Jump to content
Българският форум за музиканти

Акустична или класическа ?


ivansava

Recommended Posts

Здравейте. Наскоро мои приятел ми подари китара, там е въпроса, че не съм запознат с китарите. Когато бях малък 2-3 клас свирех на тамбура такаче имам някакъв жалък опит :) та аз си я взех и реших да си я оправя защото тя е в изключително лошо състояние. Качил съм снимки и ще помоля да ми кажете имали шанс да стане нещо от нея, започнал съм работа по нея и дали е акустична или класическа. Искам да ми кажете какви струни да и сложа найлонови или стоманени. Живея в регион Варна, и китарата също няма нулево прагче или (Nut) не съм запознат с частите затова не съм сигорен :whistle: китарата смятам да я използвам единствено за акорди, и смятам да се уча от едно сайтче където има акордите на български песни :)Китарата има и магаренце но не съм го снимал, също и ключовете и да поясня като я взех беше с 2-3найлонови струни. Моля препоръчайте струни да са в рамките на около 10 лева може и 15 :)

bwy1295382614d.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тя и класическата китара е вид акустична. :) Тази със сигурност е акустична. Като гледам магарето май е за метални струни, а щом е за метални със сигурност може да сложиш пластмасови. :whistle: Ама за да сложиш струни ти трябва нът.

 

Поздрави!

Иван

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тази китара и трябват магаре, струни, ключове, нът, шлайфане на грифа, прагчета, евентуално кърпене по корпуса и евентуално лакиране, сетъп и на финала ще получиш една посредствена вехта кремонка.

Усилията си заслужават, но не за тази китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако питаш мен можеш да си земеш чисто нова за близо 200 лева.. провери в магазините, там имат читави Fender акустики, ако искаш с метални струни де.. моята лично е оттам и съм доволен, ето я и нея: http://audioshop.com.ua/images2/fender_cd60bkbigoriginal.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря на всички отзовали се... аз че няма да си купя нова няма. Просто искам колкото може толкова да я оправя, аз неискам външния и вид да е перфектрен ако иска щях да си взема нова. Говорих с един музикант и тои ми препоръча да си взема найлонови струни и едно прагче и да я боядисъм с втвърдяващ лак :) Да поясня че несмятам да се занимавам профисионално с китара. Просто искам да си посвирвам някой път като скучая :) неискам да издава перфектен звук :) А относо до кърпенете невиждам да е проблем защото там няма никаква дупка просто горния слойе леко надигнат но с лепило може да се оправи. Аз започнах да шкуря главата, и ми е любопитно ако шкуря грифа от всички страни порблем ли ще е при свиренето защото този музикант ми каза, че ако вече съм започнал да я шкуря нямало да става за нищо( май говореше за тази голямата част на китарата) Съжелявам може да звуча доста тъпо в обясненията но неразбирам нищо :) а след като шкурих главата се получи много добре такаче мисля си че ще стане :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми беше първата китара като малък. Струваше 39 лв- маса пари за едно време :)

Грифът го шкури колкото искаш, но корпуса не те съветвам.

Също така избягвай лакиране с двукомпонентен лак, защото акустиката ще отиде на кино

и ще звучи наистина като електрическа.

Тази китара определено не е за наелонови струни, грифът е изключително тесен, така че препоръчвам тънки метални струни обикновенни от 5 лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ми е интересно -как не видях един свестен отговор на питането Ви - и затова не се сдържах да отговоря. Китарата е акустична, но не е класическа, защото не е направена за найлонови струни, грифът и е тесен -мисля че е 42 мм. при главата, долу е със струнник, което предопределя слагането на метални струни ( за предпочитане -най-тънките -девятки) -в който и музикален магазин да отидете и кажете, че витрябват най-обикновени метални струни -ще ги получите за около 6 лв. комплекта. Слагате горе един "Нът" -пластмасова пластинка, която да разпределя равномерно 6-те струни, като от първа и шеста до края на грифа да останат по -1.5 -2 мм., после слагате и магарето долу и китарката ще е готова за купони. Това е една от сполучливите социалистически китарки на Кремона и ако се нагласи височината на струните на прилично разстояние над 12-то прагче (~4 мм.) -така че да не бръжди никоя струна -а това ще се получи ако грифа не е изкривен -китарата ще си свири добре и може да се учите като за начало на нея. Пожелавам Ви успех!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За акорди ще става китарката при условие че прагчетата не са достатъчно изхабени което ме съмнява пробвай аз имах същата беше се сгънал грифа към тялото , тоест се беше изкършил още по времето на баща ми и той я беше захвърлил, както и да е един ден реши да си я оправя и сега изглежда така :

 

sl377541.th.jpg

 

но като цяло не си заслужава труда аз бях ентусиазиран като първа китара все пак и все още не ми дава сърце да я захвърля на тавана :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За акорди ще става китарката при условие че прагчетата не са достатъчно изхабени което ме съмнява пробвай аз имах същата беше се сгънал грифа към тялото , тоест се беше изкършил още по времето на баща ми и той я беше захвърлил, както и да е един ден реши да си я оправя и сега изглежда така :

 

sl377541.th.jpg

 

но като цяло не си заслужава труда аз бях ентусиазиран като първа китара все пак и все още не ми дава сърце да я захвърля на тавана ;)

 

 

Тази китара е с найлонови струни нали ? Защото чух различни мнения по струните някой викат найлонови други метални. Разбрах че било най добре ако се свири с прусти а не с перце да се сложи найлонови... прави ли съм ?

Благодаря още веднъж на всички отзовали се. Оценявам го и то много ;) И ако може, въобще ако има сайт където мога да си поръчам струни и прагче с доставка ? А и да кажа Корпуса (това голямото) ;) започнах да го шкуря само отстрани където имаше засъхнала и леконадигната боя, въобще не съм пилил дървото :) Когато я упкуря ще кача снимка да видите как изглежда :)

Редактирано от ivansava
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М/у другото, за да интонира правилно китарата, магаренцето трябва да е поставено на точно опрелена дължина от нъта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М/у другото, за да интонира правилно китарата, магаренцето трябва да е поставено на точно опрелена дължина от нъта.

 

Човека който ще ми настрои китарата е музикант само че на духови инструменти(естествено може да свири и на други :) ) такаче той сигорно знае някой от тези неща но мисля че не е на ясно с останалите малки елементи които оказват голямо влияние :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази китара е с найлонови струни нали ? Защото чух различни мнения по струните някой викат найлонови други метални. Разбрах че било най добре ако се свири с прусти а не с перце да се сложи найлонови... прави ли съм ?

Благодаря още веднъж на всички отзовали се. Оценявам го и то много :lol:

 

Колегата след мен се ядосваше, че никой не ти обяснява по същество,

но според мен е безпредметно.

Още веднъж казвам- тази китара не е за наелонови струни!

Като за начало, ако никога не си хващал китара, а от постовете ти разбирам, че е така, можеш да започнеш с перце.

Пръстите са на един по- късен етап и ти препоръчвам китара с по- широк гриф за този етап.

 

Поздрави !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казали са ти го и по-нагоре, че не си заслужава и знам, че сега си мислиш, че можеш да я стегнеш, обаче си нямаш идея колко неща със сигурност не са наред с тая китара и още колко вероятно не са.

 

Първо забрави ти да можеш да си сложиш всички липсващи ти части, така че китарата да е вярна.

 

Второ грифът е МНОГО вероятно да е изкривен - китарата ти ще е фалшива и с много голямо разстояние между грифа и струните. А твоите пръсти, като на всеки начинаещ, никак не са подготвени за такова нещо. Буквално няма да можеш да изкарваш звук от нея, вярва ти се или не.

 

Трето, нови акустични китари има по 100 лв във всеки магазин. Само частите и струните за тази ще са ти поне 30-40лв. Като прибавиш и времето и труда, които ще отделиш, мислиш ли, че си заслужава? Защото накрая ще имаш китара, която ще е доста по-зле от споменатите китари за 100лв...

 

Вярва ти се или не, казвам ти го с най-приятелски чувства, тъй като сам съм си патил :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.