Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Кожи за бараНани

 

Всеобщо прието е, че кожите са един от главните фактори за звука на барабаните. Те са тон-генератота и имат основно значение за тембъра, атаката и състейна на един барабан.

 

Материала, от който е направена една кожа е може би най-важния фактор.

 

Телешка кожа- Това е така да се каже оригиналният материал, звукът е топъл и дарк. Проблемът е, че тези кожи се влияят много от влагата и температурата и много лесно се разстройват. Днес такива кожи се използват за симфоничните бас барабани, за тимпани и дайрета, като някой джаз барабанисти също ги предпочитат.

 

Mylar- Материалът използван за почти всички кожи е разработен през 1950 г. от Evans, след което Remo също започват да го използват. Това е най-разпространеният материал днес и се използва за изработка на кожи за почти всички видове перкусионни инструменти. Интересно е, че цветът на Mylar също влияе на звука.

 

White (smooth)- това е първоначално използваната технология. Звукът е чист и силен с добра атака.

 

Clear- най-разпространените кожи днес. С подчертано звучене в средните честоти, звукът е определян като суров и пробивен.

 

Black- Тези кожи имат доста изразено звучене във високите честоти.

 

Това са основните използвани разновидности. Другите (прозиращи)цветове кожи се доближават като звук до кожите Clear.

 

Kevlar(Кевлар)- Този материал се използва за направата на балистични жилетки. Заради това, което във всеизвестните американски дръм-корпуси (drum corps) са причинявали на кожите от Mylar, някои компании започват да призвеждат кожи от кевлар. Както се досещате щом този материал е устойчив за куршуми, то и кожите направени от него са изключително здрави. В миналото някои барабанисти дори използваха тези кожи за целите си комплекти, но използването на кевларни кожи не е препоръчително защото:

1. Заради изключителната си здравина и разтегливост, при свирене с тези кожи палките рикошират адски много. Ако нямате развита подходяща техника за да контролирате това кевларните кожи със сигурност ще се окажат убийци за вашите китки(сещате се, тендовагинит)

2. Друг недостатък на тези кожи е бедността им откъм резонанс и тон на звука, така че освен за барабанче, тези кожи се използват много рядко.

 

Покрития и допълнителни пластове.

 

Coating-а е може би най-използваното покритие. Това е фин материал, който се напръсква върху кожата най-вече за да симулира чувството и звука на телешка кожа при свиренето с четки. Coating-а малко затопля звука, премахва до известна степен високите честоти и обертоновете. Повечето барабанисти използват кожи coated за свойте соло барабанчета. Доста распространено е също и приложението им на каса и томове. Тези кожи се използват също и за резонантни, но доста рядко. Coating-а по принцип е бял, но има и черен (Aquarian’s DeJohnette Series).

 

Много разпространени са и така наречените Dot-ове(dots). Те представляват допълнителен кръг Mylar залепен в центъра на кожата. Dot-овете заглушават някои от обертоновете и правят звука по фундаментален и тежък. Интересното е, че преди въвеждането на така наречените Reversed Dot кожи, при които допълнителният пласт е залепен от долната страна на кожата, много барабанисти са използвали Doted кожите обърнати наобратно за да не им се закачат четките за Dot-a.

 

Underlay е друг способ за поставяне на допълнителен слой Mylar към ковата. Underlay се поставя от долната страна на кожата по нейната периферия . Този допълнителен слой заглушава високите обертонове и контролира резонанса. При сериите Evans EQ например кожата за каса има и допълнителен пръстен Mylar, който се поставя межу кожата и Underlay-а и позволява допълнителен контрол върху заглушаването.

 

Пластове, дебелина на пластовете

 

От дебелината на кожата зависят основният и тон, състейна, атаката и издръжливостта й. Дебелите (еднопластови)кожи могат да се настройват по-високо, имат по-малко състейн, повече атака и естествено са по-издръжливи от тънките кожи.

 

Броя на пластовете влияе на чувствителносста, състейна и издръжливостта на кожата. Еднопластовите кожи се отличават с по-голяма чувствителност, повече състейн, но по-малка издръжливост от двупластовите кожи. Също така има и много кевларни кожи с пласт Mylar отгоре и отдолу- така че може да ги възприемем за трипластови. Това всъщност е голямо предимство при двупластните кожи- между двата пласта Mylar може да се поставят различни неща с цел заглушаване и контрол на тона.

 

Remo Pinstripe в самата си периферия(по-скоро където се захващат пластовете за обръча на кожата) имат епоксиден пръстен между двата пласта, който убива някои обертонове и един вид „овлажнява” звука

 

Evans Hydraulic имат масло между двата пласта с цел максимално демпване и максимално сух звук.

 

...to be continued :metalist::metalist::metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....и още малко

Специално за REMO

Обозначенията на REMO (за пример)

 

• М5 или Thin- изключително тънки, еднопластови

• Diplomat- тънки, еднопластови

• Ambassador- средни, еднопластови

• Emperor- средно дебели, двупластови кожи

• Pinstripe- двупластови(пластовете са дебели колкото Diplomat) с епоксиден, заглушаващ обръч между пластовете.

• Heavy- дебели еднопластови кожи

• Extra Heavy- много дебели еднопластови кожи

• Super- най-дебелите еднопластови кожи на пазара

Серии:

Weather King: M5, Diplomat, Ambassador, Emperor, Pinstripe налични в разновидности Clear и Smooth white със или без Coating. Ambassador и Pinstripe имат също и разновидност Black, Ambassador имат също и версия doted-"Controlled Sound" (C.S.).

 

Fiberskyn 3: Разновидности- FT (Fiberskyn Thin), FD Fiberskyn Diplomat), FA, F1 Heavy, F1 Extra Heavy и F1 Super. Fiberskyn coating- разработена за симулация на телешки кожи.

 

Renaissance: следващо поколение кожи разработени за симулация на телешки кожи. Разновидности RT, RD, RA и R1

 

PowerStroke 3: Това са кожи със споменатия Underlay. Налични като Fiberskyn 3 и Renaissance за каса и барабанче и всякакви размери на Weather King с дебелина ambassador.

 

Falams: Кевлар облицован с горен и долен слой Mylar. Налични в разновидности на Mylar-a White, Clear или Black (оригиналният цвят е жълт и се вижда при Clear-а), със или без Dot както и Coating.

 

 

Шаблонни (примерни) комплекти кожи:

 

Обща употреба, начинаещи (в средния честотен диапазон, голяма издръжливост)

• Томове кожи- coated emperors

• Томове резонантни кожи- clear ambassadors

• Каса кожа- PowerStroke 3 Coated

• Каса резонантна кожа- PowerStroke 3 Ebony (с дупка)

• Баранче кожа- coated CS (reverse dot)

• Барабанче резонантна кожа- ambassador snare

 

Рок (в ниския честотен диапазон, „влажен” звук)

• Томове кожи- clear Pinstripes

• Томове резонантни кожи- clear ambassadors

• Каса кожа- clear pinstripe

• Каса резонантна кожа- PowerStroke 3 Ebony

• Баранче кожа- coated Pinstripe

• Барабанче резонантна кожа- ambassador snareю

 

Фюжън (в средния честотен диапазон, добра пробивност и чистота на звука)

• Томове кожи- coated/clear ambassadors

• Томове резонантни кожи- clear ambassadors

• Каса кожа- PowerStroke 3 Renaissance

• Каса резонантна кожа- Ambassador (clear/white/black/coated)

• Баранче кожа- Fiberskyn 3 PowerStroke 3 FD

• Барабанче резонантна кожа- diplomat snare

 

Акустичен джаз (във високия честотен диапазон, пробивност)

• Томове кожи- Fiberskyn 3 FD

• Томове резонантни кожи- Fiberskyn 3 FT

• Каса кожа- Fiberskyn 3 FA

• Каса резонантна кожа- Ambassador (Fiberskyn/coated/clear/white/black)

• Баранче кожа- coated ambassador

• Барабанче резонантна кожа- ambassador snare

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега кратка ретроспекция какво предлага марката Evans

 

бойни кожи за каса:

bass.JPG

 

1. EMAD

Clear или Coated

- еднопластова бойна кожа за каса с два допълнителни еластични пръстена

 

, агресивна и силна атака,чрез специалните пластични пръстени които съ

 

провождат кожата се позволява коригиране на демпването на кожата без да

 

се налага нейното сваляне или натягане.самите пръстени се лепят допълн

 

ително от външната страна на кожата. топъл състейн . кожа подходяща за

 

всякакви стилове и нужди

 

2.EQ1

Clear или Coated

-едноплстова кожа с дебелина 10 mil с пръстен за контрол на овертона и

 

вентилационно отвори. солидна атака,и контролиран висок състейн. кожа

 

за обща употреба,подходяща за рок,джаз, фюжън, фънк, за живо свирене и

 

ли запис в студио

 

3.EQ2

Clear или Coated

-двупластова кожа с изключителна издръзливост, пръстен за овертон конт

 

рол и вентилационни отвори. агресивна и мощна атака, "big sound" , фок

 

усиран състейн, кожа за агресивна и тежка музика, за запис и живо свир

 

ене

 

4.EQ3

Clear или Coated

-двупластова бойна кожа с ясна и фокусирана атака,контролиран състейн,

 

подходяща за свякакви стилове свирене.

 

5. Genera G1

Clear или Coated

- стандартът при кожите за каса, еднопластова дебела бойна кожа с висо

 

ка атака и топъл състейн,идеална за джаз и фюжън свирене

 

6.Genera G2

Clear

-двупластовият вариант на G1 , повече издържливост, отворен контролиран

 

състейн,пълен на хармоници звук, подходяща за джаз и фюжън свирене, пъ

 

лен контрол върху резонанса се постига чрез използването й със Evans

 

RGS възглавничка.

 

7.Hydraulic

clear/blue/black

- двупластова кожа с изключителна издържливост,класически сух звук, къс

 

състейн, м/у двата пласта на кожата има фин слой масло който максимално

 

контролира резонанса на кожата, подходяща за рок змузика, диско и фюж

 

ън звучене.

 

резонансни кожи:

bassreso.JPG

 

1.EQ1

-еднпластова резонансна кожа с вентилационни отвори и допълнителен ове

 

ртон контрол пръстен от вътрешната страна на кожата. топъл състейн, за

 

обща употреба, подходяща за всички стилове музика.

 

2.EQ2

- кожа с изключително голям вътрешен пръстен и уникалният "stidio

 

grill" ефект, който разпределя развномерно въздуха при ярка атака и та

 

ка "затопля" звука, топъл и контролиран резонанс,мазен топъл звук

за вскякави стилове

 

3.EQ3

-еднопластова кожа с 5" отвор за микрофон и овертон контролиращ пръсте

 

н,късо отзвучаване, по-малък състейн,за обща употреба,много пододяща за

 

свирене и запис в затворено помещение.

 

кожи за барабанче:

snare.JPG

 

1.J1 Etched

-еднопластова ултра чувствителна бойна кожа за барабанче идеална за свирене с четки , гравирана и от вътрешната страна на кожата, ярка и отчелива атака, топъл и отворен състейн .подходяща за джаз, фюжън, латино

 

2. Genera G1

Coated white

- стандарт при кожите забарабанчета, еднопластова, отворен и топъл състейн, покриетието придава допълнително изразителност и дълбочина на звука, добра издържливост, за обща употреба, джаз,фънк,латино

 

3.Genera

Coated

-еднопластова бойна кожа с овертон пръстен от долната страна на кожата, който контролира и поема овертоновете, елиминира всякакви неприятни окънтявания, сух контролиран състейн. за подходяща за всякакви стилове музика.

 

4.Genera Dry

Coated

-стилна еднопластова кожа с вентилационни отвори, които елиминират всякакви блуждаещи хармоници, допълнителен пръстен за коригиране степеннта на демпване, много су резонанс, мазен и фокусиран звук, за обща употреба и всякакви стилове музика.

 

5.Power Center

Coated перфорирани пътечки до центъра

-уникална еднопластова кожа с 5" перфориран кръг ,сух звук в центъра на кожата и отворен по ръбовете, отворена и ясна атака, подходяща за рок и фюжън, за живо свирене и запис в студио.

 

6.Genera HD

Coated

- двупластова кожа с овертон контрол пръстен, идеална за запис в студио,подходяща за агресивна музика,контролиран състейн, ярка и суха атака

 

7.Genera HD Dry

Coated

- двупластова кожа с овернот пръстен и вентилационни отвори,много сух и контролиран състейн,"punchy" звук , минимални обертонове, кожа богата на хармоници, подходяща за рок и агресивна музика. идеална за запис в студио

 

8.ST (Super Tough)

Coated

- двупластова кожа, за точни и отмерени римшот-ове,много издържлива, пълна на хармоници, отчитане на звука дори при докосване с нокът,отворен състейн,високо и силно звучене, за агресивна музика,запис или живо свирене

 

9.ST DRY

Coated

-двупластова кожа със същите характеристики кто ST , но с вентилационни отвори за обиране на нежелание хармоници на кожата.

 

10.Genera G2 Coated

Coated

-двупластова кожа притежаваща изключителна плътност и издържливост,G2 предлага изключителното съчетание на дълбочина на тона и минимални окънтявания. покитието прибавя допълнителни дулбочина , фокус и топлина на звука,отворена за всякакви стилове музика и нужди.

 

11. Rock AF

- еднопластова дебела кожа изработена от висококачествени фибер-ламиниран полиестер за изключителна издържливост, екстемен и уникален звук,много дефинирана атака, много висок тон,фокусиран състейн, за рок и фюжън звучене.

 

12. Hydraulic

blue или black

-двупластова кожа с фин слой специалномаслло за обиране на нежеланите овертонове, сух и кратък състейн,фъжюн и рок ориентиран звук.

 

резонансни кожи за барабанче:

snarereso.JPG

 

1.Hazy 200

-еднопалстова резонансна кожа с дебелина 2mil, много чувствителна,отворен и висок звук,за чувствително и леко свирене,"светла" музика,симфониии

 

2.Hazy 300

еднопластова кожа с дебелина 3mil. сух състейн,иделана за обща употреба,

 

3.Hazy 500

-еднопластова кожа с дебелина 5mil. придава изключителна дълбочина и "тъмнина" на звука, за агресивна музика,

 

 

кожи за томове:

toms.JPG

 

1.Genera G1-clear or Coated

еднопластови кожи, стандарт при кожите за томове, отворен и топъл състейн, ярка и силна атака. придава натуралният звук на томовете покриетието допълнително придава дълбочина на звука и отстранява нежеланите окънтявания,джаз и фюжън звучене

 

2.Genera G2

-Clear or Coated

двупластова кожа с допълнителна издържливост, изключително демпване ,напълно контролиран състейн, силна и отворена мазна атака, за всякакви стилове музика

 

3, Hydraulic

clear,blue or black

- кожи създадени да пресъздават уникално сухият звук на диското от 70-те години, двупластови с фин слой масло за максимално демпване. сух и кратък състейн, рок и диско звучене.

 

 

 

има и още но тези в общи линнии са най-използваните кожи и е най-верояно да попаднете на тях, аз лично на металното си барабанче имам Rock AF и за мен това е една адски яка кожа, натегната почти на макс придава адски бърз и точен звук на барабанчето, на някой от томовете съм слагала G2 clear, за каса повече никога няма да сложа G2, адски кофти кожа ми се стори, следващият път ще се ориентирам към следнта комбинация, каса : EMAD , томове: G1 coated , shanre: Rock AF or ST DRY.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

На никой ,който се занимава професионално не препоръчвам да си взема бойни кожи на йамаха и тези енкор,особено за барабанче,при положение,че просто при по-честичко и по-силничко rolleyes.gif използване се късат два пъти по бързо.Аз само искам да похваля моите стари pinstripe-ки,защото аз ги използвах 5 години(когато си купих старите барабани бяха на тях),а преди мен са ги използвали записващите в Графити.Което значи,че са яли бой поне 6 и нещо години.И още са здрави!Аз съм фен на ремо и мисля че купувайки си ремо никой няма да сбърка.

Катско,Всъщност кожите за каса на йамаха не са толкова лоши,но не са издрържливи biggrin.gif

Изказвам искрени благодарности на "Тъпото Копеле" и на "Акцес" за труда.Най-накрая да видя в този форум тема,в която няма нито едно отрицателно писание eusa_clap.gifhello2.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 години си ги ползвал теези кожи ? и съдиш колко са добри само защотоо не с се скъсали, извинявай бояне обаче една кожа за мен не е по хубава колкото е по здрава. а след тези 5 години помниш ли им звука който трябва да изкарва едно ново ремо пинстрайп, ако изобщо си ги ги взел на такъв етап че да им усетиш хубавият звук :P

 

а някои от комплектите на ямаха наистина май пристигат с тези енкори, моите не бяха с такива, но и "ямашките" кожи не са по добри , много дебели и сухи резонанси(ма кат няма други и тия стават) , бойните изкарват за кратко,обаче нито имат приличен състейн нито пък са издържливи. е на стейдж къстъм квото и да си говорим никой няма да ти сложи фабрично по добри кожи ;)

Редактирано от AccesS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

на Evans това им липсва точно, разнобразието. особено за томове. има 2 серии и двете ги препоръчват за джаз,фюжън и т.н стилове. а останалите дъмери кучета ги яли. а разлика межжду бойни и резонансни G1 clear няма. даже на кутията си пише batter or resonant head. много тънки ми се сториха за бойни, Coated G1 е малко по дебела, и за мен лично по добра. G2 clear е някаква такава никаква,никакъв тон, по скоро замазан,абе мен лично не ми хареса. coated варианта не съм пробвала. на G2 мога да отбележа като + само здравината,наистина завидна. за всичките месеци престой на 12-ката ми не се отпусна и не заприлича на шкембе. за разлика от G1clear , още след 3-4-тото свирене се получиха леки неприятни вдлъбнатини от палките,които иначе се оправят с нагряване със запалката/цигарата от вътрешната страна на кожата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм...Топлината по-скоро кара разтегнатото място да се доразтегне и да се изравни с опъната кожата. :lol::D:lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

басистите що си варят струните ? едвали стават като нови ! нагряването наистина води до свиване на вдлъбнатините в кожите , незнам колко се оправя звука от това , но поне кожата изглежда по добре отколкото с вдлъбнатините от палките. абе на мен тия вдлъбнатини са ми се случвали само при еднопластовите кожи Г1 клиър и при ямашките . при Г2 никога не са се появявали. Г2 имат наистина много по голяма здравина от Г1, но имат по слаба атака и много заглушават атаката , някак си по "мазно" звучи. а кожите с покритие звучат с по-обрани високи и по малко кънтене от чистия вариант на кожата и с малко-по слаба атака. аз лично предпочитам леко кънтящи предни томове(Г1 клиър или коатед) и заглушени странични томове(Г2 клиър). а ако се ползва двупластова кожа или много дебела еднопластова е почти задължително по тънки резонанси, 5-7 mil. за да не се убива звука и да вади по чист тон. говоря за кожи на Еванс понеже повечко такива имах. нямам търпение на пробвам тия новите EC2 clear. които според YtseJam са крадено копие на Акуариън

Редактирано от AccesS
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само да споделя с хейтърите на ремо...кожата на барабанчето дето ми дойде със стейдж кастъма(която по дифолт би трябвало да е боклук) продължава да е здрава и продължава да звучи добре и чак сега след около 3-4 месеца свирене и замина коутед покритието,издържа почти 2 пъти по-дълго отколкото на дженера2 еванс,направо не е за вярване колко добра кожа излезе...късмет ли съм извадил,що ли?със сигурност нито свиря малко нито удрям леко,тъй че съм озадачен... :) :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че аз със мойта свирих повече от половин година:) а тая дето ми е на касата(дифоулта) вече повече от година и половина бухам с нея.

 

Рекорди:

Пифа свири с неговата рекламна на касата от 5-6 години :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз свиря вече от година и нещо на мойта рекламна кожа за каса,а аз си взех барабаните втора ръка.Най-учудващото е ,че свучи бе д..а :)

И от август я наказвам с пласмасовата страна на чукчетата ми на двойният педал DW 5002(ебати фуклиото) :)

Здрава е без дори да съм и сложил двойна лепенка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бе Галя :stop: става дума не за предната кожа....иначе аз моята предна я скъсах още на първия месец, а потребителят Fake известен в някои среди с неговата каръщина в много отношения :D успя да я скъса на първата седница още :D хаха да е жив здрав, че е много забавен

 

Ей глааа(fake) да не се обидиш ся :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) чудно къв зор е видяла тази предна кожа :think: :D при мен предните кожи дори с по две - 5"-ви дупки нищо не им стана. по принцип на стейдж къстъма дефаултната предна кожа за каса я дават да е power stroke 3.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.