Jump to content
Българският форум за музиканти

Къде си слагате палеца?


adXok

Recommended Posts

Когато Лео Фендер е направил първия бас (Фендер Пресижън) е сложил т. нар. thumb-rest отдолу под струните с идея, че басистите ще свирят с палец и ще подпират останалите си пръсти на него. Както е ясно, нещата са се развили по друг начин, но тъй като повечето производители масово са копирали Фендер в продължение на десетилетия, това разположение е станало традиция при ретро басовете.

 

Разбойник, thanks! И аз съм виждал такъв бас и направо се шашнах, защото така и не ми дойде разумна идея за смисъла на thumb-rest-а отдолу... :blink:

Ето, че сега загадката е разрешена! :happy: Много се кефя, че тук все се намира някой, който да даде верен отговор на въпросите! :happy:

Иначе много се написа, но да си кажа и аз - свиря в 99% с пръст на адаптера. Като начинаещ басист съм пробвал какви ли не техники, бях забелязал примерно, че Клиф Бъртън (бившия басист на Металика) не си подпира пръста никъде и пробвах и това, но ми се струва доста неудобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отскоро се захванах да овалдявам леки техники за свирене на лесни нещица като пънк и такива ми ти работи...обаче се оакзва, че постановката на ръката от класическата китара ( която изучавах преди време и не за толквоа дълго ) си оказа влияние и все още, без да искам а по- скоро по навик, свиря като опирам палеца на горната струна спрямо тази , на която свиря в момента! поради простата причина че на калсическата китара палецът обслужва Ре, Ла и Ми.. а ако се наложи да се кача до Ми, то палецът ми...ако не свиря с него ( което е почти невъзможно, имайки в предвид бързината на пънкарските басс линии ), отива...някъде във въздуха и се напрягам...започнах да свиквам да го поставям на адаптора, обаче все ми е неудобно! затова- предател или не поне засега свиря с перо :happy: което ми се отдава значително повече, но губи и ефекта на звученето! е, има време, ще се уча! :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато свиря на най-дебелата обикновено на предния адаптер.

Хващал съм се обаче и да го държана края на грифа (на ъгъла на финфърборда, 24то прагче, нали уж експериментирам със слап), но аз като агресивно говедце дърпам якичко и така и заглушавам струната. :godbless:

 

пс. btw, като свиря на 1,2,3,4та палеца ми е винаги на 5та,на 5та кат' свиря вече казах.

Въпросът ми е: това грешка ли е? Не го намирам за неудобно, не мисля че умората която се появява по-късно е от това? И компенсацията която правя е повдигане на ръката от класическа басова постановка(отпусната ръка върху тялото) в позиция "надървена" :ph34r: (изправя си ръката на 90 градуса спрямо струните)...Е ли това в помощ или е беполезно според вас?

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

УУпс, лапсус лингуа :bravo: ..

В предния пост имах предвид че си изправям ръката изобщо от тялото на баса, а не на 90 градуса от струните - маааалка глупост по невнимание. И така по-скоро става дума за 180, т.е. паралелно на тях...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм искал да запитам басисти къде аджеба си опират ръката (с палеца), когато свирят с другите пръсти по най-горната (дебелата) струна на баса?

 

Иначе ръката се изморява... или греша?!

 

Върху някой от адаптерите ли го правите опирането с палец (когато не свирите с него пръст пляткания) или си имате специално приспособление... или пък самите бас китари се правят с такава специална опорна джаджа?!

 

Много ми е интересно да разбера?! :wow:

Ами аз по принцип свиря със перо и затова го нямам този проблем, но когато свиря със пръсти наи често си подпирам палеца на предиа адаптер....на моета китара специално това е много удобно..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пд,ш фья е я PJ адаптери. Обикновенно си държа пръста върху Р адаптера (който ми е преден). Ако се налага да свиря more aggressive тогава бича на заден адаптер, и пак палеца на адаптера..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Geo, малко шегобиец си падаш, ама недей се присмива на начинаещите басисти като мен... Винаги съм се чудел де да си сложа палеца и за баса най-неудачното място, но и най-използвано, е върху адаптера.

Все пак той не е подпора а пробразувател, нали така!

Давайте решение, че ми е много любопитно... :godbless:

Редактирано от adXok
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като продължение на Geo бих допълнил, че болен пръст най-бързо се лекува като се сложи на топло и влажно място в......

(тук е мястото всеки с мръсно подсъзнание да си измисля това което на него му харесва като допълнение..)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като продължение на Geo бих допълнил, че болен пръст най-бързо се лекува като се сложи на топло и влажно място в......

(тук е мястото всеки с мръсно подсъзнание да си измисля това което на него му харесва като допълнение..)

:godbless::):):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Geo, малко шегобиец си падаш, ама недей се присмива на начинаещите басисти като мен... Винаги съм се чудел де да си сложа палеца и за баса най-неудачното място, но и най-използвано, е върху адаптера.

Все пак той не е подпора а пробразувател, нали така!

Давайте решение, че ми е много любопитно... :godbless:

В интерес на истината не съм искал да обидя никого.Повечето басисти си държат палеца на някой от адаптерите.Лично при мен повече от времето

палецът ми барабани по струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

adXok,хубаво въпросче си задал.Какво мога да ти кажа аз...ами аз като като започнах в началото си слагах палеца където ми идваше най-удобно без да се съобразявам с никакви постановки.След време когато започнах да обръщам внимание на техниката забелязах,че въпросният пръст винаги стоеше на струната над тази,на която свиря.Не ми беше никакъв проблем да го местя бързо от струна на струна.И до сега понякога свиря така,но по този начин се губи част от атаката при удара на струната.Ако си го слагаш на адаптора или на най-горната струна ще получаваш по-добра атака и до известна степен може би и бързина, но както вече се спомена при технични пасажи на първа и втора става малко сложно.Сега наи-често ми стои на 5-та стр. или на адаптора,но ако искаш съвет гледай да со го държиш там,където ти е най-удобно.След време вече като свикнеш ще можеш да си го местиш навсякъде където поискаш или се наложи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като продължение на Geo бих допълнил, че болен пръст най-бързо се лекува като се сложи на топло и влажно място в......

(тук е мястото всеки с мръсно подсъзнание да си измисля това което на него му харесва като допълнение..)

...В гърлото есествено! Хем е топло, хем влажно! :green:

Сори за Офф/ а.

Има ли някой който си го слага на грифа? Над 21во, 22ро или 24то прагче?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично си реших проблема, като си изрязах thumb-rest от бук и го завих с видийки над E на разстояние равно на разстоянието между струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.