Jump to content
Българският форум за музиканти

Beyonce - Single Ladies: политонален/полимодален анализ


Recommended Posts

Симпатичен блогпост, на който попаднах преди време и реших да споделя с вас. Макар че от тази гледна точка нещата са доста "пренапомпани". Не съм много съгласен и с анализирането на акорда на трета степен като увеличен без присъствието на характеристичната увеличена квинта, но не съм единствен.

 

http://blog.fixyourmix.com/2009/single-lad...ional-analysis/

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя анализ на този иначе симпатичен блог-пост:

 

- ритьма: пределно ясно е, че claps в парчето са в ролята на hi-hat поради две причини:

1. дори и да има hi-hat в парчето, аз не го чувам в YouTube, защото се препокрива като честоти с claps

2. claps са с по-силно слабо време, присьщо на акцентиран (open) hi-hat в dance музиката

 

- темпото: щом claps е в ролята на hi-hat (а и дори да не беше), ритьма се определя най-често от snare или kick, което праща това парче в "бавната" графа.

Сещам се за парче на The Brand Heavies от последния им албум, в което hi-hat вьрви в 32-ни и пак е бавно.

 

- хармонията: вокалите си пеят в Ми мажор през целия припев, а синт-баса (удвоен в много октави) свири Си, До, Си, Ла...

Какво му е странното на мелодичния мажор?!

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Именно, и не знам на какво е бил писачът, когато е анализирал това. :) Аз също го виждам като теб. Вариант е и да се ползва названието "хибриден лад", както е споменал един от посетителите на блога. Работата е там, че в анализа едно нещо може да бъде разгледано от различни ъгли. В случая се отива твърде далеч, парчето съвсем не ми звучи политонално или полимодално, и споделих линка, за да видят хората.

 

П.П.: Който иска да чуе нещо политонално, може да се огледа например около Charles Ives. ;)

Редактирано от Stone
добавка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този пич още малко го изкара и полиритмично... ;)

 

А за припева, изобщо не е полихармонично, защото чух че в/у баса - До, един от вокалите сьщо пее До, явно за акцентиране. А такава анализи яко губят времето! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.