Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработка на електрическа китара от суров дървен материал


Recommended Posts

Благодаря за суперлативите. :)

Имах сериозни проблеми с компа, които доведоха до пълното форматиране на харда ми и до ред други забавящи ме откъм китаростроене неща.

Да се надяваме, че от утре ще успея да се върна към китарния проект и ще почна да дялкам китарата.

 

Кулминацията наближава.

Стискам си палци да не ме налегне нещо още по-нестандартно и да заеба настоящия проект. :metalist::):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 550
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Китарата няма да има електроника. Никакви потенциометри, никакви платки.

Просто един гол бридж адаптер, свързан към изхода.

Винаги съм мечтал за такава китара.

 

А ето и снимки на материала, който ще вграждам в смърчовото тяло китарата - корава букова дъска, която ще бъде в зоната на бриджа. И за да сме по-точни - под и около него. Почти целият преден панел ще бъде обхванат от бука. :huh:

Ще има вграждане на бук и около нек покета (гнездото, в което ляга грифът).

as5001922se6.jpg

as5001923dr2.jpg

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера ходих с колата до "Дървообработване" АД, известно още като "Ламелния завод" и си купих първо качество, 4 милиметров буков шперплат, който ще използвам за топа на китарата.

Кофтито е, че не продават малки парчета, а цели листи, които са с размер 2 Х 1,25 метра, демек - ОГРОМНИ са.

Но аз нямах избор - никъде другаде няма шперплат и затова купих един от тези огромни листи, който е с площ точно 2,5 квадратни метра и вероятно ще ми стигне за 10 китари (дано да има други проекти и дано да не ми се налага да ползвам шперплат и за тях).

Ето го скромният двуметров лист:

 

s5001934bb7.jpg

 

А днес си направих плот за долно поставяне на оберфрезата и успях перфектно да изравня страните на дъските за вграждане благодарение на този нов чракатак.

clipboard01xo3.jpg

s5001932os7.jpg

 

Сега сядам да си почивам и ще изпия няколко търновски кафета "Болярка" за хубавата работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

И така, сагата продължава безмилостно да напредва към своята куминация и развръзка.

 

Денс направих гнездото в предния панел, в което ще вграждам букова дъска за повече състейн и атака на звука. Бриджът ще лежи върху тази букова дъска, а също и челната част на петата на грифа ще има контакт с нея.

 

Направих си буковата дъска сам от дъска за рязане на хляб като срязах изоблянията по краищата със зеге.

Проблемът беше, че зегето не оставя никак равна повърхността на среза и се наложи да правя специални водачи за оберфреза, които ползвах за изравняване на страните на дъската и за поставянето им под перфектен прав ъгъл една спрямо друга.

Получи се адски точно, с остър ръб по краищата на дъската, сори, че нямам снимки от процеса.

 

И така, обратно към вграждането.

Нещата с вграждането на буковата талпичка се развиха повече от перфектно. Не очаквах толкова добри резултати.

Ето и как се движеше работата стъпка по стъпка.

 

Честно казано, когато почнах да дялкам и да отнемам материал с оберфрезата и когато погледнах ужасяващоизглеждащата след първите задълбавания талпа, си казах, че това е краят.

Помислих, че съм осрал всичко:

s5001937bj1.jpg

 

 

 

Но все пак реших да продължа напред:

s5001938gu1.jpg

 

 

Сутринта купих комплект китайски длета Менте за 1 лев комплекта. Ужасни са, но, ако се заточват през една-две минути, работят сравнително ОК.

Ужасяващото при тях е, че се подбиват и смачкват дори от мекия смърч.

Как да е, купих комплекта с едничката цел да ползвам длето за ъглите на леглото на буковата дъска.

Но после ми хрумна, че с длето мога да направя и грубото отнемане на материал от гнездото и да си спестя много работа с шумната и бълваща пепел и прах оберфреза, а също и да не си хабя фрезера.

Ето как я подкарахме:

s5001942eo0.jpg

 

И хоп! След дълги часове напасване на водачи за фрезата, тормозене на съседи чрез вой на дървообработващи машини, псувни, пиене на бира и слушане на метъл гнездото е ПОЧТИ готово:

s5001943il7.jpg

 

След това доизгладих някои неравности по дъното на гнездото, направих с длето прави ъглите и ето, че се получи ПЕРФЕКТНА сглобка.

Буковата талпичка пасва абсолютно плътно в гнездото - не можах да повярвам, че съм толкова добър с оберфрезата. :):)B)

 

Ето тук ВИДЕО на напасването - както виждате, получи се пасване с перфектна точност.

 

Утре всичко това ще бъде намазано с епоксидна смола и оставено за 24 часа в зловещата хватка на 6 стяги.

 

Когато дойде време за фрезоване на гнездото на грифа, ще го направя и него с брутално точна сглобка, а не като на Скуайърите и другите евтини китари, дето имат по един пръст луфт между грифовете си и леглата им в тялото.

 

 

Следва продължение.

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А шаблона на китарата от къдего намери?

Ровичках се тука из сайтовете да вида дали няма нещо подобно, но нищо не намерих.

Редактирано от ceco milanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А шаблона на китарата от къдего намери?

Ровичках се тука из сайтовете да вида дали няма нещо подобно, но нищо не намерих.

В интернет има шаблони на такава китара, но всичките са грешни и като цяло пре*бани. Не съм ползвал никой от тях - ако ги сравни човек помежду им, ще забележи, че се разминават и няма нито един, който да пасва с истинската китара.

 

Моят шаблон е правен лично от мен с помощта на графични програми като Adobe PhotoShop и CorelDraw - точността е до стотни от милиметъра.

Не че такава точност може да се спази при рязането и оформянето на китарата, но все пак е добре шаблонът ти да е точен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Въртът ми се мисли и на мен в главата да права тяло на Ibanez GRG 270 B.

Ма не ми е ясно номера със шаблона точно. Демек размерите някъде из нета ще ги намера.

Обаче като тръгна да го права на фотошоп незнам как да го измервам. На Корела знам, че ги

см,м,дм, инчове всичките му екстри. Евентуално там ще мога. Ма пак остава въпроса със самото изчертаване на извивките.

 

И шаблона като направиш как го принтираш?

Тоест.. на А4лист не става със обикновен принтер.

Предполагам ходиш някой друг да го принтира.

 

 

п.п. сега докато размишлявах стигнах до извода, че ако намера снимка на тялото

с реален размер.. на Корела мога да й направа извивките, разположение на адапоторите, всичко

освен ако няма по- лесен начин.

Редактирано от ceco milanov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принтираха ми го на плотер - такив амашини има в повечето копирни центрове.

Мисля, че размерът е А2. За стандартно тяло на Ибанец (РГ) ще ти стигне и А3.

Отпечатването струва 50-60 стотинки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие да не би да си помислихте, че съм заебал проекта?

Почти сте прави. :recourse:

 

Продължаваме напред.

Слепване на вградената букова талпичка.

Тази колбичка в найлоновото пликче, в която смесвам епоксидната смола и втвърдителя е не друго, а контейнер за урина (а.k.а пикня), дето ги дават в болниците за изследване. :(

 

Всичко е готово за слепването:

s5001962sx9.jpg

s5001963eb1.jpg

s5001965mo3.jpg

 

 

И сега стягаме зверски със стягите:

s5001966gr3.jpg

s5001967fg6.jpg

 

 

 

Не ни остава нищо друго, освен да изчакаме 24 часа и да преминем към най-готината част - изрязването на формата.

 

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хопааа! :)

 

Рендосаха ми цялата дъска на професионален абрихт и ми я изрязаха на бандциг.

Стана муцка.

Надявам се, че се сещате защо не е изрязана докрай. ;)

Ето и снимките:

s5001984mg6.jpg

s5001985qu0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заради оберфрезата, браточка - нейната основа трябва да стъпва на нещо докато дълбая гнездото за грифа.

Можеше д аизрежа всичко докрай и да ползвам изрезките за основа, но предпочитам всичко да е здраво хванто, неподвижно и равно докато работя с фрезата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.