Jump to content
Българският форум за музиканти

Мелодии на два гласа


Victor94

Recommended Posts

Искам да попитам как мога да направя втория глас на дадена мелодия. Има ли си някаква техника и може някой като мен напримерно да го направи ако знае как :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-тривиалният подход е т.нар. бръснарска терца - една терца, голяма или малка според аранжимента, под основната линия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записала съм един пример с най-често използваните хармонии в поп музиката и различни комбинации.

Гласовете, които съм записала тук се движат в в т.н. parallel motion: хармонизираният глас започва от посочения интервал и върви успоредно с основния глас.

Това е техника, която се използва за кратни фрази,подчертаване на отделни думи, ууу-ааа вокали, не се препоръчва за постоянна употреба : звучи доста еднообразно.

Записала съм:

основен глас,започващ от Ре, след това

малка терца над основния(от Фа),

обръщението и:голяма секста отдолу(това, което се обсъждаше по-горе)-от Фа,

чиста квинта над основния(от Ла),

обръщението и чиста кварта отдолу(от Ла) и комбинации.

 

Октавата мисля,че е ясна и не съм я записвала.

Поздрави,

Вяра :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записала съм един пример с най-често използваните хармонии в поп музиката и различни комбинации.

 

 

Ахххх...

Едно от най-приятните и едновременно полезни неща, които чувам наскоро.

Има ли мегдан, да чуем, видим още подобни записи, даже... ще е много добре

ако и някой от другите инструментални раздели пусне такива неща.

 

Благодаря, Вяра!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вяра, много нагледно!

 

Пример за класически вокални полифонии са The Andrew Sisters ,

- пак от тях и
,
(Ох, голяма са ми слабост!) За суинг да не говорим...

 

В класическата музика е пълно с перфектни полифонии - вокални, инструментални и комбинирани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A aз защо останах с впечатление,че в темата говорим за беквокали, а не за вокални полифонии или вокални групи? :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, аз съм саксофонист и направих темата за да разбера как се прави втори глас както на саксофон, така и на какъвто и да е друг инструмент. В примера, който Вяра даде наистина много ясно са показани всички гласове как се образуват, но когато правя втори глас примерно за саксофон по същия начин ли трябва да стане работата?

Редактирано от Victor94
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да.

 

Вземаш един нотен лист, написваш си основната линия и хармонията над петолинието.

Ако си решил вторият глас да върви на терца над основния, транспонираш с малка или голяма терца взависимост какъв ти е първият акорд и така построяваш целият глас...

За останалите гласове ползвай същия метод със съответния интервал.

Успех и после пусни да чуем . ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.