Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустиката от вата - вредна ?


MEDELLIN

Recommended Posts

Току що говорих с човека от фирмата които прави акустиките и ми ги прати. Тои каза да наистина е по твърда , не е на рола като по леката а на панели но каза че е нормално и каза нещо от рода че всико от 500 (или 5000 ) нагоре е с коефицент 1 ... Нещо от рода. Но понеже аз му казах още в началото че са за бастрапове и тои каза сега че за долните честоти е по добре да е по твърда дори и за средните ...

 

Фирмата е www.acoustic-design.net. Виждам че правят сериозни неща , е вярвам да не разбират от нещо толкова начално ...Незнам.

 

L.K, Размерите ма паната ако имаш предвид са 1м на 60см - 10 см. А стаята ми е 4-5-2.70.

 

Ето къде ще ги сложа по два на ъгъл като дунапрена отстрани ще остане защото е безценен.

 

akoustik.th.jpg

Редактирано от MEDELLIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Особено в БГ предпочитаме да сме все критично и негативно настроени. Но както и да е ...

Бих казал, че тук хората масово се водят по това, което са чули или видяли най-често и се плюе по всичко ново, различно, неутвърдено и т.н. Паралелно с това има и друг голям проблем - в БГ критиката не се приема с благодарност, а с враждебни чувства; самокритичността масово е прекалено занижена и именно това държи много хора на аматъорско ниво. Сам прецени мненията в тази тема дали са благонамерени или сме кисели критици.

 

По същество: 120кг/м3 със сигурност няма да е много по-зле от нормалните 45-75кг/м3 и дори е за предпочитане от гледна точка на външен вид (държи хубави прави ъгли, не провисва и не се рони). Друг е въпроса дали е оправдана инвестиция предвид цената, с каквато могат да се закупят доста повече панели от 75кг/м3 вата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако преместиш бастрапа пред двете стени на 15см коренно ще промениш работата му, в доста случаи към по-добро.

 

За теб и за всички четящи ще е много полезно да знаят с какви честоти всъщност се бориш? Коя честота къде ти кънти?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sw1tched, висчко е ОК аз тук виждам само хора които искат да помогнат. Вече от там нататъка всеки със своите индивидуалности ...

 

Цената на панелите ми излиза доста по евтино от готови такива от Европа или Щатите. А за самонаправа - аз не ставам :) . Ако сам ги правиш - да много по евтино е !

 

 

Намерих отговор за 120кг ватата дали върши работа за бастрапове и отговора е точно от собственика на realtraps Ethan Winer ,един от наи големите манияци които пише в доста форуми.Според него е добре.

 

 

 

 

Rawx : Here, the best I've found is mineral wool 100mm 120Kg/m3 (Rockwool Rockfeu Coffrage), do you think this density is good for Basstraps ?

 

 

 

Ethan Winer : That's probably not too dense and should work well.

 

 

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:1l2eSDsztjYJ:forums.musicplayer.com/ubbthreads.php/topics/2254421/Re_Local_sources_for_rigid_ins+bass+traps+120kg+wool&cd=9&hl=en&ct=clnk&client=firefox-a&source=www.google.com

Редактирано от MEDELLIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

L.K. нямам кънтене в стаята. Проблема ми е че не чувам добре ниските, но това е и заради малките ми монитори шестици също ...Сега идват новите. Много от музиката ми излиза доста по басово на други системи, което от повечето ниски вече идват и други проблеми - дръмовете се губят, средните мъгливи ... заглушена работа. Искам стаята ми да е максимално добра,а от там нататъка мониторите вече ше играят роля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако искаш стаята да звучи максимално добре първо трябва да я измериш. Засега усилията ти имат само визуален ефект. Акустичната обработка не е самоцелна - да сложиш това, да сложиш онова. Мериш, после слагаш това, което ще оправи някаква нередност, после пак мериш какво е станало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://patevoditel.rockwool.bg/stroitelstvo/skatni-pokrivi/akustika-–-shumoizolacija.aspx?page=3168

http://patevoditel.rockwool.bg/stroitelstvo/fasadi/akustika-–-zashtita-ot-shum.aspx?page=3510

http://rw-ese-bg.inforce.dk/produkti/tehnicheska+izolacija

И както писа колегата по-горе - първо малко сметки - помещение, отвори в него, материали, правилно място на озвучителните тела, пък после правене :)

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето малко линкове за строителството и изолацията с природни материали.

 

http://www.youtube.com/watch?v=FV3AqKNR0p4. Това е за конопа :)

 

За сламените бали пък е това: На български на кратко:

Интерсни са резултатите на всеки един от тестовете, но едни от най-забележителните са:

Пожарните тестове:

- F-30(60 и експериментално 90) отговарящ на 30 (60 и 90) мин пожароустойчивост (EU)

- ASTM E119 отговарящ на 60 мин пожароустойчивост (USA) .

Тест за топлопреминаване:

- λ=0,052 (W/m.K) при перпендикулярно положение на стеблата (FASBA)

- λ= 0,08 (W/m.K) по посока на стеблата (FASBA)

– λ= 0,048 (W/m.K) без значение посоката на стеблата (в български лабораторни условия)

Не съм специалист по акустика, но мисля, че и звукоизолиращите качества ще са много добри.

 

Накрая следва да отбележа, че не съм от никакви природозащитни организации или от сорта и нямам все още студио, за да коментирам компетентно. Но някак си естествените материали все повече ме блазят и в първия момент, когато имам възможност ще се пробвам да видя какво ще стане. Ако някой има инфо за звукоизолационните качества на естествените материали или пък наблюдения, много бих се радвал да ги постне и сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тези линкове с каква цел? Говорим за акустика, не шумоизолация.

 

Истинските неща започват да се правят отвън навътре :beer:

 

 

Всяко помещение има свой "звук", който се формира от:

1.шумът от околната среда, вярвам знаете определението за "шум" и "трептене на телата"/

2.от шумовете на цялата сграда,

3.акустиката на помещението - по архитектурен план или изменена с допълнителни прегради/стени

4.шумоизолационните качества на материалите, от които е направено(стени/тухла, дърво, бетон/ и замазки напр.варовата замазка от 3 см има доста акустична разлика от тази от 3 см.направена с гипс/,

5.големината и разположението на отворите на помещението/прозорци и врати/ и акустичните свойства на материалите за направата им /в истинските студия няма прозорци и вратите са в средата на стените/

6.шумопоглъщащите качества на материала и допълнителните средства по стените,в ъглите, на пода и тавана, за което става дума в тази тема

7.шумопоглъщащите качества на мебелировката

Чак след това идват подходящите колони и техника и тяхното разположение.

 

И за това колега по-горе попита "Коя честота къде ти звънти?"

 

Напълно е възможно при определени честоти на музиката радиатора и тръбите на парното да издават резонантни "гадни"звуци.Проверено и изпитано! <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интелигентни мнения. Аз знам че звука зависи от сумати неща и това че наблягам само на акустични панели не означава че това за мен е първостепенно ! Виждам че някои хора така го приемат, но неисе.Живота,ежедневието,средствата и енергията на човека са ограничени. Затова просто решавам на кое мога да наблегна и за кое не е врме сега ... Не разбирам от акустичната наука, никога не съм я изучавал,от измерване, не познавам човек които ще се заеме професионално да ми обработва стаята ... това са все факти които са достатъчни да отложа ЗА СЕГА задълбочено анализиране и обработка на стаята ми. Просто в моя случаи е абсурдна идея за момента.

 

Все пак слагам някаква акустика според моите разбирания защото винаги ще е по добре от колкото без никакава с голите стени - знам го от опит.

 

Забелязах че на последните ми постове имам минусчета. Незнам на кои и с какво съм му толкова крив и ФАТАЛНО вреден, ще кажеш че говорим за живота и смърта. Това е детинщина за мен. Винаги съм бягал от дребни хора.

 

Може ли да ми кажете с какво е наи сигурно да прикрепя бастраповете към стената. Доста са тежки а до тях имам скъпа техника и искам да съм сигурен че ше стоят като наказани ... :) .Въже,кабел,вериги,тел.... Каква примка да направя ... Незнам. Ето снимки. Куката е на стената а пластината е на панела и през дупката трябва да прекарам нещо и да закача към куката.

 

hookk.jpg

 

hook2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@DJack

В повечето случаи нивата на външния шум са пренебрежими при наличие на pvc или ал. дограма. Ако поради местоположението си сградата е близо до сериозни източници на шум то необходимите мерките за решаване на проблема определено са извън възможностите на средностатистическия музикант или звукоинженер.

 

Истинските неща се правят с истински възможности, всичко останало е теория :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте и от мен. Искам да споделя и моят случай.

Взех си каменна вата 50 мм.

Това което искам да направя обаче,е да грундирам/импрегнирам с достатъчно лек слой дишащо лепило или импрегниращ концентрат,така,че да не пречи на звукопоглъщането,но и да може да задържи така известните малки нишки,дразнещи кожата,дишането и т.н. (Искам да избегна опаковането на панелите-вата с плат!)

В стаята ми се чува добре но с тези вати целя леки изчиствания в ,,кънтенето,,

 

Вече тествах с Ц 200 лек слой върху ватата. Получи се леко затвърдяване и почти задържа нишките ( да не се ронят)Така и по-лесно,ще задържа панелите на стените ми.

Мисля,да пробвам и с дрги видове лепила или грунд.

Какво мислите за това като цяло?

Редактирано от vandaynhoven
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...

Изолират къщите на вилно селище в Пловдивско с гъши пух, коноп и вълна

 

Изолации от гъши пух, коноп и вълна са най-новите материали за облицовка на българския пазар. Революционните продукти за първи път ще бъде тествани при изграждането на вилно селище "Терес", край пловдивското село Радиново, в близост с магистрала Тракия, чийто инвеститор е белгийската фирма "Мезон креатив". Изолациите са внесени от френската фабрика за изолационни материали "Наптюрал".

 

Гъшият пух е най-добрият изолатор срещу горещина. Едновременно с това перушината има свойството да задържа топлината вътре и да задържа влагата. Вълната е най-добрият изолатор срещу студ, а конопът е доказал перфектните си свойства при шумоизолация. Гъшият пух ще бъде използван при изолацията на покривите на къщите, а с коноп и вълна ще се облицоват стените. Пухът, вълната и конопът са стари изолационни материали, използвани във Франция още преди 200 години, съобщиха от компанията.

 

 

Puh_Rulo.jpg

На снимката: Руло с гъши пух, което за първи път ще бъде тествано като изолатор при изграждането на вилно селище "Терес", край пловдивското село Радиново

 

 

 

"Гъшият пух е естествен продукт, който предпазва птиците от влага, студ и жега при тяхната миграция. В същото време той остава в изключително големи количества от птиците, отглеждани за гъши дроб и магре (патешко филе). България като втори производител на гъши дроб в света, просто изхвърля пуха и перата като ненужни или ги изпраща в Китай за преработка, обяснява белгийският инвеститор ......................

 

 

"Облицоването излиза два пъти по-скъпо, но всъщност е два пъти по-икономично, защото в бъдеще ще пести средства за топленето на къщата. Освен това тези материали са екологично чисти, не са вредни и не предизвикват алергии. Искаме да построим жилищен комплекс за природосъобразен начин на живот", споделя Жанет Видева

 

Херман Верстапен ще инвестира в изграждането на завод за преработка на пух и изолационни материали от пух и коноп на терен между Брезово и Раковски. Машините за 2 млн. евро вече са в България, предстои да бъде изградена и пречиствателна станция.

 

 

Някои има ли информация за това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.