Jump to content
Българският форум за музиканти

Snare-ът ми умира при мастерирането


Recommended Posts

Принципно няма проблем към мастера да се добави трак и да се добави при мастеринга ако при микса не е достатъчно добре смесен. Това се прави и го има като опция. Не става въпрос за паралелна компресия, а частен случай на мултитрак мастеринг. Въпроса е мастера да е 24 или 32 бита и след това да се лимитира, компресира еквализира или каквото там е нужно и дитерира преди процеса на truncation. Не съм си го измислил, чел съм го от статия на Боб Катц, :) тъй, че съм съгласен с това, което yamahadrums е написал - всички средства са позволени, важен е крайният резултат. Друг е въпроса в конкретния случай дали това е най-подходящо решение. Не за друго, ами винаги е по-добре да се пресмеси наново, защото това обикновено са решения ако няма друг избор.

 

По-скоро като прегледах набързо темата, мненията и чух немастерирания трак и аз се насочих към извода на колегата @antonium:

 

И на мен ми умира като почна да го мачкам.

Проблемът явно е в микса.

 

Компресирай ги добре барабаните и пробвай с няколко компресора в края, на mastera.

Редактирано от Telerig
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с мастера и допълнителния трак не съм го измислил аз. И спрете да робувате на правилата, които сте чели преди 100 години. Както каза по-горе Telerig-важен е крайният резултат. Всички средства са позволени. ;) Направи си микса така, че за мастера да не остане много за донагласяне. Когато имаш кофти микс и се опитваш при мастериране да го оправиш нещата се оплескват.

Когато аз си смесвам моите барабани винаги им правя parallel compression. На единия AUX чистия сигнал, на другия слагам един доста напомпан компресор и смесвам по собствено усмотрение. Също така на почти всеки трак слагам като първи плъгин EQ и low cut до 50Hz, за да няма омазване с ниски честоти.

Пипни го малко EQ-to на Ozone 5. Ясно е, че и той ти кара барабанчето да глъхне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поиграх си малко да му изкарам барабанчето и томовете на тоя трак:

 

http://soundcloud.co...-pop-up/s-vyXpg

 

Разкарах и леко честотите около 500, щото ми глъхнеше. За съжаление на мастер трак няма много опции за големи честотни корекции. Оправяш ги тия неща в микса, Ozone 5 го пипваш леко и току виж се получили нещата.

Редактирано от yamahadrums
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@7thString

За глъхнещото барабанче, има доза истина май. Може накрая да се окаже, че проблема е комплексен и един от проблемите е конкретния семпъл, както и някои други загатнаха. Въпреки че като качество си е супер, може въпросът да е в самия характер на звука.

С EQ на самото барабанче, както казах не се оправят нещата. То от завода си е обработено почти изцяло, за да може с малко допълнително EQ да се наглася за конкретен микс. Аз и в оригиналния си миска съм ползвал EQ и след това си играх още. Не става работата просто. Изрязването на ниски среди не променя почти нищо, понеже в самия семпъл са си доста изрязани. Повдигането на високите/високите среди помага да не потъва барабанчето така, но започва яко да тънее, понеже ниските които носят плътността остават ниско. Ако се вдигнат и ниски пък, да се компенсира, peak-овете стават още по-големи, clipper-ите тъпчат още по-яко и пак не става работата.

Мисля че говориш за Waves Maxxbass. Не съм го пробвал, но като съм гледал ревюта, не съм голям фен, за използването му в този конкретен стил специално. Мисля че само ще направи ниските още по-недефинирани и ще увеличи кашата. По-скоро ако мисля че липсва бас, бих вдигнал ниската писта на бас китарата или ниските на касата.

Що се отнася до спектралните анализатори, много зависи каква ти е настройката. Мисля че най-разпространия вариант е с -3dB/octave (забравих как се казваше самата настройка). Ако ти е настроен така, като прекарваш розов шум през него, графиката е хоризонтална линия. Ако е на 0dB/octave, при бял шум имаш хоризонтална линия и съответно нещата ти изглеждат с повече бас и по-малко високи. Но по-важното е да си си свикнал на съответния анализатор де.

 

@Telerig

 

Все пак, мисля че и ти си съгласен, че това е по-удачно да стане с използването на микс версията на даден трак, която не е минала все още през изброените mastering процеси. Ама то няма много смисал да я дъвчем още тази тема де, нито се използва много често, нито има много общо в случая.

 

@yamahadrums

 

Микса винаги гледам да го правя така, че да звучи максимално добре за мен. Това с дооправянето на лош микс при мастерирането е яко глупава идея според мен, никога не се опитвам да го правя. Проблема е, че при наличието на додбре балансиран и звучащ микс, при мастерирането е невъзможно да се вдигне достатъчно нивото му, без да пострада нещо.

Това с паралелната компресия, както вече установих, е една от най-добрите опции в конкретния случай, въпреки че пак не стигам напълно до желания резултат.

Не се обоснова между другото, кое ти звучи прекомпресирано.

Това с high pass филтрите и аз винаги го правя (споменавам го за кой ли път вече). Обърквам се вече, един казва че липсва бас, друг намеква че има проблем с излишни sub ниски, заемащи headroom.

С EQ-то на Ozone също съм пробвал. Но то е същата работа, както когато вие си играете с микс версията. Виждате че няма много резултат.

 

 

То се вижда, че все повече на никъде не отиваме. Ако все още на някой не му е писнало да се занимава с темата, може да взема да пусна stems, примерно вокали, бас, китари, барабани без барабанче и отделно барабанче. Така ще имате една идея повече достъп до самия микс (преносно казано) и ще можете да обработвате самото барабанче, да пробвате паралелна компресия и т.н. Кажете ако на някой му се играе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се притеснявай, че на всеки му звучи различно. Това е, защото всеки го слуша от различни източници. Моят даскал по тонрежисура казваше: "Един микс трябва да звучи ПРИЛИЧНО на различни аудио системи. Няма как да звучи ХУБАВО на всички тях."

Прекомпресирани ми звучат барабаните. Но може и така да ми се струва. На мастера използвай мултибанд компресор (видях, че си ползвал такъв). Така имаш по-голям контрол върху отделните честотни диапазони. Нямам нищо против да експортнеш микса, бих се позанимавал. :) Имай предвид, че никой тук, предполагам, не е мастеринг инженер, което изисква чудесно акустично третирано помещение, мониторна система и най-важното-уши, за да чуваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да споделя един метод, който аз ползвам, за да установя маскиращи честоти. В твоя случай mute-вам всички тракове, освен барабанчето и започвам да включвам един по един останалите тракове да видя кой инструмент маскира барабана. Малко е играчка, но върши работа.

 

Към модераторите: Защо не мога да пиша буквата "ъ". Когато на клавиатурата натисна клавиша не се изписва буквата, а се включва удебеляването на шрифта. Ползвам фонетична кирилица. Където я има тая буква я копирам и пействам. Дали проблемът е в моя телевизор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

я виж това със стемовете ми се стори интересно. От гледна точка на "еквилайзери" миксът звучи наистина зле. Пробвах само с компресори да вдигна нивото и до -7дб не потъва много много барабаня за сметка на китарите, но за да стане още по силно се смачква. Това до някаква степен е нормално де все пак...но ако пуснеш стемове само с компресия и ЕК каквито си слагал на отделните тракове може и да се понатамъни... я да видим. Не че имам много време , но ми е интересно за пробата. Така даже още по лесно може да се определи има ли драми в обработката на отделните тракове.

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста работа имах днес, че за това чак сега качвам файловете.

 

Барабани (без соло барабанче и каса)

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Drums.wav

 

Соло барабанче

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Snare.wav

 

Каса

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Kick.wav

 

Бас китара

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Bass.wav

 

Китари

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Guitars.wav

 

Вокали

https://dl.dropbox.com/u/59307400/Stem_Vocals.wav

 

По каналите на различните stem-ове няма никаква обработка (неща като компресия на bus-a на барабаните и т.н.). Обработени са само конкретните единични писти. Лимитиране или клипване няма абсолютно никъде. Иначе нивата са какво в микс версията, тоест ако не правите нищо, а просто пусните всички stem-ове да свирят заедно, би трябвало да получите микс версията, която бях пуснал по-рано (освен ако не се обърка нещо заради общите reverb канали, но не би трябвало да повлияе толкова).

 

@martist

 

Я кажи кое по-точно ти звучи наистина зле, че ми стана интересно. Не за друго, ами защото до сега никой не беше давал подобно тежко мнение за конкретния микс, нито тук, нито в конкурса за който го правих. Слушаш ли често подобна музика и свикнал ли си със звученето й по принцип?

Само с компресори имаш предвид без никакъв лимитер/clipper ли? Ако е така, не ми се мисли как ще да е звучало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ти кажа бая съм свикнал със звученето на тая музика...та нали метълея мнооого години вече. Опитът, който направих беше няколко компресора с такива настройки, че като сложа озон максимайзер, без да повдигам нивото от него, да редуцира около 0.5, за да не отиваме в червено. Както и да мислиш си звучеше твоя микс, но на -7рмс.

 

ще сваля стемовете и на снощна глава ще ги пробвам, щото ми е интересно. Ае-до скоро...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаааа.... наобядвах се и сътворих ето това:

 

1. http://dox.bg/files/dw?a=a262209d61 МИКС. Файлът е AIFF не ми се конвертираше...

 

2. http://dox.bg/files/dw?a=d5f1d13bd1 МАСТЕР. Mairomaster допълнил съм, без да искам, едно И в името, но надявам се няма да се сърдиш. Започва с ФЕЙД ИН. Нивото на РМС с -3дб НАРОЧНО, за да се покаже, че не се губи барабанюгата на дори и толкова пренапърчено ниво. Всъщност вие ще кажете дали се губи или не. За мен е в рамките на нормалното...

 

Коментирайте и питайте каквото ви интересува...

 

Ае да ме види и мен малко слънцето...

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Справил си се :thumbs_up:

 

Вярно е малко прекалено смачкано както казваш, но щом до такова ниво можеш да го добуташ прилично, на малко по-ниско ниво ще звучи още по-добре.

Кажи какво си правил по отделните инструменти и на master bus-a, по-подробно ако може.

Тоя проблем ми изяде нервите... Доста ще трябва да те черпя, ако ми помогнеш да разбера къде ми е дълбоката грешка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само и единствено EQ в този случай, тъй като компресия са имали, макар и грешна на места според мен. За това ти казах, че звучи зле. Мисля че чуваш разликата във звучността и в честотите, нали?

1. Касата звучеше толкова отвратително, че независимо, че нямаше ниски, а само пик, като се опитах да ги подсиля започна да криви звука...та на нея съм сложил от оня плъгин на waves, за който стана въпрос на предишните страници. Те така или иначе в цялата дъндания не се чуват, но придават усещане за повече "мъде"

2. Барабанчето - скопено. Извадил съм му високите, до колкото е възможно на този трак,

3. Бас - пак си требваха "мъде"

4. Китари - в тези, като звук, няма ниски. Да ама не...има и запушват яко. Демек get rid of'em

5. Вокал - пак леко презенс, че да звукне и той.

 

Мастер

 

Ония компресори дето не ти се мислеше как е звучало + лимитер от Лоджик, за да не отиваме в червено. То тва не е и мастер дет се вика, но нали обсъждаме потъването на барабанчето...

 

та така

 

Всичко е с плъгините на лоджик. Компресорът му не е за подценяване, тъй като предлага 7 или 8 различни типа компресори и при правилна употреба се получава добър резултат.

Редактирано от martist
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А видя ли waveform на твоя мастер? Ти направо си му разказал играта. Толкова е премодулирано, че пращи отвсякъде. Ааа, не така!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей ви един микс, който спретнах в Logic само с неговите си плъгини:

 

http://soundcloud.co...tov/mairomaster

 

Само на слушалки, мониторите ми са в домашното ми студио. Знам, че не се прави така, ама нямам други подръчни средства.

Редактирано от yamahadrums
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.