Jump to content
Българският форум за музиканти

emigrant

новаци
  • Мнения

    30
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от emigrant

  1. Заменям ноти класическа музика и школи за различни инструменти (в пдф формат) за произведения за цигулка от български композитори.
  2. ...около пазара, полиграфията, колелото...
  3. аз "понятие си нямам", но хората около мен го имат. човек започнал на 20 с цигулка ще си остане завинаги аматьор без никакъв спор. не сравнявам свиренето на един добър аматьор с това на един професионалист средна ръка. ясное е че за всеки си има собствена мярка. където живея няма професионалисти без работа. всички са страшно заети с педагогическа работа или професионално свирене. подбудите за да ходят в любителски състави са сантиментални, а понякога ги задължават заради педагогическата им работа в музикалните асоциации. това за халтурата не го разбрах.
  4. купи си електронен тунер за настройване на струните. тъй като така или иначе се вижда че няма да ти се размине с правенето на покупки, купи си също и метроном. има и комбинирани устройства метроном с тунер (всички от известните марки вършат работа). около 25 евро всяко. бих предпочел отделни устрйства. покрай това можеш да си купиш и струнник с ключета за фино настройване, ако инструмента ти не притежава такъв (не знам точно как се наричат на български). около 15 евро. другият вариант е отделни ключета, които се поставят на обикновен струник. около 6 евро за четирите. бих предпочел първия вариант. хубаво е че питаш, но не съм сигурен дали е добре, че ти отговаряме, защото вместо да се осланяш на нас, съфорумниците, за всяка незначителна подробност, по-полезно беше да се поинтересуваш за учители. очаквам със следващото ти съобщение да ни си похвалиш, че вече го имаш.
  5. Я дай пример, Че ми стана много интересно. В кои оркестри свирят???? опитът ми е изцяло испански, така че примерите които мога да дам не са от България и няма да звучат достверно на българска почва. не рядко започват да учат инструмент хоара над 45-годишна възраст. след няколко години на обучение много хора успяват да влязат в любителски оркестри. думата "любителски" е условна тъй като в тези оркестри взимат учестие и доста професионалисти. тази среда е благоприатства музикалното развитие и не след дълго при добро желание един човек започнал в напреднала възраст има доста добра инструментална култура.
  6. ще се опитам да ти дам няколко съвета и да туширам няколко легенди около инструмента: 1. не е необходим скъп инструмент за да започнеш да учиш, но трябва да е ДОСТАТЪчНО добър. има страхотни китайски цигулки за около 120 евро. учителя ти ще ти обясни. не е необходимо да отидеш при учител и да носиш инструмент на първа среща. отдай повече внимание на струние след/с покупката на инструмента. "Доминант" е предпочитана марка за отношението цена/качество. не се плаши от цената -- струва си. след няколкогодишна практика ще можеш да определиш сама какъв инструмент ти е неоходим. 2. за професионална кариера адекватна възраст за започване е около 8 години (не повече от 12), за да изграждане на качества на виртуоз -- до 8-годишна възраст. не се вързвай на приказки от сорта, че си много възрастна за да зпочнеш. има доста добри цигулари зпочнали като възрасни (над 20-30-годишни), и свирят самостоятелно и в оркестри. за да се научиш да свириш и да изпиташ удоволствието от съприкосновението с цигулката НЯМА адекватна възраст. 3. тук, във форума, не търси обяснение, как се свири на цигулка. това ще го правиш с учителя ти. самообучението с цигулка е НЕВЪЗМОЖНО. "как се свири на цигулка..поне основни неща" ще учиш поне в продължение на 2-3 години. 4. при инструментите "без фиксирани нотни стойности", какъвто е и цигулката, е добре да имаш и дори задължително, добри солфешни умения. затова преди инструмента и в началото (няколко години) успоредно с него е добре да взимаш уроци по солфеш. 5. необходими са РЕДОВНИ И КАчЕСТВЕНИ занимания след урок у дома години наред. започни и не се отказвай!!! цигулката и лъковите инструменти са нещо изключително красиво.
  7. Само Александър Петков или някой наистина негов ученик. Телефон по-късно на ЛС.
  8. поне първото алегро за цигулка/ките.
  9. интересуват ме ноти за цигулка от този автор, оригинални или транскрипции от друг инструмент.
  10. да, нещо такова.
  11. какво е това и как се прави?
  12. ще се ползва за декорация при свирене на музикален инструмент. захранването да е с батерия. излъчващи елементи -- само LED-ове. щe трябва да си я правя сам. мога да се справя с правенето на платка и монтажа (съвсвм по кълвашки), но не и да пренагаждам и препроектирам, така че всичко в проекта, което е от значение трябва да има завършен вид. бюджета не е от значение.
  13. Да, това имам предвид. Технически това е индикатор на честота и сила на звука. Никак не ме интересува дали е "цвтомузика". Наистина думата си е старовремска (както и схемите, които очаквам някой да открие). Тъй като не си спомням Йордан Радичков да е използвал тази дума (светодиод), отминавам я със стрхопочитание (нищо, че вече е коментиран правописът й в този форум). Предвид античния произход на въпросните схеми, предполагам, че в оригиналния си вид в "Млад конструктор" са с лампи (220В/50Хц) и че дори не е бил добре известен правописът на въпросните диоди от инженера който я е "съчинил".
  14. интересува ме схема за цветомузика, която се побира в малко пространство, проста и добре работеiii,а. да бъде чувствителна на: 1.честотата на звука при смяната, на която да се сменат плавно силата на светлината във светлодиодите (имайки различен цвят самите диоди) и 2. силата на звука - при силен звук да свети по-силно и при много слаб, да се губи.
  15. лесно и ефтино, но тръабва да си го поръчаш и да си го платиш. http://www.maderasbarber.com/ миналата годин парче абанос за цигулка първо качество ми струва 2,5 евро. не знам колко ще ти струват разходите по транспортирането. можеш да си поръчаш размера.
  16. Смятам да си купя някоя от известните ни програми за нотопис и възпроизвеждане на нотни текстове. Във форума в много теми се споменават имена като Сибелиус и Финале, аз самият преди време ползвах МелъдиАсистънт. Ако имате опит с работа на повече от една програма, интересува ме съпоставката и един конкретен проблем -- отварянето на еднакви фаилови формати от различни програми, преди време имах проблем с отварянето на фаил с МелодиАсистънтна писан на Финале.
  17. твоето дете е наясно с цените. въпросът беше да се избере компромисно решение, т.е. да се изберат Ла и Ре от скъпа марка и Ми и Сол - от евтина, тъй като струни Ла и Ре са много по-употрбяема в началното обучение.
  18. http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=14351
  19. Тук има нешо. http://www.guitaretab.com/m/megadeth/11718.html Не са оригинали, но дано ти свърши работа.
  20. Само струни за цигулка, само скъпи!! В противен случай няма да можеш нишо да разбереш. Компромисно решение: струна ЛА -- скъпа, струна РЕ -- по-малко скъпа, струни МИ и СОЛ -- да ги има.
  21. Тъй като не съм наясно дали има интерес към материалите, които могат да се закупят от чужбина, от чисто самохвалство ви предлагам на вниманието този магазин: http://www.maderasbarber.com В петък посетих складовете, които се виждат на снимките: http://www.maderasbarber.com/spanish/marcosp.htm Хората работят!!! Изключително внимание. Разхождат те из складовете. Избираш си сам. Въпросното удоволствие ми струва 112 евро за клен и абанос (за проека обявен в друга тема).
  22. Дори да съм от София, би ми било труднио да проверя, защото не живея в България. Няма много за издаване, в темата съм написал какво искам да направя. Скоро ще поместя снимки на скици/проекта.
  23. Предполагам, че абаносовата част се нарича гриф, а кленовата -- Шийка на грифа. Или греШа? Използва ли се думата "мост" вместо "магаре"? Възможно ли е да се каже "мачта" за тялото, което преминава през цялата дължина на електрическа цигулка (което е непосредсвено под струните) и "тяло" -- само за това, на което се закрепва възглавничката (ако "възглавничка" е точния термин)? Как се нарича "бутона", на който се окача струника? МожеШ ли да ми напиШеШ името на марката на тези магаренца!
  24. Първо, интересуват ме названията на отделните части на цигулката (за акустична, електрическа). Познавам названията само на испански (освен думите "струни" и "лък"), та не мога да си задавам всички въпроси. Второ, особености върху електрониката (която обичайно се помества в един електрически музикален инструмент): брой и положение на адаптерите (или пиезокристали), тип на адаптерите и т.н. Ако не се продават фабрични за цигулка, какви да си направя? Схема? Трето, относно дървенията: избелване на клен -- Как? Препоръчително ли е да не се прави избелване? Избелване или боядисване -- по-добрия вариант? Лепило/а -- какво/и? Музиката която çе се свири: класическа, джаз, метъл/рок. Обçо взето за всякакъв вид музика. Тъй като темата съдържа допълнителни теми, няма да се "разсърдя" отговорите да са нови теми или препратки.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.