Jump to content
Българският форум за музиканти

Апаратура за бас, бюджет - около 1600 Ойро


MaPuHcKu

Recommended Posts

И така, поредната тема от вида "не знам какво искам, но искам вие да ми кажете веднага" е отворена, благодарение на мен. Моля предлагайте решения в посочения бюджет - 1600 Евро. За да не кажете, че не съм потърсил за момента съм се спрял на комбинацията:

Усилвател: Gallien-Krueger Fusion 550 който измести предишния избранник: Gallien-Krueger 1001RB-II

и

Кабинет: Gallien-Krueger Neo212

 

Под апаратура да се разбира система, от която да се възпроизвежда звук, тоест само глава не ми върши работа. Предложения за комбота също са добре дошли :greenangel: И още един въпрос - според вас горепосочената комбинация приложима ли е в домашни условия, или просто не може да се намали толкова, че на съседите да не им падат нещата от рафтовете?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в тоя бюджет можеш да се събереш с доста неща и все добри и все от водещи фирми, затова драсни какви са ти представите за звук, какво свириш, с какво свириш и тн ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами обичам да свиря слап, но не го правя през цялото време. Използвам и доста среди в звука си. Ако трябва стилово да се определя: фънк, джаз, или нещо по-тежко. То стана всичко в едно ;) Обичам баса да се чува отчетливо, с ясно различими тонове, а не само буууууууууууу-буу-буу-буу и вибрации в червото... По принцип ми е много трудно да обяснявам звук с думи, дотолкова успях, надявам се да послужи насочващо. Специално за слап звук най-много ми допара Marcus Miller. За фингърстайл просто не знам, нямам фаворит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както в предишната тема - съветът ми е да пробваш и тогава лесно ще решиш дали това е твоят звук.

 

 

Ползвам GK 400RB IV - много сходен модел на 1001 (без би-ампинга и с по-малка мощност) и ако искаш можем да се разберем да го чуеш (с моите озв. тела - по-различни от GK212, но все пак ще е някакъв ориентир). Мисля си, че ако ъпгрейдвам ще си взема RB700 II. Трудно ми е да си представя че ще ми трябва по-голяма мощност за участията които имам.

 

Преди няколко месеца бях сравнявал NEO410 с NEO 212 и втората повече ми хареса - звучи малко по-масивно. Мерак ми е да пусна едно ухо и на новата им 1х15 - пак с неодимов говорител, но вече с 3" намотка и 400 вата мощност.

 

Слушал ли си Fusion 550? Честно казано ако търся лампов звук надали GK ще е изборът ми, но знае ли човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:thumbup::girl_witch:

 

 

Много добра комбинация, но това животно Gallien Krueger Neo 212 Cabinet има Dual 12" Neodymium и сигурно и като ръмжи не може да го прави тихо...

 

Мисля си, че в тази сума спокойно можеш да включиш нещо за ушите на съседите, без това да й се отрази.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбойник, отново ти благодаря за отзивчивостта и съветът ти разбира се е правилен, ама къде да ги чуя в БГ тия неща? Добре че поне из форума се намират отзивчиви хора като тебе. Предлагам на лични да се доразберем кога и как, наистина ми се иска да го чуя. Нещата леееко се усложняват и от факта, че басът и апаратурата ще пристигнат със една и съща доставка та дори и конкретния бас няма да имам като база за тестове и сравнения, но ще работим с каквото има явно :girl_witch: Кабинета 2х12" ми се струва опитмален компромис на популярния вариант 4х10"+1х15" като компактност, чух и доста добри отзиви за тази конфигурация. Реален опит за съжаление нямам :thumbup: Значи по принцип бях избрал 1001 главата, но просто видях, че fusion 550 ми влиза в бюджета. Доколкото успях да науча за него от сайта на Gallien само преампа се различава, крайния усилвател си е като на 1001RB главите. Плюса е в ламповия предусилвател, но наистина не съм го слушал, така че не мога да изкажа някакво категорично мнение. Не знам и от кога е тази глава, води им се най-новата уж, както и първата, в която има лампи изобщо :) Дори в harmony-central не намирам ревюта??? Като цяло този избор е компромис но за изцяло лампова глава като Ampeg SVT2pro примерно трябва да дам целия бюджет, че и малко отгоре и ще съм без кабинет, за който ще събирам пари и ще чакам доставка още 2 месеца примерно :girl_witch: Другите хибридни глави също отиват нагоре като цени. Все пак съм отворен към предложения, ако някой има някакви идеи.

 

Джани, какво имаш предвид за ушите на съседите?

 

Поздрави,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз присъединя скромното си мнение - не мисля, че колоната с 2х12" е оптимална алтернатива. Предпочитаните говорители за бас са 10" и 15" (18"). Използвам комбинация от два бокса - 2х10"+хорна и 1х15", и двете са изработени по поръчка, с говорители JBL, по размери на Трейс Елиът. В зависимост от случая и големината на помещението ги използвам поотделно или двете заедно ( в някои случаи добавям и една великолепна стара колона Vox с 18" говорител). Главата е лампова, руско производство на фирмата "ЛОМО" (продава се по света под името Совтек), 400W, с входове за активна и пасивна електроника (използвам само "пасивни" инструменти). Цена - около 300 евро. В зависимост от комбинациите на боксовете, главата сие превключва на 8 или 16 ома.

Едно разумно решение на твоя проблем е купуване на фирмен бокс, например 4х10"+хорна и поръчка на изцяло лампова глава у нас. Владо Балев изнася и продава в Германия глави и комбо-усилватели собствено производство VMB, които по нищо не отстъпват на прехвалените каталожни марки. Да не пропускаме и предимството на по-ниската цена, която ще ти позволи да се вместиш в предвидения бюджет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти препоръчам моята комплектация - SWR WorkingPro 700 Bass Head, WorkingPro 4x10" (плюс хорна) cab и WorkingPro 1x15"(плюс хорна) cab. Няма проблем да дойдеш да тестваш, само трябва да се разбрем. :)

 

Горе-долу в тези пари влиза.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно разумно решение на твоя проблем е купуване на фирмен бокс, например 4х10"+хорна и поръчка на изцяло лампова глава у нас. Владо Балев изнася и продава в Германия глави и комбо-усилватели собствено производство VMB, които по нищо не отстъпват на прехвалените каталожни марки. Да не пропускаме и предимството на по-ниската цена, която ще ти позволи да се вместиш в предвидения бюджет.

 

Доста нахакано изказване - някакви факти за доказване на твърдението ?

 

(Имай в предвид че съм в течение на марката доста добре )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с кабинет 2х12 Neodyn ииии това е моят саунд ... търсих го много време и го предпочитам пред 4х10 дори в комбинация с 1х15. Въпреки всичко ще си напазарувам догодина 6х10 или 8х10 хладилник - да си имам да ми грее душата ... ехехехех

 

за амп - Ampeg SVT3 Pro юркам и мноо кефи ... погледни го, и тоя модел и се събира в бюджета ти идеално. За концерти така или иначе вадиш звука от DI и тогава кабинета не е толкова важен .. стига преампа да е ОК всичко е ОК. Кабинета ти е важен за записи - тогава се смесва DI с микрофонен записи и кабинета си трябва да звучи.

 

Поздрави и дано съм бил полезен

Алекс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен с мнението изказано от Fats - нито за качеството на работата на Балев (не че е лошо, но да не прекаляваме, а?), нито за предимствата на озв. тела с определен диаметър говорители над други, да не говорим, че за всеки занимавал се поне малко с конструиране на озвучителни тела фраза като "говорители на JBL в кутия по размери на Трейс Елиът" звучи като "сложих си на Опела скоростна кутия от някакво Ауди и двигател от Форд - страшно върви" :) Освен това в комбинирането на усилвател и озв. тяло от един и същ производител има дълбок смисъл, явно непознат по нашите географски ширини.

 

Не съм съгласен и с коментара на vhcs че озв. тяло не е важно. За какво ми е да давам един куп пари и да не харесвам звука си? Ок, на сцена подавам качествен сигнал към централното, но ако не ми харесва това, което чувам вместо да свиря ще въртя потенциометри "на ум" или просто ще се дразня.

 

 

MaPuHcKu, всяка марка си има собствено звучене, което повече или по-малко е застъпено във всички модели. Затова се постарай да чуеш колкото се може повече усилватели преди да направиш избор. Реално всички споменати дотук варианти са добри, въпросът е кой ще ти хареса на теб. Разгледай какво има по магазините, никой от нас няма да ти откаже да пробваш и така с минимално отделено време (в сравнение с висенето в нета да четеш ревюта от знайни и незнайни герои и да търсенето на скрити смисли между редовете) ще получиш идея какво търсиш.

 

Коментарът ми не беше насочен срещу Fusion 550, просто се учудих защото търсещите лампово звучене обикновено се насочват към други марки. Крюгер са известни с транзисторния си звук - стегнат, директен и агресивен и предполагам новият модел няма да е прекалено далеч от предишните. Основна разлика е липсата на "Бууст" функция, с която можеш да накараш крайното стъпало да звучи леко претоварено и да постигнеш типичните за марката "ръмжащи" среди.

 

Успех в избора и ако решиш се обади за проба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам претенции до откривам топлата вода, нито велосипеда. Написаното се базира на дългогодишен опит и проби. За бокса, с който свиря съм пробвал 5(пет) различни вида 10" говорители и тези на JBL задоволяват изискванията ми. Постигнах саунда, който ми харесва за музиката, с която се занимавам. А сравнението със скоростната кутия е най-малко неуместно. Споделям, а не натрапвам мнението си. Отдавна съм се отказал да споря с местни суперпознавачи.

По въпроса за говорителите - практиката на много производители показва, че най-подходящи за бас боксове са 10". В комбинация с 15" или 18". А понякога и без.

Някой искаше "доказателства" за продукцията на Балев. Въпросът се решава много просто - отиваш и пробваш. Ако ти хареса - поръчваш. Ако ли не - казваш довиждане. Нямам намерение да доказвам, че това което ми харесва, трябва да е задължително за останалите. Ако всички свирим с еднакъв саунд и маниер ще настъпи страшна скука. А аз свиря за да се забавлявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрав офтопик:

 

Fats, извинявай, но сравнението със скоростна кутия е в пълен унисон с конструктивния метод описан от теб (срещу който е насочен коментарът ми, не го приемай лично). Хората правещи озв. тела ползват формули и параметри на Thiele и Small и предшественика им А. Hoffman от около 40 години. Всеки говорител има нужда от определен обем и отвор на кутията (когато говорим за басрефлексна система) за да свири по определен начин. Ползването на размери на кутия на даден производител без да разполагаш с идентични на неговите говорители е напълно грешно или най-малкото прилича на стрелба в мрака. Чудесно е че си намерил звук, който ти харесва, но форумът е място където обменяме информация и всеки се опитва да научи нещо, затова се опитвам да те коригирам, доколкото ми стигат познания и опит. За финал ще ти кажа че последните десетина години съм правил немалко озв. тела за бас (за лична употреба) с говорители на Eminence, JBL, Electro Voice, Ciare, B&C и др., така че имам практически опит в тази област.

 

Съвременната практика показва че бокс с 12" говорители се справя чудесно за бас, напук на предразсъдъците че това е диаметър работещ по-добре за ел. китара. Почти няма сериозен производител, който да не предлага такива озв. тела. Естествено, звукът им се различава от този на 10" или 15" говорители, но това е добре - всеки избира това което му харесва. Cигурен съм, че ако в български магазини имаше такива модели този въпрос изобщо нямаше да бъде обсъждан в момента :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:rolleyes:

 

Малко извън темата, щото е и извън бюджета, ама да питам:

 

Някой има ли преки впечатления от главитена EBS, и по- специално от Fafner ?

http://www.ebs.bass.se/2007/fafner.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите, темата се развива в полезна поне за мен насока. Виждам и че спорите на ниво ;) При мен нещата леко се променят, басът ми ще се забави докъм февруари месец, което ми дава още време за събиране на пари, така че мога да кача бюджета докъм 2000 Евро. Така мисля, че се класирам за Ampeg SVT3 pro + хубав кабинет. Някой да знае дали Ампег правят 2х12" кабинети? Аз не открих да се продават в Томан, а засега главно от там гледам цени на нещата. Бях се насочил към 2х12" и четох някъде добри отзиви за GK кабинета, оттам тръгнах и да избирам такава глава, защото с тоя техния би-ампинг мисля че е добре да се комбинират кабинетите им с техни глави. Като цяло като се поосвободя след идната седмица ще установя контакт с хората, които предложиха техниката си за проба и ще почнат едни посещения... Ще гледам да чуя каквото може да се чуе. То ако имаше магазини в БГ, които да продават от тия неща досега вече да съм писал във фукня, а не тука :hysterical:

 

@Demiurg, имаш ли идея откъде може човек да се сдобие с такава глава? За съжаление не мога да ти помогна с мнение.

 

Поздрави,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.