Jump to content
Българският форум за музиканти

Baby Thomas

Mods
  • Мнения

    9103
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

  • Топ дни

    312

Мнения публикувано от Baby Thomas

  1. Скоро оправих един ефект с подобни симптоми и там проблемът беше в суича (3PDT). Беше се натрупала някаква сравнително твърда "смес" от грес+прахоляк+боклуци и не можеше да щрака като хората. Обаче Бос педалчетата нямат такива механични суичове, така че в твоята ситуация няма да е това проблема.

    Вземи го отвори и прегледай да няма някоя счупена спойка при жаковете на входа и изхода, както и на захранващата букса. С батерия по същия начин ли се държи?

    Почистването с контактен спрей е добра идея, подкрепям. Мини и входа и изхода и захранващия куплунг.

    • Like 2
  2. Няма нищо опасно при свързването на ЕКю в Луупа, дори да пуснеш излишно силен/буустнат сигнал просто ще криви повече. Вече дали ще звучи добре е въпрос на настройка и вкус, но гаранция ще ти гръмнат главата и ушите преди да му стане нещо на усилвателя :)

    Свързването на "по-мощен" резистор на изхода просто ще позволи разсейване на по-голяма мощност, но няма да направи усилвателя по-тих ако това имаш предвид. Ако искаш да "обере" повече от силата трябва да сме сменят стойностите на резисторите. Обикновено има повече от един, които взависимост от съотношението на стойностите си определят какъв процент от сигнала да пуснат нататък... така да се каже. А може и само един да е, закачен паралелно на говорителя.

    • Like 1
  3. Все е минерална, да. Имат различен състав/произход. И от двете има по-подходяща и по-кьопава (за нашите нужди, де). Лошото е, че има специализирани модели за какво ли не и някой може да е супер за топлоизолация или знам ли какво още, но да не става за аудио. :)

    За акустично третиране някои предпочитат стъклена, има една дето нещо като fluffy pink stuff или как точно беше... :)

  4. Ватата от бая години не е толкова вредна/отровна, поне така казват тея, дето разбират. Добре е (тоест задължително) да се използват предпазни средства при рязането, защото тогава се отделят микро частици, които няма как да е особено полезно да ги дишаш. Но след като я сложиш в панели (да не говорим като е затворена с гипсокартон) не е никакъв проблем.

    @НиколайGK Аз използвах най-прост монтаж с П-образни ламаринени профили или както точно там се казват тия дето ги продават в Практикер/Бриколаж/етц.

  5. Не съм чел тази статия, а изглежда интересна, трябва да я прослушам. Благодаря за линка! :)

    Преди около година слагах в къщи каменна вата + гипсокартон, не във връзка с музициране, за нормална стая и да може да се спи. Облицовах 3 от стените + тавана (четвъртата е моя вътрешна и не ми се разрушаваше още) като сложих 50мм 35кг/м3 подходящ за звукоизолация модел на Кнауф. Разлика определено има и то не малка (!), всъщност смених и дограмата с относително добра 3-камерна и т.н. Отвън влизат някакви шумчета, но слаба работа. Комшиите отгоре обаче... не знам какво и как трябва да се сложи, че да не се чува все едно земетресение има. От време на време им идват на гости деца/внуци, които бягат, тъпчат и думкат постоянно и въпреки че са 3-4-5-годишни се чува все едно стадо динозаври гони две стада с бизони. :greenball: Не е тотално офтопик - това важи и за помещения за репетиции. Преди вече бая (10+) години ходехме в една "репетиционна" (гараж с барабани и някакъв друг елементарен гиър без третиране, който някой даваше под наем), която беше в най-долната маза на висок блок. Сградата е: партер с офиси/магазини, 2 етажа с гаражи под тях и 15 жилищни етажа над тях, ние бяхме в най-долна маза. Казаха, че се чува до последните етажи като свирим и то не е отчетлив звук или песен и т.н., ами ниско честотно думкане. Ниските честоти и вибрации си пълзят нагоре по конструкцията и няма спиране. :) По някое време им писна и изгониха... "наемодателя". ;)

    Та... едно е да блъскаш по стените с въздух, пък ако ще и да е 110-115дБ, съвсем друго е като имаш вибрации, породени от удар (имаше терми, ама как беше... нещо като.. ударно... induce-нат noise... не помня :) ). При теб ще е по-добре ситуацията, тъй като си най-долу и няма да думкаш на главата на други хора, но все пак трябва да помислиш и за вибрациите. Сещам се за един дръмер/ютюбър, който имаше поредица с клипчета за домашно свирене и там беше  правил някакви тестове с платформа под барабаните и измервания колко се чува в стаята под него:

    Относно вата + гипсокартон - има значение и как точно ще се реализира конструкцията, с едно и също количество материали могат да се постигнат различни резултати. Нещо като това:

    triple-leaf-stc-600x206.gif

    Обаче съм го чел/гледал по-скоро през пръсти, така че трябва да си задълбаеш по темата. Ето тук има повече инфо с конкретни варианти и графики на дБ корекция при определени честоти: https://www.soundproofingcompany.com/soundproofing_101/triple-leaf-effect

    Това е линк към споменатата в предния ми пост "епопея", сега мярнах, че цялостно му е излязло 103к евро, явно това 30к съм го видял някъде в началото... :D

    https://gearspace.com/board/studio-building-acoustics/1344767-home-studio-build-sharing-my-step-step-build-done-professional-acoustic-engineers.html

  6. Препоръчвам МНОГО ДОБРЕ да проучите нещата преди да налеете маса пари в такъв проект и просто да си имате 5-6дБ изолация. :)

     

    Всъщност на първо място трябва ясно да се дефинира дали искате: 1. да се звукоизолира, за да не се чува навън, или 2. да се третира акустично, за да се чува по-добре вътре. А може би и двете неща, зависи от проекта. Виждам, че пише изолация, но за доста хора е едно и също и/или използват термините за кое да е.

    Ако идеята е звукоизолация, за да не се чува навън, според мен ще видите голям зор и може и нищо смислено да не се получи. Ако се надявате да сипете Х хиляди лева на строителна фирма и да стане нещо - силно се съмнявам, че ще имате успех. Преди няколко месеца правих сходно проучване и попаднах на една епопея, където един фен (не в БГ) беше сипал 30к € на специализирана фирма, занимаваща се само със звукоизолация на "музикални" стаи и зали и киносалони и т.н., обаче резултатът беше по-скоро трагичен. Една камара разправии, две години по-късно още се точеха по съдилища и с адвокати и т.н.

    Много зависи какво е помещението, в каква сграда е, какво има наоколо къде какво не трябва да се чува. Имай предвид, че свирене с група на живо, пък дори и само акустични барабани да е, е много по-различно от това да се прави изолация за слушане на музика. При вас ще има и ударно породени вибрации/шум, които много трудно се борят. Задължително трябва да имате механично разделяне от пода, примерно специален подиум (има си DIY варианти и решения). Също така се вдига 105-115дБ джангър, което е няколкократно повече от каквото и да е нормално (пък и ненормално) слушане на музика/гледане на филми. Тоест фирма правеща стаи/зали за презентации и домашно кино според мен е малко подходяща. Може би ако има някаква за концерти/дискотеки... по има шанс за успех. Преди 3-4г. бях питал Динакорд, защото правели подобни проекти (трябваше ми за конферентна стая), обаче като разбраха че е малко помещение около 3х3 метра казаха, че няма никакъв шанс, само с големи проекти се занимавали. :)

     

    Ако ви трябва само акустично третиране нещата са многократно по-лесни. Макар и пак трудни. Тук засега ще спомена, че дунапрен на пирамидки и мега популярните кори от яйца имат 3-4% ефект и е по-добре човек да не се занимава с тях изобщо. :)

    • Like 2
  7. DC-decoupled би трябвало да значи, че пуска само АС сигнал, но не и ДЦ захранване. Сложили са един кондензатор серийно преди изхода (примерно).

    Ако е так би трябвало да си ги ползваш безпроблемно по указаната схема. Ама знае ли човек... :)

    • Thanks 1
  8. Зависи какво могат колонките. От няколко години самият Bluetooth протокол вече не е ограничение, но трябва да видиш реализацията на конкретния продукт. Прочети упътването или ако нямат - потърси в интернет, сайт ако имат и т.н. :)

    Също така ако нещо не става с лаптопа - опитай от таблет/телефон. Допреди няколко години поне на стационарен комп или лаптоп си беше приключение да подкараш Bluetooth аудио, защото драйверите не го поддържаха (за да не плащат лицензи) и трябваха някакви криминални/кракнати. А даже и после работеше сто пъти по-бъгаво, отколкото на MacOS. Докато смартфони/таблети са си създадени да бачкат с хендсфрий и сходни дивайси и не би трябвало да има проблем.

    Вероятно вече доста са се подобрили нещата (освен ако не си с ахраична машина), но все пак имай едно на ум. :)

    • Like 1
  9. Разликата в цената се определя и от факта, че това са два тотално различни продукта!

    Fryette Power Station си е изцяло лампов усилвател, който е закачен във веригата след реактивния товар.

    Fractal Loadbox е само реактивен товар, в който има части за под 100 лева. :)

    • Like 1
  10. Тоя фен много добро разследване е направил!

    Не ги гледах всички части (само първа и последна), понеже не смятам да пазарувам такава джаджа, но иначе за всякакви лампови джаджи Стиви Фрайет е човека! :metalist: Другите са още в детската лига... 😜

    П.П. Учудващо добър продукт от Фрактал, че и не иска дарение на бъбрек за да си го купиш. :)

  11. И според мен няма смисъл да се мъчиш да мериш, няма да спечелиш нищо. :)

    Също така си мисля, че има шанс да разпоиш термодвойката преди да я измериш, поне на единия ми ДММ е някаква въшка, за която са запоени две жички. Можеш да опиташ с IR* термометър, но пак - какво точно ще спечелиш, ако успееш и дори е вярно? :)

    * Не са импулс респонси това. 😆

    • Thanks 1
  12. Да, за кухарка е по-различно. Поне тези, които аз намерих, представляват записани скъпи акустички с микрофони, няма ампове.

    За електричка нямам никаква идея какво дали и колко става, против религията ми е да използвам такива неща. :yes:

  13. Не съм правил "лабораторни" тестове, но не съм забелязал джаджите да звучат по-добре/зле от компа. :)

    Имат други кусури (поне моите, че са от евтините) - не работят с линейни нива, нямат XLR изход с траф, едното е само моно и от сорта.

    • Thanks 1
  14. 6 hours ago, Koobenot said:

    ^ Точно това с лака го бях гледал скоро при Глен Фликър, само че в друг контекст, където е заземяването на една китара при бриджа го бяха лакирали, и айде честито, бръмчи като за световно ... 

    Туй нищо не е. Бриджа на един бас, който майсторих, директно през изолацията бяха опитали да го замасят. ;) Ако ти е интересно:

    https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0zVPqnXDxvRDKGn2VuTsyMV2imUmtvLRbVtx1A2JMYDcMBBCn4ajmYDcC6XvABK7bl&id=100057058315765


    П.П. Тоя бастун когато да спреш да го гледаш - все е късно. Майстор е да облъчва хората с грешно инфо. :greenball:

    • Thanks 1
  15. Аз поне не бих те анатемосал. Изглежда съвсем приличен за нуждите ти. И, както и при китарата, по-голямо значение имат знанията и уменията, отколкото скъпия гиър. :)

    Яката станция си е супер, не отричам. На (старата вече) работа имахме Weller от скъпите и просто сам си запоява. Постоянно си носех кабелаци и жакове да си ги правя там, защото е голям кеф как бачка! Но не е наложително. Аз имам китайски клонинг на Хакко (от 50-60 лева) и си работи идеално вече бая години. Освен това с предния ми супер проскубан 5-левов поялник ако знаеш що китари и ампове съм ремонтирал и направил... :greenball:
    Кое е важно и на какво да обърнеш внимание:

    • Добре е, че имаш регулация. За тънички кабели, жакове, суичове и т.н. използвам 250*С, за по-дебели като дупетата на потенциометрите 300*С (доколкото може да се вярва на написаното, де). На твоя май няма точни градуси, но го дават да е 100-500*С та ще тестваш на средните две чертички.
    • Качествен тинол - колегите изчерпаха темата, напълно съм съгласен.
    • Допълнително можеш да вземеш някакъв флюс (за по-древни/упорити/гадни кабелаци); помпичка за смукане; мини менгеменце или нещо сходно за захващане на жакове/суичове/потове.
    • Качествени кабели и части. Гадните могат лесно и изключително бързо да ти скъсят живота. Повечето такива в евтините китари са по-скоро за кофата, просто е ужас да се работи с тях, дори за някой по-опитен. Това буквално може да те откаже или да си помислиш, че си най-големия некадърник на планетата - без да си виновен. :)
    • Чалъм! ;) Това отнема малко време, но не е нищо мега трудно. Най-важното е да мислиш за термопредаване, температура, контактна площ. Предполагам, че има клипчета с добре обяснени и показани примери, така че налазвай!
      П.П. Това със солната киселина... стой далеко. :)
    • Like 2
    • Thanks 1
  16. Само на последните 4 ли можеш да слагаш твои?

    Ако да - доста кофти. Аз имам две сходни джаджи (евтини) и позволяват да заместиш всички (едната е с 24, другата с 16 слота). И вградените са определено по-дървени от някакви външни. Плюс това можеш да си сложиш и за бас и/или акустичка. Аз за акустичка главно съм натоварил, че само за това ми трябва.

  17. 5W или 1W - няма съществена разлика. За да е приблизително двойно по-тихо ти трябва 10 пъти по-ниска мощност. Половин ват ти е само около двойно по-тихо от този 5-ватовия, с който можеш да свириш и на концерт. Да направим и друга сметка: 0.1W е ~двойно по-тихо от 1W, значи пък би трябвало да е ~90dB (10dB по-малко е около наполовина по-тихо). Нормална сила за слушане на телевизор/музика в къщи е 60-70dB. Който може да си сметне колко още трябва да се намали подаваната от лампов амп мощност, за да стигне тези нива. Когато вече говорителят изобщо няма да работи като хората и "ламповият звук" няма да е онова, което искаме да чуем. Предположения по-скоро, засега нямам идея как да се направи да речем 0.001W усилвател... :greenball:

    Има и друго - всичките методи за намаляне на мощността също развалят звука. Някъде слагат пентод/триод, което не намаля особено джангъра, но звучи по-зле и е безсмислено (за мен). Конкретно в тия Маршалчета слагат един прост резистивен атенюатор с два резистора, самото присъствие на който (когато е активиран) разваля достатъчно нещата. Всяко нещо, поставено между говорителя и изходния траф, прекъсва двупосочната динамична връзка между тях, съответно прецаква звука! Физика, ко да прайш... ;)

    • Thanks 1
    • Haha 1
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.