Jump to content
Българският форум за музиканти

Отношението творец-потребител


Recommended Posts

В крайна сметка има една шепа промити мозъци като trendkiller , които вярват, че давайки 5лв за CD, което не е рядкост и да е дефектно, петте лева отиват директно в джобчето на Хетфийлд, да може, клетия, да налее още един галон бензин във ферарито, инак ще се моли да го бутат(барабаниста и басиста). Пиратството ограбва. Ама моля ви сА. Има и други хора, които за щастие разбират накъде върви работата и не само се съобразяват, но и се възползват от съвремието :) Колкото до "Отдавна ми е ясно с какъв човек си имам работа, продължавай в същия дух." - честно казано се съмнявам да имаш капацитета някога да ти стане ясно какъв човек съм, особено пък през форума ;) Но не се притеснявай за мен и даването в същия дух :)

 

Ето една интересна статийка за ограмотяване и осъвременяване :)http://torrentfreak.com/sweden-artists-filesharing-080401/

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Абе брат'чед. Защо не ми отговаряш по същество ами продължаваш да бълваш простотия след простотия? Прочете ли изобщо предишните ми два поста или си дрънкаш като счупен грамофон? Погледна ли видеото, което качих? Какви 5лв, какъв Хетфиийлд, бе брат? Олеле майкоу! 

Всичко което досега съм споделил по темата е размисъл в резултат от ЛИЧЕН опит и този на многобройните ми колеги-музиканти, които както и аз, се издържаме единствено и само от музика от години насам. От къде на къде си тръгнал да ми обясняваш колко ми е промит мозъка и как нелегалното сваляне и ъплоудване на авторска музика не само не ми вреди финансово, ами видиш ли един вид ми прави услуга нашия? Аре у лево. 

Аман от "музиканти" и "фенове" в тоя насран форум. Като не те е срам - продължавай да крадеш музика, само че обяснявай на някой друг как те парите от оринално-закупен албум няма да достигнат до групите така или иначе, зат'ва дай да ги заебем, те ще се издържат от изяви само безпроблемно. Ела при мен някой път да видиш колко работи тази система с издържането само от концерти и изяви. Повечето клубове в LA и Bay Area-та те карат да си платиш $500 нагоре предварително само за да ти "резервират" сцена, а от там вече колкото билети, тениски и CD-та (така де, без тях, то нали музиката е без пари) продадеш и тва. И тва в понеделник вечерта! Скъсана работа, изобщо толкова си далеч от реалността, че не знам има ли изобщо смисъл да продължаваме да дълбаем, то е ясно че на теб ти е през оная работа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В едно нещо си тотално прав :) Абсолютно ми е през оная работа за мнения като твоето :) А и да ми пука, на техническия и човешкия прогрес не му пука за твоето мнение и света продължава напред. Разбира се, твое изконно право е да мрънкаш и хленчиш за статуквото :)

 

П.П. Ако приемеш упрека ми, че говориш глупости и вярваш на алибали като съвет, може пък да вземе да ти просветне, че може и наистина да си заблуден и да потърсиш малко повече инфо по въпроса и барем да схванеш някои неща, които към момента ти убягват. Музикалния пазар с нищо не се отличава от който и да е друг пазар и колкото и да се пънеш да доказваш някакви фантасмагории с "факти", които нямат общо към темата, пазарните правила си важат с пълна сила, но се иска малко напън и четене, за да ги разбереш :)

 

Ще ти дам и една задачка-закачка - помисли по въпроса защо от няколко деситилетия няма (рок) група, която да къса стадиони по шевовете "като едно време". Сериозно, мен ме остави - аз съм гаден, арогантент, не разбирам от музика, бе от нищо не разбирам, просто пиша в "някъв насран форум"... ама ти - вземи вложи малко мисъл и ще ти просветнат някои интересни неща :) А, обаче за да ти се получи, трябва да се отърсиш от кофти мисълта, че винаги, на сто процента си прав ;) Трудно е, но с повече усилие се получава.

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента вече пишете без да се четете май.

Има огромна разлика от условията в нормалните държави и Българистан, като това не изключва и музиката. 

 

Примери много и за това не генерализирайте нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се включа по темата с едно малко въпросче. Колко хора, от тези които свалят музика нелегално, биха си купили тази музика, ако нямаше възможност за безплатен даунлоуд? Защо отчитаме "загуба" свалянето на музика от човек, който така или иначе не би платил за тази музика? Компаниите разпространяващи музика отчитат, че имат загуба от 1 000 000 албума, защото те са "свалени нелегално", а не са закупени, но не отчитат факта, че всъщност тези 1 000 000 човека, които са свалили този албум, по всяка вероятност не биха си го купили. Тук идва на място мнението на 7thString, че това подпомага артистите, особено независимите. Има милиони примери за това. Още нещо, за което той е много прав - пазарът се саморегулира. И не зависи от това, дали някой иска да ти продаде краставица за 100лв.

А относно видеото, на китариста, който купува собствения си албум - наби 18$, за да получи в замяна 5$? Правилно е, че компаниите разпространители трябва да вземат пари, защото те са част от веригата. Но в съвременния свят няма нужда от такива компании вече. Ако изпълнителите не се адаптират към новите условия на пазара и ако не го използват в своя полза, то те ще загинат. Разбира се, ревльовци винаги ще има. Но светът се движи напред, а не назад.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извадка от интервю със Стив Лукатер по Z-Rock
 

Стив: Всичко се промени – появи се Интернет, а това е нож с две остриета. От една страна е страхотно, от друга – ужасно. Изгубих 80 % от парите, които получавах като отчисления. Представи си да имаш бизнес и изведнъж 80 % от доходите ти да изчезнат. Ще те заболи. От друга страна хората казват, че феновете идват на концертите, благодарение на интернет. Но проблемът е, че осем милиона души са на турне по едно и също време. Броят на концертните зали е ограничен, както и парите, които хората биха похарчили. Времената не са особено добри и хората са много внимателни за какво дават парите си. Затова трябва да си добър на живо, да им даваш това, от което имат нужда.

За тези от нас, които имат по-дълга кариера, е по-лесно - хората знаят, че имаме добра репутация и идват на концертите ни. Странното е, че идват и много млади хора, може би са разбрали от интернет.  

Мрежата е нож с две остриета, но нещата ще се наместят скоро. Целият свят е в процес на промяна, заради технологиите. Вече не сме толкова разделени, колкото бяхме – САЩ тук, Европа там, Азия там...  На всички им пука за всички останали и знаят какво се случва в реално време.

Така че – в някои отношения е страхотно, в други – ужасно. Не ми харесва YouTube с всички онези хора, които оставят коментари „Ти си скапан! Ти си грозен!“, дъра-бъра. Напълно ненужно, дори не знам защо още го има. Никой дори не ни плаща за обидите, които понасяме. Много е подло някой с фалшиво име да обижда теб, който си истински човек, и да те съди за неща, които си правил преди 30 години, или за някое свирене на пияна глава, което незнайно как е било заснето и се е озовало онлайн, а хората си мислят, че се е случило вчера и че все още си такъв. В момента не пуша и не пия, но преди го правех, и да, наистина е имало няколко свирения на пияна глава, но се предполагаше, че са за забавление, а не за да бъдат увековечени на видео и после всички да се упражняват върху мен като боксова круша.

Но интернет е това, което е. Затова съм осем месеца в годината на турне, и добре че съм здрав и обичам работата си, защото иначе щях да съм загазил.

Цялото интервю http://www.zrockbg.com/novini/vijte-intervuto-sys-stiv-lukatyr-5416/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко хора, от тези които свалят музика нелегално, биха си купили тази музика, ако нямаше възможност за безплатен даунлоуд?

 

Всъщност, зависи колко се постарае изпълнителя да ме убеди да си я купя. Примерно аз с тотален кеф дадох 30 лв за диск на Стенли Джордан - не, че не знам, че дори нямам CD, където да го слушам и така и дори не съм го пускал, но ми е спомен от страхотния концерт и най-вече - връчен и автографиран лично от него, след няколкоминутен приятен разговор лично с него :) Та в този тон, интервюто, цитирано от Лими е много вярно - звездите трябва да се научат да си налягат на парцалите и да бачкат здравата за парите си - не като едно време да запишеш 2 песни и доживот да караш на дивидент. За старите групи това може да е шок, но за новите е просто дълбоката вода, в която трябва да се научат да плуват. Всъщност, това може би е и една от причината Големите да се възползват и от бедната, рядка българска сцена - надали ако можеха, щяха да предпочетат да бият половин земно кълбо път, за да дойдат да свирят за 50 кинта на някакви "туземци" като нас :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кои са големите,седма жица?

Чернио лед като албум и пилотния сингъл на АС/ДС бяха пуснати по нета мноого преди официалното издаване,стадионо национален пращеше по шевовете и хората се радвахме..

А те не спаха дори в бананистана,и не им трябват нашите джурналя да им задават тъпи въпроси..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Именно :) Преди това колко пъти са идвали по нашите ширини? По бегъл спомен ~95 за пръв път отиват на изток към Чехия. По на югоизток надали са си и помисляли да ходят. Разбира се, преди 90-та причините са били други, но доколкото моята памет не лъже, рок сцената за големи групи, които идват в БГ, се активизира след 2000. Ако греша, поправи ме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От къде достигна до този гениален извод, че не си купувам дискове? :) 

@SGEORGE: Проблемът с незаконното сваляне и ъплоудване на музика за мен е това, че промени "културата" на слушателя. В момента музиката за повечето хора няма никаква материална/финансова стойност точно заради това. Преди време, когато цд-тата все още бяха no.1 носител, а мп3ката все още не беше толкова масово популярна, дори и пиратските копия бяха с пари. И още по-важно поне за мен, трябваше като искаш нова музика, да си дигнеш задника и да отидеш до кварталния метъл-шоп  :lol:, демек нужни си бяха усилия. За мен това не е за подценяване от потребителска гледна точка, аз като млад фен - метълист, винаги съм ценял този вид "ритуал" и всеки път като си купех албум нямах търпение да го излушам веднаха, по няколко пъти. По-късно заминах за UK и започнах работа, но нещата си останаха същите, с разликата че вече можех да си пазарувам музика от Tower Records (уви, не за дълго  :angry: ) вместо от "Бункера". 

Останалото, което се изписа са врели-некипели. Вече на няколко пъти обясних каква е финансовата ситуация в едно от най-добрите места за живот  в света - не е възможно група от 5 човека да се издържа само от концерти без подкрепата на лейбъл. Колкото и турнета да правиш, пак не ти стигат средствата. Промоцията е скъпа, а в момента 75% процента от билетите за концерти се продават на вратата, в деня на изявата. Което означава, че ако нямаш средства за агресивен маркетинг, не само че няма да вземеш нищо ами, както по-горе вече споменах, най-вероятно ще дължиш пари на заведението/клуба за сцената. 

Това за човека от SUFFOCATION защо дава $18 за албум, като от тях ще вземе 5... Не си разбрал за какво иде реч, а той това го обясни просто и ясно още в началото на видеото: "We're not Metallica, we're not Beyonce.... We're a small band and if people don't buy the stuff - the label hurts. If the label hurts, they drop bands." Пак ще потретя, защото явно за някой хора това е сложно - Нямам нищо против интернет като средство за промоция на изкуство, даже напротив. Независимите артисти имат правото сами да решат как да разпространяват музиката си. Ако една банда реши, че концертите им са толкова високо посещавани, че няма нужда да charge-ат за музика - това си е тяхна работа. В реалният свят обаче с този маркетинг модел оцеляват само определени изпълнители в определени стилове. Например ако си един добър DJ със солидна фен-база, тогава може и да оцелееш по този начин. За повечето банди това няма как да стане, по простата причина че приходите от изявата се разделят на повече части, както и разходите по път, престой, оборудване също са сравнително по-големи. 

Както вече казах, не живея в хипотетична la-la land, с това се издържам и това е и причината да преподавам 6 дни в седмицата, както и по-често да свиря класическа музика по сватби и частни партита, вместо да правя собствена музика от която да си изкарвам хляба. 

 

@7th String, има ли начин да те mute-на така че да не се налага да ти четя тъпизмите във всяка тема? В повечето форуми, които посещавам имат ignore-функция, но нещо тук не я намирам. Май ше трябва да се прави нова тема в раздел "Предложения".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой не ни е задължил да бъдем музиканти по професия. На който му е финансово неизгодно да бъде професионален музикант и от това да издържа себе си и семейството си, да не хленчи от пиратството и икономическата конюктура, правейки се на много важен, а или да бачка още по-здраво, или да ходи да копа, или да сади домати на вилата си и да отглежда... к,вото си иска.

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Анджак... ама горе някакви си хорица не просто искат да "издържат себе си и семейството си", искат да са куул, богати, с 5 ферарита и частен самолет от дивидента от един албум. Щото са гледали как идолите им пристигат с хеликоптер на Уембли. И аз искам. Ама няма - хеви бач, мадафака!

 

А за недоволните - в Макдоналдс винаги търсят продавачи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искат да са куул, богати, с 5 ферарита и частен самолет от дивидента от един албум. Щото са гледали как идолите им пристигат с хеликоптер на Уембли. 

 

:crying: Поне по 4 ферарита не дават ли? И ние сме хора! 

Лими, нямам нищо против да си посадя домати, ако имах вила. Даже с кеф бих го направил - органичната храна е най-добра! Но за съжаление имам да плащам по $2000 месечно за наем, плюс сметки, плюс здравеопазване, плюс данъци... така де, като всички останали хора, с малката разлика че явно моят труд е без пари, а продавачите в Макдоналдс си взимат заплатата всеки 2 седмици, по едно и също време, нали така? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Но за съжаление имам да плащам по $2000 месечно за наем, плюс ++++++++++

:crying: :crying: :crying::mellow:  Разкажи как точно си се набутал в тази ситуация, за да знам аз как да не се набутам в същата, щото и аз плащам наем и сметки! Иначе аз си свиря цяла зима в студените подлези и се радвам, че мога с музиката си да покрия поне месечните си сметки без да обвинявам "потребителя" или нещо си... :huh:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.