Jump to content
Българският форум за музиканти

Apple&VSTI

Members
  • Мнения

    130
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Топ дни

    4

Мнения публикувано от Apple&VSTI

  1. Ами нека не е полезен Youtube , слагам по темата за който има време,търпение и интерес едно обстойно над 2 часа видео по темата на Бай-Руснак , който винаги е бил Топ-па  във всичко и сравнява основните възможности на повечето професионални DAW"s tuk - Цък

    Мисля че след това доста хора биха избрали Windows машина + Cubase , пред машина с Mac Os + Logic ( за които в това видео се споменава бегло) , както и би било полезно и за хората които тепърва навлизат или искат да навлязат в материята на Студийнното Аранжиране,Мастеринг и Звукозапис при избора си на професионален DAW.

  2. ^ Ми колега , каквото и дакажа си много-прав, защото ако човека си търси запис на звук само като рекордер, може да си използва и добриат-стар СаундФордж :)

    Возиш се от точка А до точка Б на един Голф, престигаш и готово :)

  3. Аз мисля че правилният път е човека да избере някоя от 3-те най-популярни DAW(Cubase,PRO Tools,Logic) , защото те държат стандартите за звукозапис на световно ниво и върху някоя от тях да изгражда навиците си , защото и без това започва на чисто без да е ползвал други до сега и да се омотва, а и дават всичко,което е необходимо на макс.

    • Haha 1
  4. Аз съм на първо място за Logic X (стига човека да има Mac Os платформа), на 2-ро място Cubase под Windows платформа, и накрая PRO-Tools става и за 2-те платформи ос.

    Като първите 2 ги има успешно кракнати аконе до последна, то поне до предпоследна версия и отлично-работещи, за последната не зная.

  5. преди 28 минути, yamaha написа:

    Това не пречеше навремето чалготеките да са пълни, салфетките да се сипят по пода, а народът да щрака с пръсти точно на "пиленцата" на бат'Милко. ;)

    Ако се върна назад, за ония 2 години толкова неща видях, че сигурно мога да напиша книга. Из архивите ми все още лежат някъде първите ми записи на някои от бъдещите звезди на Пайнер или аранжиментите с оригиналните беквокали на Ивана, Нелина и сие, що кафета съм изпил в кафенето на Пайнер в Димитровград я със Стефан Статев, я с някой друг от аранжорите им, а колко пъти съм водил "кандидати" на прослушвания в "Приказките", даже и аз не знам. "Интересно" време беше, но едновременно с това изобщо не се чувствах на мястото си, защото както споменах обстоятелствата ме принудиха да навляза за малко и в тази област, която ми е доста чужда, но тъй като умея бързо да превключвам и едновременно с това чувствам задължението да върша качествено която и да е работа, може би затова 'самоиздържах' цели 2 години. :) 

    И понеже не знам защо продължаваме да обсъждаме тия странични теми тук, ако искаш премести последните 5 поста някъде другаде...и аз не знам къде...

    Да прав си че беше интересно време , само където през 90-те не летяха салфетки, а купища-истински безпризорни и безотчетни пари.

     

    Това със сълфетките е простотията на келешите след 2000-та година по заведенията , дето само са чували как се е правело когато те не са били родени или са ходели прави под масата с вдигнати ръце, и сега поради липса на пари го интерпретират със салфетки - жалка работа .....

  6. Баси-лиготиите, Тъпа-Остра ....

    За всеки влак си има пътници и музикалната ориентация и избор е лично-право на всеки индивидуално.

    Все-едно да определяме цветовете кой е тъп и кой остър , или пък вкусовете на храната сладко/солено и т.н.

    Като срещнха в този живот толкова-ограничени хора като коне с капаци, чак на мен ми става тъпо и си мисля че съм тъп....

    Пък де да знам може и аз самият да съм тъп и другите,които мислят като мен ....

    • Like 1
  7. ^

    Да, човека дава и индивидуални онлайн уроци за всеки според нивото което има и стиловете които иска да свири, срещу заплащане разбира се , но и нещата които е публикувал свободно са доста поучителни и много неща могат да се научат и от тях.

    Най-важното - музикално-грамотен е  с музикално образование и то на доста високо ниво профилирано точно в сверата на балканските стилове музика , както и обяснява на доста-достъпен език нещата.

    Техниката и бързината  му на свирене е направо "Джедайство" в темпо 200 :) - което аз въобще не харесвам в него и това много ме дразни, защото при такова темпо вече няма музика,няма детайл на орнаментите - а има едно себедоказване пред другите в стил " Ко ша кажете,а ?" май няма кой да свири в такива бързини като мене ...

  8. Преди 15 часа, Maestroto написа:

    Ако трябва да сме докрай честни, никой инструмент не е таргетиран за нашите географски ширини. Има ориенталски модели, но те са строго такива - Турция, Индия, не могат да обхванат мешавицата която върлува на Балканския полуостров, а и - не я разбиртат тази музика. Няма как да стане. В общи линии аранжорите - съвременните де, са нищо повече от плеъри на семпли. Защото заводското е ясно - каквото производителя е направил - това е. Останалата история е качествени семпли и аранжировка. Сега. От корг са мега зле със заводския си саунд по причини, които за мен са неясни. Това не им пречи да искат една шапка с пари. От друга страна от Ямаха знаят как се правят инструменти - визирам от китари до пиана и т.н., няма какво да обяснявам. Затова и синтовете и аранжорите им доста наподобяват реални инструменти, което е добре. Също така конкретния модел е с изключително добра звукова карта, както и чете 32 битови семпли, с което никой инструмент още не може да се похвали. Куцата история идва в софтуера и това каква свобода ти дава аранжора за работа, саунд модулиране, чисто като аранжимент и функции. Корг са ненадминати в това отношение и няма нещо което да не можеш да свършиш НА самия инструмент. При Ямаха това куца. Винаги съм успявал да свърша това, което съм си поставил за цел, но е въпрос на желание, експерименти, време и много мамата. Нещата стоят така - корг е равносилен на андроид устройствата - много свобода и функции, но това им е както силна, така и слаба страна - има и нежелани странични "ефекти", не добре работеща ОС, забивания и т.н. От другата страна Ямаха е равна на Епъл. Чудно работи, без проблеми, но си ограничен функционлано. Толкова.  

    За мен KORG KRONOS 2 , в пъти звучи по-добре и в пъти е по инструмент от всякъде-погледнато .

     

    Държа да отбележа, че не съм вманиячен и пристрастен към никоя марка.

  9. Преди 21 часа, Maestroto написа:

    При все, че Генос е топ флагмана на Ямаха все още, информацията към днешна дата е все още актуална. Това за колко отдавна е писано мнението. Ще подведеш някой с крайното си мнение - БОКЛУК за кръчмарска музика. 😉

    Аз за това и попитах - как го реши това? Имал ли си физически достъп до инструмента? И аз гледах клипове в тубата и като го чух на лайв - ми нищо общо няма. Инструмента е прекрасен. Радостен съм, че успях да си го закупя и да му се радвам около година и половина. Сега не съм с него, по други причини, но изобщо не е за изхвърляне. Па5 доста добре копира някой неща от него, да не кажа почти всичко. 
    Та не е от инструмента. Въпрос на желание е. Аз съм съгласен, че може да не ти харесва, ама да си изкарал месец над него, да си обоснован. Иначе аз не се влияа от чужди мнения, но наистина ще подведеш някой. 😀

    Па5 е наистина ташак ...

  10. Преди 10 часа, Maestroto написа:

    Как го реши това? Колко време си игра с нея? 

    Първо виж колко отдавна е писано мнението , после не съм го решил, а по моите критерии така съм преценил - всеки решава сам за себе си, никого не задължавам да се съгласява с мен...

  11. Напротив,колега спецовете по аранжорите са на същото мнение като теб - това е самата истина, да не говорим че вече има и доста дефектирали pa5x , а още не са започнали да свирят.

    Ще пукат като пуканки те първа :)

     

    Да им е честито на печелившите :)

  12. На 6.07.2022 г. at 16:15, yamaha написа:

    И понеже темата е конкретно за новия аранжор на Корг, да подкрепя все пак горното си твърдение, ако и саундът да не може да се конкурира с огромните по обем VST библиотеки, но тези неща вече ги коментирахме защо стоят така. ;)

    Кто синтетични бленди долу-горе бива звука, но не е по-различно от па4 , но като звук на аранжора(бокса) е пълен кенеф и няма грам дълбоки и динамични баси в областа на барабаните и ниските честоти :)

    И това е аранжор и то от прекалено много пари ( според мен от KORG този път наистина се изгавриха с цена която не отговаря въобще на това,което предлагат) .

    Това не уъркстейшън или някакъв си там солистичен синтезатор и трябва да е обратното - като бокс трябва да убива от звук, а инструментите му могат да звучат и по-посредственно.

    Според мен за 10 000лв. комбинацията от KORG KRONOS 2 + KETRON SD9/SD90 , или KRONOS 2 + KORG Pa3x е къде-къде по звучаща и смисленна за тия пари.

    На 6.07.2022 г. at 16:15, yamaha написа:

     

     

     

     

     

  13. Преди 5 часа, yamaha написа:

    Малко си засилил ситуацията, а тя далеч не е толкова черна, особено при по-скъпите модели. :)

    Честотата на дискретизация в случая няма общо с качеството на семплите и е предостатъчна за качествен звук. Проблемът по-скоро идва от обема памет (обикновено 1 или повече гигабайти в компресиран формат), в който са натикали четирицифрено число инструменти. Логично е да се предположи, че няма как да получиш същото качество при 1500+ инструмента, събрани в място, което някои VST библиотеки отделят само за един инструмент. Дори смятам да похваля разработчиците на водещите фирми за аранжори, че правят чудеса в толкова малко пространство. Основното предимство обаче на всичките тези хиляди саунди в аранжора е техният подбор и звученето им като цяло. Нещата така са събрани още на ниво проект, че в завършения инструмент всяка комбинация от които и да са инструменти звучи идеално балансирано между инструментите, без значение от стила. Така на практика човек има множество идеално балансирани "оркестри", които може да управлява лесно и сменяйки от джаз, през денс, латино, фънк, та чак до класика - да не се притеснява кое как ще звучи и какво точно да избере, защото някой преди него вече е подбрал всичко подходящо за всякакви случаи, а на свирещия му остава само да натиска копчетата и клавишите. ;)

    Та това е положението с аранжорите - специфични инструменти със специфични функции, заемащи своята ниша между останалите. Сега...разбира се ако пишеш филмова музика, надали ще я пишеш с аранжор, макар че доста такива филми съм гледал (основно нискобюджетни и сериали), но пък ако масово правиш детски аранжименти, надали ще си губиш времето с VST библиотеки и редене на тракове. Пък и аранжорите хората по-често ги ползват за свирене на живо, та в случая е излишно да говорим за сравнения между аранжори и компютри с библиотеки. :music:

    Донякъде си прав , но за хората без високи критерии за звук - а истинската красота на музиката не е само в това колко добър музикант си и колко майсторски и с отлична техника по законите на музиката си отсвирил всичко от-до .

     

    Красотата на музиката не на последно място идва от красивият звук , лично аз го поставям на първо място пред това кой и как ми свири като музикант, както и каква музика ми свири.

     

    Няма ли саунд къвто аз смятам че трябва да има и да ме кефи, просто подминавам и не слушам.

  14. И най-големия Плюс на аранжорите - Управляваш тоналностите на целият свирещ акомпанимент в даден стил с точни-акорди и тоналности  каквито си искаш, имаш интрота,вариации и куп други предварително готови  неща  в стил Хитър-Петър  самосвирка , но саунда е абсолютно-Дърво при всичките поради ниско-качественни семпли на 44100khz с лимит на големината  като мегабайти - понеже процесорчетата и рамта в тия самосвирки са много слабички и куци , далеч като хардуерен ресурс,производителност и потенциал  спрямо дори и процесори на доста стари PC-та.

    Саунда дори и при последните модели на YAMAHA и KORG аранжорите е на светлинни-години назад спрямо саунд от PC+хубав аудио интерфейс+ виртуални инструменти.

    Особенно в барабаните и ниските честоти са гола-вода като баси и динамика и на практика под 40hz никой от тях не може да слезе.

    • Like 2
  15. На 3.07.2022 г. at 0:07, CyberGene написа:

    Никога не ми е било много ясно за какво се ползват тези аранжори. Май са доста популярни за поп-фолк, заради възможността сам клавирист да осигурява целия съпровод, без други музиканти?

    Точно-Това е идеята правилно, и наистина главно го ползват чалга-музиканти.

    • Like 1
  16. Преди 17 часа, kris131 написа:

    еми вече няма смисал от писанетo ми горе защото  98% съм решил да е korg kronos 73 . някой ако има друго преложение да казва но за 3000 лв бюджет на старо ще си взема един хубав кронос

    Правилно си решил, и си в десетката в избора си...

  17. Колега, първо цената въобще не е определяща кой инструмент е по-звучащ, второ колко е по-нов също не е определящо за това.

    Следващото нещо,което определя кой инструмент да си купиш е това каква музика ще свириш, за Балканска Музика винаги предимствата са за KORG .

    На следващ етап е управлението и мениджъмънта на Аранжора, където предимството и удобствата са отново за KORG пред YAMAHA - първо има много повече готови готови сетове и бленди  вече изработени и после на следващо място при KORG всичко може да се прави от-до от клавира, докато при YAMAHA не , и може само с компютър и техният си там фирмен софтуер.

     

    Що се однася и до двата клавира като качество на изработка, и 2-та модела на 2-те марки са ниско-бюджетен сегмент с пластмасови корпуси, всичко е изработено афиф-евтино, за клавиатурите им въобще да не говорим - лоши като усещане и доста чупливи.

    Истината за качествен аранжор като саунд и изработка е в X Pro серията на KORG , дори и в качеството на такъв да е 10-годишен модел като Pa3x , в сравнениее с двете въпросни пластмасарки ги превъзхожда в пъти и по звук и по качество на изработка от-до.

    Не ангажирам никого с това,което казвам - просто това е моето мнение по въпроса.

     

    Поздрави.

  18. Опция 1 , ако излезнат на добра оферта > Korg PA3X + Korg Kronos

    Опция2, Pa4x - по-добрият вариант,ако ти е финансово достъпен (4к лв. за 2-ра ръка, за нов не си струва вече 5к лв.) тъй,като стана вече 6 годишен модел и предстои до месец-2 излизането на ра5х.

    За ра600 , според мен - направо го забрави като вариант и да отива на пазара.

    За преносим синтезатор, горещо ти препоръчвам Yamaha DX Reface , 3 октави,звук и клавиатура отлични, вградени говортели,опция за работа на батерии,най-добрите саунди от DX-серията на Yamaha, опция за педал,MIDI и много-добро решение за 2-ри клавир с FM-Синтез над основният аранжор примерно.

     

    Това е от мен, поздрави.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.