авторът заслужава вашия, преценете сами. Наясно съм, че осмиването на простотията няма да ни избави от нея, но смятам, че пренебрегването й по-скоро вреди, отколкото помага. В една култова за мен книга бе казано, че за да получиш отговора за живота, вселената и всичко останало, трябва първо да формулираш въпроса.
Извинете за умишления спам, весели празници и благодаря за рибата!