Jump to content
Българският форум за музиканти

Дърводелска агресия 3:


Recommended Posts

Ето, че стигнахме до 3-тият проект, който документирам и пускам във форума :drummer: Днес пациентът е една класическа Кремона "Лилия" с изцяло махагоново тяло и гриф от клен (и явор предполагам).

 

Започваме с начален изглед на метлата - DSCN0351.JPG

 

Китарата е купена от съфорумник за определена смешна сума, но колкото - толкова!

 

Последващи операции по ред на номерата:

1) изшкурване на лака по тялото и грифа

2) премахване на инлеите по грифа

3) изрязване на къстъм седефени инлеи

4) потъмняване на фретборда с байц и инкрустирането на седефените къстъм инлеи

5) залепване на фолиото за топ

6) полиране на лакираните повръхности

 

И така, да започваме:

 

1) Както вечеказах започваме с изшкурване на лака от китарата. Тук нямам снимков материал, поради простата причина, че е доста прозаично занимание и го има описано в други теми от подобен характер. Минава се през различни шкурки, като е допустима употребата на шлайфмашина (най-добре ексцентър- или ленто-, а не както в моя случай виброшлайф машина, но работим в крайна сметка с това, което имаме под ръка :thumbs_up: ).

 

2) Инлеите се премахват също доста лесно - повдигане с ножче, по-остра отвертка или нещо с подобен калибър е напълно достатъчно. След малко интервенции с едно джобно ножче точките си отидоха по живо по здраво.

 

3) Започваме с изрязването на седефените инлеи. Реших, че след като ще правя Sublime Tribute китара е хубаво да ползвам за адписите някой характерен за групата шрифт. Като кажа Съблайм веднага ми изкачат в главата 2 шрифта - един стандартен typwriter шрифт и един готически, който се забелязва по няколко техни обложки. Всичко ок, но след кратка равносметка на материалите, инструментите и възможностите реших, че готическият шрифт ще е извън способностите ми и се спрях на typewriter шрифта. Хубаво, но после видях и тази картинка: http://sublimespot.com/sublime/gallery2/ma..._serialNumber=2 и реших, че този шрифт ще е. След кратко ровене в и-нет открих, че шрифтът се казва Smash и следващата стъпка бе да избера размер на инлеите. Спрях се на 23 мисля. Следващата стъпка бе да се изрежат от седефените плочки, които купих от един столичен магазин за мъниста. На следващата картинка можете да видите в какво се изразява изрязването а седефените елементи:

DSCN0349.JPG

След около 2 дни кълцане и дишане на канцерогенен седефен прах сме изправени пред крайният резултат на мъчението:

DSCN0350.JPG

Последва издълбаването на гнездата за инлеите във фретборда със dremel-like мини бормашинката ми, на която слагам борчета за дървообработка.

 

4) Следващата стъпка бе байцването на светлия фборд с неустановен произход. Прибягнах до 2-3 ръце махагонов байц и 1-2 орехов за по-плътен цвят.

DSCN0355.JPG

Последва поставянето на седефените инлеи в гнездата и залепването им с епоксидна смола:

DSCN0412.JPG

За случая ползвах двукомпонентна бързосъхнеща смола на Хенкел.

 

5) Последващата операция бе доста проблемна. Първоначално изпринтих всичко в едно студио за офсетен печат на някаква хартия, която ужким водеха като фотохартия. Резултатът беше доста готин, като изключим факта, че ацетонът от лака, койот ползвам доста кофти влияе на материята. Затова реших да се подсигуря като мина и нанеса тънък слой ПВА лепило. Уви ПВА лепилото е на водна основа и доста бързо се просмука в хартията, та съм пропуснал определени места и когато лакирах се скапа и се наложи да мисля алтернатива...

DSCN0619.JPG

Затова прибягнах до рекламно студио и техните услуги за печат върху пвц фолиа. За съжаление обаче имаше неразбирателство между форматът, който дадох и това, което принтиха (никога не оставяйте да принтят както им падне без да сте уточнили дълбочина на палитрата, вид палитра, точни размери!!!) Конкретно в моя случай извадиха доста десатуриран образ.

DSCN0623.JPG

DSCN0624.JPG

Аз конкретно бях дал 16 битов илюстраторски файл готов за офсетов печат в CMYK с точни размери 1:1 на 300dpi. На следващият ден ходих и мрънках, та ми го принтиха наново и то на различни медии с различни настройки на сатурацията. В крайна сметка ми изпринтиха най-луксозното и тузарско решение - фотохартия с гланцов ламинат, каширан отдолу със самозалепващо фолио. Фолиото стана бомба. Последва залепване на 'лепенката'.

 

6) Последва полиране с немска восъчна полир-паста за коли на марката NIGRIN и ръчноизработената ми полир машина. Накрая преминах и със специална гъба за полиране и микрофибърна кърпа за финален блясък.

 

Резултатът е една доста сносно изглеждаща и звучаща китара. Адресатът на китарата се накефи на макс => съм си свършил работата като хората :)

DSCN0629.JPG

 

Благодаря за четенето, дано вие бло полезно ;)

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. Не, аз не съм чак такъв фен на Съблайм. Ама китарата трябва да е такава, на каквато човек, който ще свири на нея, би й се кефел ;)

 

Едит: Забравих да сложа семпли преди и след:

 

Преди <- китарата е в състоянието, в което пристигна (без първа струна и определено НЕ е настроена :whistle: )

След<- с новите струни Д'Адарио и определено настроена ;)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както и да е - преценил съм, че тези снимки ме кефят и такива съм сложил! Мисля, че е време да спрем със спама... <_<

 

@SomeoneElse: Аз съм правил снимки на 7мпксла за собствената си картотека! Това, че споделям същите е друга тема :rolleyes:

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аферим, ашколсун, машалла, евалла!

Само тъй - трети проект и трети успех. Личи си, че е правено с мерак.

Седефените инлеи са перфектни, а и лепенката е доста 'хоригинално решение. Китарата кефи максимално откъдето и да я погледнеш, особено на фона на оригиналната си външност с онези "култови" драсканици с химикал - Содом, свастики, Ей-Си // Ди-Си... А и гласецът и сякаш се е променил след ремонта. към по-добро, разбира се.

 

Превърнал си парче метълско-скинарски скрап в нещо красиво.

Поздравления за отличната работа. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата изглежда доста добре свършена.

 

Само не знам - това фолио от къде ти дойде на ум да го сложиш на акустична китара - товерно с тия драсканици на нищо не приличаше, но фолио на акустична китара не бях чувал някой да слага...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер работа си свършил!!!! Инлеите рулират !!

 

Иначе много култoви надписи е имало по китарката.

...Alcoholica ! :hysterical: :hysterical:

Редактирано от TheWhiteGhost
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха никой май не видя антихристките кръстчета по точките първоинлеи на грифа :ok:

 

Сега по ред на номерата:

@Евтим: фолиото е финалното решение само и единствено поради естеството на топа и финиша. Просто за подобни изображения освен на аерограф да го занеса и да ми вземат кожата със се месата друго не се сещам като алтернатива. Освен това скуаер имат няколко уестърн китари с интересни апликации, които мисля са с фолио => явно се ползва...

@цецо: Китарата не беше за мен. Просто човекът, за който е китарата каза, че се кефи на такова зелено ;)

@АХЕ: Ми принципно нямаше да е зле да ги подменя и тях, но бях ограничен откъм средства и време, та ги оставих така (само на някои позиции ги извадих и пренаредих, защото се бяха извадили и бяха доста неприятни. Естествено става въпрос за високи позиции, които резонаторната кутия не позволява да се стигат нормално, затова не е голяма драма ;) )

@анадем: Ми като изключим факта, че знам една единствена песен на Съблайм бих го направил :) А и китарата вече замина - квото било със семплите - било :recourse:

 

 

Та така. Мерси за отзивите :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво, много готина китара си направил! Това ме клони към мисълта, че и на мен почва вече да ми се къстъмизира нешо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Аммм... Днеска затриха хоста, на чието фтп си бях качил нещата (снимки/семпли)... Как да го направим тва да си кача някъде другаде партакешите и да подменим линковете, белким виждат хората за кво иде реч :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.