Jump to content
Българският форум за музиканти

Малко помощ?


mario_yakov

Recommended Posts

Здравейте, аз съм нов във форума, както и в музикалната сфера, една сутрин се събудих с мисълта, че искам ел. китара и веднага посегнах към спестяванията и направо в колата, та да отида до магазина преди да ми е излязла мухата от главата. Макара, че магазина е в Благоевград т.е. на 1 час път, не успях да размисля, и с учестено дишане и повишен адреналин се сдобих RGD320 . Предполага се, че съм се минал, защото ми е първа китара и нямам представа какво да търса и гледам в ел. китара. Та фабрично китара е настроена в Ре, но ми се иска да я настроя в Ми. Незнам дали няма да има някакви проблеми, защото е с по-дълга мензура, 26,5" и ако скалата не пречи, дали ще стане само с навиване на винтовете на тремолото, защото пробвах да я настроя без да пипам винтовете, но флойд роуса се надигна много, а с настройването, докато стигна до последната струна първата е с половин, един тон по-ниско. И ми се иска да ми препоръчате кубе за около 500лв, ще се ползва в домашна обстановка и държа да звучи добре и на по-ниски нива на звука, но това не означава, че няма да се пуска и силно. Момчето в магазина ми спомена за някакъв маршал за около 480лв, но нищо друго не запомних, ако има значние, харесвам звука на Seek and Destroy, макар че знам, че с такава оскъдна техника няма да го постигна.

 

Надявам се да не съм се изложил много с тая тема, и ако на някой не му е станало ясно все още, да уточня, че съм начинаещ.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо - не си се минал. Да, няма проблем да я настроиш в Ми. Да, флойа се надига - т.е. забива муцуна един вид. Да, ще трябва да отпуснеш винтовете на пружините. Съветвам те, просто да я занесеш на лютиер и човека да ти я сетъпне перфектно. Ще си спестиш много експериментаторски напъни, но пък от друга страна така човек се учи.

 

Сега, защо си си взел точно RGD? T.e. не, че си се минал. Просто Ibanez извадиха концепция за нова серия, с водеща идея идентичност на легандарните смея да кажа RG но фабрично пригодени за дроп тунинг. Нали се сещаш D-то в името откъде идва - от Drop Tunning. Китарите са с по-голяма скала както си забелязъл, адаптерите са специфицирани за конкретния звук с преобладаващи повече ниски. Интересен избор за първа китара. Щом харесваш звука на Металика, спокойно можеше да си вземеш един Ibanez RGT6EX да речем, който е с активни EMG 81/85 адаптери, сетнат нек и т.н.

 

Просто наистина ми е интересно, кое точно повлия на избора ти, точно този модел да избереш?

 

Между другото, моят "почти" идеал за китара е точно RGD2120Z Prestige поради определени "анатомични" особености вкарани като идея в китарата, които винаги съм искал. Но финиша на модела от 2010 серията не ми е по-сърце, а този от бъдещите модели за 2011 г. е ТОЧНО какъвто бих искал да бъде, така че, ще изчакам след нова година, евентуално ако реша да се сдобия с модела.

 

Заключение - добър избор но ... леко странен за първи инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ще се кара на лютиер, поне да я настрои, както трябва (да се надявам, че няма да попадна на някои псевдо лютиер). За китарата взех я, първо, защото нямам понятия от адаптери, мензури, материалите на тялото, второ, защото ми хареса формата и вида, трето, защото ми беше препоръчана от магазинера, след като му казах, че искам да сиря нирвана, металика и рок (можеби и слипнот съм споменал, а той само това да е чул :punk_guitar: ). Момчето в магазина ми каза, че може да се настрои в Ми, но ми останаха някакви съмнения и затова ви попитах, също така ми каза, че повечето свирили с пасивни адаптери. За адаптерите ако са голям проблем мога ли да ги замена с активни или много главоболия са? По-напред във времето мога да отделя 200-300 лева за адаптери ако тия не са хубави, и ако мога да си взема хубави за тия пари, разбира се. Аз още не сум я чул как звучи на кубе тая китара, сега се мъча на компа и ми звучи кофти, надявам се през кубето да е по-добре. Та като казах кубе, може ли да ми предложиш някакво за 500лв?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ще се кара на лютиер, поне да я настрои, както трябва (да се надявам, че няма да попадна на някои псевдо лютиер). За китарата взех я, първо, защото нямам понятия от адаптери, мензури, материалите на тялото, второ, защото ми хареса формата и вида, трето, защото ми беше препоръчана от магазинера, след като му казах, че искам да сиря нирвана, металика и рок (можеби и слипнот съм споменал, а той само това да е чул :punk_guitar: ). Момчето в магазина ми каза, че може да се настрои в Ми, но ми останаха някакви съмнения и затова ви попитах, също така ми каза, че повечето свирили с пасивни адаптери. За адаптерите ако са голям проблем мога ли да ги замена с активни или много главоболия са? По-напред във времето мога да отделя 200-300 лева за адаптери ако тия не са хубави, и ако мога да си взема хубави за тия пари, разбира се. Аз още не сум я чул как звучи на кубе тая китара, сега се мъча на компа и ми звучи кофти, надявам се през кубето да е по-добре. Та като казах кубе, може ли да ми предложиш някакво за 500лв?

 

По всяко едно време можеш да и смениш адаптерите с други пасивни. Избор богат. Безпроблемно е. Замяната с активни е леко проблемно, защото вече нещата опират до намиране на място където ще се помещава батерията и някой други подробности. На този етап, не мисля, че трябва да мислиш за подмяна на адаптери. Още нещо - тази думичка активни не си мисли, че значи нещо повече или по-добро от пасивни. Напротив. Но това е една съвсем друга тема и рискуваме гнева на почитателите на активни адаптери. Посвири, тренирай слуха, пробвай други китари и лека полека ще си изградиш представа за звук и ще почнеш да се ориентираш какъв адаптер би искал да имаш. На сегашният момент - не мисли за смяната им.

 

Относно кубето нека други колеги там да ти дадат съвет. Аз съм определено лаик по този параграф - признавам си.

Редактирано от Bobolin
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията и съветите, щом нещата опират до лични предпочитания, значи наистина, е по-добре да потренирам слуха си първо и ако не ми допада звучнето тогава ще го мисля. Надявам се някой да даде съвет за кубе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ти е първа китара, предолагам, че все още не си купувал и ефекти. Ако не ти се занимава да си купуваш камиончета, едно моделинг комбо ще е перфектно за теб. До 500 лева например Vypyr 30.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ За кубе отговори ще получиш много, първо казваш колко пари може да дадеш, второ казваш какъв стил музика искаш да свириш, третото .... ще си дойде в последствие!

 

Лично ... Marshall Valvestate VS65R ... но всеки със звука си!

 

Поздрави!

Герги :punk_guitar:

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ефекти не съм взимал още, но в близкото бъдеще и това ще стане. Предпочитанията са ми кубето да може, да звучи еднакво добре на 20% и на 80%, да има хубав чист канал, ако има дисторшун ще е в плюс, и да мога да слагам ефекти допулнително без да се притеснявам, звученето ми се иска да е от Пърпъл до Металика, кеша е 500лв. Кубетата които сте посочили, ги прегледах в тубата и ще им обърна внимание в магазина, самоче цената на MARSHALL VALVESTATE VS65R е 500лв втора ръка май?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.