Jump to content
Българският форум за музиканти

За кабелите


Recommended Posts

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)
Подигравайте се вие подигравайте се - ама най добре се смее оня дето се смее последен....

Няма подиграване. И въпросът се измести от едно към друго, за което наистина съжалявам. Иначе и аз, дето не съм музикант схващам прекалено ясно звуковата разлика между лампов и полупроводников китарен усилвател. Смятам обаче, че нещата не бива да се отсичат токова твърдо - различни хора, различни вкусове. Нека който каквото иска това да предпочита, и съм абсолютно съгласен с мнението на RockoBG - "Прочее малко се свири..."

 

 

Съпротивлението на всеки един проводник е различно в двете посоки заради посоката на изтегляне на метала. Да - разликата е пренебрежима. Но нейсе...

Тук има идея за разсъждение. При изтеглянето/ валцоването на проводниците наистина има ориентиране на кристалите и домените по посока на движението. Което предопределя разлика в параметрите по дължината и перпендикулярно на нея. Съответно разлика (някаква) би имало, ако се сравнят варианти на свързване по дължината и по ширината на проводника. Не съм наясно само как ще се свърже проводника по втория начин, но може и да има такива опити...

Що се отнася до разликата в съпротивлението в двете посоки по дължината на проводника, следствие механичната обработка, изобщо няма смисъл, защото тя е симетрична. Променливия ток се движи един път в едната посока, после му скимва нещо и се обръща точно в обратната. Дори да приемем, че има някаква разлика в параметрите в двете посоки, колкото и голяма да е тя, промяната на свързването няма да доведе до промяна в общото състояние на нещата, нали?

 

Накрая искам да отбележа, че не бива да се подценява качеството на кабелите. Още повече при съвременното състояние на нещата, където целия свят стана едно голямо менте...

Това е съвсем друга тема, нямаща общо с повдигнатия въпрос.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

... интересно ми е, колко от тия, дето с лека ръка отхвърлят "посоки" и пр. езотерики, имат вкъщи достатъчно чувствителна уредба, за да се усети нямането на разлики ? Щото май плюващите са предимно от тия с кабелите от 2-3 лв, дето слушат мрз-та на компа... :hysterical:

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заприличахме малко на ония от форума дето Овърдрайв не искаше да назовава. Айде да ограничим малко заяжданията от типа кой има по-по-най пишман чувствителен слух и да водим цивилизована дискусия по темата с теоретическа обосновка и фактология. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен кабелите имат посока само, когато са навити на ролка.

Не можеш да го развиеш от най-вътрешния край. Трябва от най-външния. :)

 

Абе тук стана една говорилня.

 

Нали форума е за музиканти...

 

Какво мислите за последния опет... така бай дъ уей :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво мислите за последния опет... така бай дъ уей :)

 

 

Странен ми е, но ми харесва, на 4-5-то слушане съм. Ще се купува и тоя ! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
добре тогава как мога да я определя, с какво се измерва и пише ли я на някой кабел?

 

има кабели на които я пише, аз лично предпочитам да пробвам и да си харесам единия от двата варианта. Ако искаш опитай и ти, бас държа че не си пробвал досега :)

 

а за ДОКАЗВАНЕ на подобно нещо - аз лично не знам как става :) Той човека дето е обявил наградата може и той да не знае, затова да иска да разбере, надявам се не е казал че кабела НЯМА посока :)

Редактирано от bobalan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А не е ли възможно просто кабела му да е екраниран и да е пуснал от едната страна (за кубето която да е) на екранировката маса, съответно като го обърне и да изчезва търсения ефект?

Редактирано от sasoh
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

не говорим за кубета, а за хай-енд техники предимно - ако става въпрос за инструментален кабел с екрана свързан в единия край, то в случая наистина има посока и ако се обърне ще има шум.

 

иначе не съм пробвал посока и ми е интересно каква разлика бих чул - дали има нещо наистина или просто човек си внушава че така е по-добре примерно

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Защо да е трудно доказването!?

Подобно на идеята на switched - на изхода на една готина аудио карта (за да има по-малко смущения) се пуска избран сигнал (синусоида или нещо по-сложно ако смятате, че има значение) и се вкарва във входа на същата карта. Веднъж с едната посока на кабела и веднъж с обратната. После се строяват двата записа един до друг и се гледа под лупа за разлики.

Естествено евентуалните разлики трябва да се анализират и обяснят, за да е научно доказателство. А за потвърждение трябва опита да се направи няколко пъти.

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Защо да е трудно доказването!?

Подобно на идеята на switched - на изхода на една готина аудио карта (за да има по-малко смущения) се пуска избран сигнал (синусоида или нещо по-сложно ако смятате, че има значение) и се вкарва във входа на същата карта. Веднъж с едната посока на кабела и веднъж с обратната. После се строяват двата записа един до друг и се гледа под лупа за разлики.

Естествено евентуалните разлики трябва да се анализират и обяснят, за да е научно доказателство. А за потвърждение трябва опита да се направи няколко пъти.

 

 

То ако ставаше така, да е отдавна описано и вече да е в учебниците по физика. Тук говорим за доста тънки разлики, които ще се загубят веднага след АЦП-то на картата. Ако се докаже изобщо тая разлика, едва ли ще е с цифрови средства. Според мен, развитието на техниката ни към момента все още не може да обясни доста неща. Но пък аз вярвам в техниката и в логичното обяснение на нещата, но без да се стремя да свеждам всичко до "Физика І курс - МЕИ" и да отричам това, което не е обяснено в учебника. Изобщо, "изучаваната" физика е само едно повърхностно обяснение на нещата. Доста от фирмите, правещи кабели, са посветили едни 10-20 и повече години на изучаване на материалите (прим. Ван Ден Хъл е професор по материалознание), а ние, с едната тройка по "Сапромат", се изказваме компетентно. :offtopic-001:

Понеже, от гледна точка на нашите мижави знания, не сме в състояние да правим изводи, нека на всеки който му е любопитно, да прочете в нета за хай-фи кабели. Аз лично, колкото повече чета, толкова повече осъзнавам колко не зная.

Редактирано от Demiurg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен лично никак не ме вълнува дали кабелите имат посока. Имам доста повече проблеми в началния елемент на звуковата верига :offtopic-001: Просто дадох идея как евентуално да се тества. А ако съвременните АЦП-та не могат да уловят тази разлика, възниква въпроса на кой му дреме за нея :greenball: Но на него си отговаряйте вие, аз няма да се меся повече, че много огън и жупел тука, пък и както казах вече - не ме *** :offtopic-001:

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвременните DAC & ADC са постигнали чудеса в най- висшата си форма, но струват "много-хиляди-долари". Даковете, които се слагат по добрите Сд-плейъри, рядко стигат до 20-долара, а тези по масовите аудио-карти - са с едноцифрена цена.

Ето едно кратко представяне на един добър ДАК, на една много скъпа фирма, което си струва да се прочете, просто за размисъл:

http://www.aslgroup.com/dcs/RingDACOverview.htm

 

При АЦП-тата - същата работа. Картите с добри такива, често струват няколко хиляви лева (справка - Lynx, Apogee, RME, а предполгам че и те не са "върха". Така че голяма част от хората в тоя форум си правят изводите от нискокачествена техника (защото едно M-Audio 1924 или E-Mu 404 е точно това (вградените и геймърските карти въобще не ги коментирам)), и летят едни експертни мнения, каквито никой от 5-6-те човека във форума, работещи професионално със СКЪПА и качествета техника, не биха дали. Един вид - "знаещият знае, че нищо не знае, а на незнаещия всичко му е ясно".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.