Jump to content
Българският форум за музиканти

Адаптери...


Recommended Posts

Наскоро си взех нови адаптерчета (Sеymour Duncan JB + Jazz) и макар, че ми се сториха по-шумнички от оригиналните (Yamaha Ceramic Humbucker), реших че за сметка на по-интересният звук си заслужава да ги оставя. Само че, от няколко дни страшно ме дразни относително по-високото ниво на шума и реших да направя нещо по въпроса.

 

Махнах адаптерите от китарата и ги замерих при еднакви условия (едно и също място върху бюрото ми и запоени към еднакви букси, един и същи кабел, ДИ бокс, канал на пулта, настройки на пулта и т.н). Ето и графиките:

 

Yamaha Ceramic Humbucker:

 

yamaha_humbucker.JPG

 

Seymour Duncan JB

 

duncan_jb.JPG

 

 

Не съм много сигурен в анализа на тези резултати, но виждам, че при 50 Hz Duncan-а е по-шумен и вероятно това е основната причина да ме дразни брума от него. Разликата е около 11 dB (-85dB yamaha-та и -74 dB duncan-а), не мога да преценя дали това е много, но определено го усещам.

 

Двата адаптера са мерени извън китарата, така че китарата и нейната екранировка не влияят въобще.

 

Пробвах допълнително да екранирам Duncan-а, но за съжаление ефекта е почти нулев (около 1 dB разлика).

 

Това което забелязвам като разлика е, че двете намотки на Yamaha-та са напълно идентични като съпротивление - и двете са по 6,33 kOhm - общо 12,66 kOhm, докато при Duncan-a едната намотка е 8,75 kOhm а другата е 8,92 kOhm (общо 17,67 kOhm) - разликата е около 2% - не знам дали това има значение, но може и да има.

 

Какво мислите по въпроса - това нормално ли е, дали не се бъркам по някакъв начин и дали причината не е в това, че при по-високо съпротивление (17,67 kOhm срещу 12,66 kOhm) индуцираното напрежение е по-голямо и съответно е нормално да има повече шумове. Някакви идеи как да накарам JB-то да стане по-тихо?

 

Duncan-a определено ми звучи по-интересно и искам да го оставя, обаче тоя шум/брум ме дразни.

 

 

пс. Преди да сте ме захапали на тема "ама той адаптера не е единственият източник на шум" - ето и основни замервания на звуковата карта и пулта.

 

Звукова карта, без нищо включено към нея:

 

sound_card_only.JPG

 

Звукова карта с включен мишпулт, но без пуснати канали:

 

sound_card_and_mixer.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам и аз такава звукова карта :) . Извесна част от шума идва от разликата в съпротивлението на бобините. По-голямата индуктивност също е от значение, разбира се, но все пак ако всичко е добре направено, шума трябва да се изгаси, без значение каква е индуктивността. Тези по-горните пикове в шума са хармоници на 50Хц. По-малко високи честоти ли вадят тези адаптери от Ямахите? По какъв начин се опита да екранираш адаптера?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами не мога да преценя честно казано, защото JB-то има доста по-ясно изразени среди и е трудно да се сравняват по отношение на високите, просто микса е доста различен.

 

Направих две неща. Първо пробвах да екранирам кабелите допълнително с идеята, че може би нямат добра ширмовка - разплетох намотката от един кабел за китара и с нея намотах плътно кабела на адаптера и тази допълнителна ширмовка я свързах към маса. Ефекта беше нулев - никаква разлика в графиката (поне по отношение на 50-те херца). После намотах алуминиево фолио около адаптера (плътно и на доста слоеве, че ползвах някакво домакинско което ми се стори доста тънко) и с кабелче го свързах към масата на буксата (проверих с мултицета, че наистина има връзка). Резултатът беше около 1 дБ по-малко шумове, но това не променя цялостната картинка за съжаление.

 

пс. Колкото до картата - нищо особено не е - м-аудио аудиофил 192.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами явно толкова си може адаптера. Това, всъщност не е лоша картина за пасивен адаптер. Повечето са 10-20 дБ по-шумни. Ако бяха точни намотките, шеще да е 4-5 дБ по-добре, де.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за успокоението - и без това смятам да оставя Duncan-а, поне засега.

 

Май ще се наложи да си взема Boss NS2 ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на картинка разликата е минимална. А за да вземеш решението те интересува ен само собствения шум, а отношението максимален сигнал/собствен шум според мен. Напр. можеш да пробваш с по-малко драйв от колкото си свикнал как се държи дънкана.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мдам, и аз за това се замислих. Сложих първо единият, после другият адаптер на китарата и измерих при еднакви настройки на пулта както нивото на шума, така и максималният сигнал (удряйки със всичка сила 6-те струни свободни). Ето го и резултатът:

 

Yamaha:

 

yamaha_min_max.JPG

 

Duncan:

 

duncan_min_max.JPG

 

 

Разликата определено не е голяма на картинка. Това което ми прави впечатление е, че при Duncan-а има известно подобрение по отношение на шума, когато е монитиран в китарата. Изглежда екранирането на китарата има смисъл при него, докато адаптера на ямаха се държи по един и същи начин във и извън китарата. Друг не маловажен извод който си правя е, че алуминиевото фолио не върши добра работа, изглежда тази специална проводяща боя се справя по-добре.

 

Както и да е - оставям засега Duncan-а в китарата, ще се опитам да свикна с малко повечето брум.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът не е във алуминиевото фолио(освен ако не се опитваш да използваш гланцовата му страна. Алуминият има съпротивление, много близко до това на медта. Всъщност и той се използва при направата на проводници.

Може би екрана на китарата ти, заради по-големия си размер, променя по някакъв начин полетата на смущенията(действа им като антена) и затова когато адаптера е в нея, шуми по-малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш един съвет

като екранираш адаптера с фолио, предполагам го омотаваш. та гледай 2та края на омотаното фолио да не се докосват ( да не става намотка вързана накъсо..

 

Пробвай, ако ти излизат 4 жици от адаптера различни възможности.

Това го пиша. че не знам дали е двоен адаптера.

По някога може да се случи да са объркали жиците

просто пробвай различни комбинации..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Прав си, омотавах го плътно с фолиото, ще пробвам довечера да не се докосват двата края.

 

Колкото повече анализирам ситуацията, толкова повече си мисля, че може би адаптера на ямаха е добре екраниран и затова бруми по-малко. Ще ми се да оправя дънкана, защото има интересен звук.

 

Вчера пращах на едно аверче записи с двата адаптер, да не би да ми се причува. Ето и линкчето:

 

Yamaha - switch kabels - Duncan

 

Значи първо е ямаха адаптера, после сменям кабелите - чува се как махам кабела от едната китара и го слагам на другата и следва дънкана. Нищичко не съм рязал от към шум, няма ноиз гейт и потенциометрите са постоянно на макс.

 

Може би ме дразни твърде много, защото го слушам слушалки AKG К 271 Studio, а при тях няма скрито-покрито. Подобна е ситуацията и когато слушам на мониторните ми колони (берингер 2031). На нормалните ми хайфистки колони не дразни чак толкова много.

 

пс. А някаква идея как по-конкретно да замеря дали не са объркали кабелчетата, макар че силно ме съмнява ?

 

псс. Би трябвало брумът да е повече от честотните анализи които постнах в началото, защото тук във веригата се добавя и дисторшън.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В интерес на истината, преди 2 дни смених оригиналните кабелаци на китарата(yamaha erg121) и оригиналния адаптер "млъкна"- и понеже мога пряко да го сравня с DiMarzio Evolution, мога да кажа, че откъм ниво на шума са абсолютно еднакви! Така, че поне в това отношение stock адаптерите са добре направени

 

btw, в ямахите най-често ползват Samshin адаптери- към 15-20$ върви парчето... обаче тоналността им е гадна- липсват изчистеност и високи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
В интерес на истината, преди 2 дни смених оригиналните кабелаци на китарата(yamaha erg121) и оригиналния адаптер "млъкна"- и понеже мога пряко да го сравня с DiMarzio Evolution, мога да кажа, че откъм ниво на шума са абсолютно еднакви! Така, че поне в това отношение stock адаптерите са добре направени

 

btw, в ямахите най-често ползват Samshin адаптери- към 15-20$ върви парчето... обаче тоналността им е гадна- липсват изчистеност и високи.

Мдам. Сега като се замисля, Димарцио-то (Еволюшън) не беше по-шумно или поне не беше много по-шумно от оригиналните адаптери.

 

Вчера обаче си говорих с въпросното аверче и стигнахме до гениалната мисъл, че може би Дънкан нарочно са разбалансирали хъмбъкерите си (и JB-то i Jazz-а са по един и същи начин с различни като съпротивление на двете намотки и двата имат подобен, да не кажа еднакъв брум) за да постигнат по-интересен звук (т.е. да има по-малко канцелиране на честотите), но разбира се за сметка на това се проявява брума. Може и екранировката на адаптерите им да е кофти. Ще се пробвам в техните форуми да поразпитам, може да имат някаква идея защо са така адаптерите.

 

Колкото до адаптерите на ямаха-та - ами на мен си ми звучат добре, само че са много флат - т.е. страшно балансирани и им липсва характер. Затова търся промяна. Еволюшъна определено не ми допадна, особено на чиста китара е кошмарен. Сега гледам има Ево 2 може да е по-добър - знам ли го.

 

Не знам дали адаптерите на ERG 121 и на RGX420S са еднакви. Моите определено нямат нужда от други кабели - доста добре екранирани са оригиналните кабели и то се вижда от графиката - -85 дБ при 50 херца си е направо супер за пасивен адаптер.

 

А за ERG 121 видях да се споменава само в един пост в хармони централ, че "Piskups Made by Samshin or something like that". С други думи, дори този който го твърди не е сигурен. Пробвай в гугъл "yamaha erg 121 samshin" и ще видиш, че излиза само този пост и лог от някакво прокси, което пак води до него.

 

Както и да е - мисля че е ясно, че предпочитам звука на Дънкан-а. Просто искам да си реша проблема с брума.

 

Никой не каза чува ли го тоя брум или само на мен така ми се струва.

 

Не сравнявайте звука на двата адаптера по честотни характеристики, защото все пак адаптера на ямаха се намира в Пълдин и определено пълдина изкарва много различен звук заради странното дърво от което е направен.

 

А - и не маловажната подробност е, че пълдина е абсолютно не-екраниран от към адаптерите. Отсека с потенциометрите е екраниран, но само той.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, колко жици излизат от адаптерите?

Ако са повече от 2 пробвай всички комбинации.

добре си направил като пуснеш ффт спектрален анализ. остави го да си бачка и както да разпоени просто ги осуквай за пробата, гледай при коя позиция на връзване имаш минимален шум.

(тая цялата идеология е ако ти е двоен адаптера и имаш да кажем 4 жици на изхода)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четири са жичките. В същност 5 ако броим и масата идваща от адаптера.

 

Ще пробвам довечера комбинации. Сега ще драсна едно въпросче и във форума на дънкан.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.