Jump to content
Българският форум за музиканти

Няколко въпросчета


eddie94

Recommended Posts

Аз за разлика от горните мнения не казвам, че да имаш образование е грешно :) Но да нямаш НЕ Е (става въпрос за музикално такова).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.

Хайде примерно да вземем Павароти, който не е знаел нотите, или ББ Кинг, който няма грам музикално образование, или пък Ибряма? Или те са от онези необразовани простовати хора, които "прикриват посредствените си познания зад няколко стандартни фрази"?:)

 

 

Учудваща е упоритостта, с която музиканти дето търсят извиненние за собствения си мързел се "облягат" на т.нар. неуки гении (които са всичко друго, само не и неуки...)

Да нямаш музикална диплома съвсем не е равнозначно на това да си музикално неук...

Наскоро имах точно такъв разговор с един "барабанист", който ми обясняваше, че импровизационните способности на музикантите били обратно пропорционални на годините прекарани в изучаване на музика... И той незнайно защо реши да се сравнява с "неукия" B.B.King ...

Е да де, ама нали се сещаш, че образоването в дадена област далеч не става само в академична среда...

Така че правилният въпрос не е дали и къде са се учили Павароти, B.B.King или пък Ибряма(и други успешни музиканти, изпълнители, продуценти... без диплома) , а с кого са работили(т.е. от кого са се учили).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Първо, нека запазим културния тон - не ти отива на годините да изтърсваш такива умозаключения като първото ;) Второ, говорим изрично и само за формалното образование в тая насока, за което твоя барабанист е много прав - масово хората с виШО в тая област са с тотално скършено въображение.

Неформално всеки си учи колкото сметне за добре - в даден момент когато се налага да работиш с музиканти, най-малкото се налага да знаеш езика на който да говориш за да се разбирате :) За последното обаче не ти трябват 5 пропиляни години от живота.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kултурния тон???hysterical.gif и с какво заключенията ми се разминават с годините, на които съм??Впечатлението ми е изградено именно в течението на годините и опита, който имам с музиканти и желаещи да бъдат музиканти.

Неформално всеки си учи колкото сметне за добре - в даден момент когато се налага да работиш с музиканти, най-малкото се налага да знаеш езика на който да говориш за да се разбирате :) За последното обаче не ти трябват 5 пропиляни години от живота.
Ами то има ли нещо, за което ти трябват 5 пропиляни години от живота...?!
масово хората с виШО в тая област са с тотално скършено въображение.
Явно хората, с които си избрал да общуваш са такива, което е жалко, но съвсем не ти дава право да правиш заключението, че музикалното образование въобще е "пропиляни години". Ако си мърляч целият ти живот ще е пропилян с каквото и да се захванеш. Музикалното образование съвсем не е необходимост. Който иска учи, който не - не.Момчето питаше какво може да прави като завърши ако започне да учи бас сега и дали да учи, дали не...За представянето на каква друга гледна точка ми говориш ти? Ти може и да имаш друга гледна точка .Това е моята. Аз в живота си съм срещнала достатъчно малко хора, които от само себе си (тъй както Павароти дето не бил познавал нотите...thumbs_up.gif)да свирят/пеят ритмично и умно - без да са положили усилия да се самообразоват.

Пак от лични наблюдения много хора не могат да учат сами, лутат се... имат нужда от някакъв вид структура на самообразоването, дали ще са частни уроци, курс или бакалавърска степен: всяко едно от тези може да предложи добра структура за събирането на необходимите знания, вместо да се луташ сам.

 

Tака че не мога да застана с ръка на сърцето и да кажа: "Пич, смисъл от музикално образование няма, ще ти се загуби въображението и ще си изгубиш индивидуалността ако се опиташ да разбереш какво всъщност свириш!"Просто защото това не е нещо, за което музикалното образование може да ти е виновно.Това е въпрос на лични качества...Mного e тъпо някой да аргументира собственото си нежелание да учи kaтo обяснява как не било нужно понеже видиш ли B.B.King i Павароти не били учили :)))))Къде е точно базата за сравнение???

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.

Хайде примерно да вземем Павароти, който не е знаел нотите, или ББ Кинг, който няма грам музикално образование, или пък Ибряма? Или те са от онези необразовани простовати хора, които "прикриват посредствените си познания зад няколко стандартни фрази"?:)

 

 

Учудваща е упоритостта, с която музиканти дето търсят извиненние за собствения си мързел се "облягат" на т.нар. неуки гении (които са всичко друго, само не и неуки...)

Да нямаш музикална диплома съвсем не е равнозначно на това да си музикално неук...

Наскоро имах точно такъв разговор с един "барабанист", който ми обясняваше, че импровизационните способности на музикантите били обратно пропорционални на годините прекарани в изучаване на музика... И той незнайно защо реши да се сравнява с "неукия" B.B.King ...

Е да де, ама нали се сещаш, че образоването в дадена област далеч не става само в академична среда...

Така че правилният въпрос не е дали и къде са се учили Павароти, B.B.King или пък Ибряма(и други успешни музиканти, изпълнители, продуценти... без диплома) , а с кого са работили(т.е. от кого са се учили).

 

Апсолутно. Мајк Стерн еднаш кажа дека учењето музика е како учење на јазик. Колку повеќе разговараш, и колку повеќе читаш и си го збогатуваш речникот, толку повеќе ќе можеш да смислуваш свои фрази и изразни средства. Значи учењето, дали тоа ќе биде во рамките на некоја институција или пак самостојно, треба да си биде учење. А доколку се влезе во некоја академија само колку да се биде на академија, тогаш навистина резултатот може да биде еден вид академизам, т.е. академска затапеност.

 

Па така, никој гениј не се родил сам од себе, сето тоа е само кумулативен процес, било да се работи за информации собирани преку генетски пат (т.н. вроден талент) или пак тоа да се информации собирани од генерациите пред него, но апсорбирани преку посреден пат, преку делата на генерациите пред него. Затоа и се вели дека успехот е 1% талент и 99% работа.

Редактирано от Александар
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Аз се отказвам - говорите за компютри, а било компоти. Човека пита за висше музикално образование, вие му говорите за тва, че за да се изградиш се изисква труд :) Приятно сукане на темата... Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Аз се отказвам - говорите за компютри, а било компоти. Човека пита за висше музикално образование, вие му говорите за тва, че за да се изградиш се изисква труд :) Приятно сукане на темата...

 

Па не знам дали е баш сукане. Моето мислење е дека човек може да биде добар музичар и без да има диплома, и да биде просечен до лош со диплома. Ама може да биде и обратно. Но како и да е, доколку некој сака да биде музичар, на еден или друг начин е нужно да помине низ некаков процес на образование.

 

Што се однесува до вториот дел од неговото прашање, односно што може да прави откако ќе заврши, е тоа не знам...После тоа секој со својата капа на главата. Меѓутоа не може да каже дека годините поминати на академија се губење на време. Јас лично немам формално музичко образование, но мислам дека академската дисциплина може да биде и многу добра работа. Се си зависи од амбициите на човекот.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опатааа .... :)

 

С ръка на сАрцето шъ кажим, че не прочетух целъта тема ... не мъ бийтеее, ама много бързо пишеите, а я четем бавну и трудно!

 

Ся ако ше си говорим по темата ... след това, което прочетох разбрах, че явно съм си загубил 11 години в обучение, да работя професията, която съм изучавал!

 

Работя барман ... :) , опа шегичка :)

 

Ай ся ко се питаме и ко си отгуваряме!

 

След баса може да се занимаваш с китара (градация) или барабани (деградация) ... тува гу знам от форумните шеги :)

 

Иначе като ако отсеем едно изречение от вички постове ... можеш да се занимаваш с това дето ти е на сърцето (опа мозъка, за съжаление той контролира сърцето :) )

 

Мържи ме да пиша вече, че туй го мъдрих 2 часа ... дейставйте смело и безтгуворну .... живота и инструментите са си във вашите ръце!

 

Поназдаре!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.