Jump to content
Българският форум за музиканти

Премахване на потенциометри и поставяне на ключета


Recommended Posts

Здравейте ,

 

реших да си махна потенциометрите на баса (P/J адаптери с volume ,volume,tone) и да поставя на тяхно място ключета.Причината е ,че имам баса вече от почти година и рядко използвам различно от следните настройки :

P+J volume на max , tone на max или min

P volume на max , J volume на min , tone на max или min

J volume на max , P volume на min , tone на max или min

 

та така реших да махна и трите пота и да сложа ключета съответно за превключване м/у паралелно и последователно свързване на адаптерите , избор на адаптер P,J,P+J ,а третото ключе искам да направя с три позиции ,като две от позициите ще са с различни кондензатори а третата-без кондензатор(нещо като varitone) и точно там е проблема.Първите две ключета ги измислих(изкопирах от нета) и ако някой ми каже как да махна tone пота и да свържа третото ключе (предполагам трябва да е dpdt on-on-on) ще съм му адски благодарен!

 

Ето какво сътворих до тук:

pot_remove-1.jpg

Редактирано от gearhead
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варитон е друга работа. Ако сложиш различни стойности на кондензатори, просто ще ядеш повече от високите. Обезмисля се цялата идея.

 

Макар, че до някъде май го ползват, като се замисля - подобно на stelar tone..

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж тук за варитона - http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=596256

 

П.П.:

Сподели като откриеш въпросните ключета от твоята схема, колко са ти излезли и къде си ги намерил?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с превключване на паралелни кондензатори не е Varitone.

За Varitone сме писали в тази тема.

Ако в твоя бас ще ползваш трипозиционен ключ можеш в ляво и дясно да свържеш по един кондензатор. Такв в средно положение ще получиш макс. високи без шунтиране по висока честота.

 

Усещам, че бавно се приближаваш лъм активния бас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ясно ми е ,че варитона е различен от това ,което аз искам , по-скоро варотина на бедняка :) (по подобие на това от темата в talkbass.com,която е публикувал...taka li e? - a taka.

Ротационен ключ както показано там едва ли ще намеря и едва ли ще е евтино пък и искам баса да няма никакви врътки , само три ключета (toggle май им викат...)

 

L.K. , какъв е точно трипозиционния ключ , за който говориш?

 

като вид I или като вид II в долната картинка?

Ако е като вид I мисля ,че така трябва да се свърже , но ако е като вид II не мога да го измисля , а аз имам ключета от II-рия вид , докато тези от I вид не съм виждал.

Ключетата с 9-те крачета също май ще излязат проблемни , но мисля тези дни да се разцъкам из всички магазини за ел.компоненти във варна.Дано открия такива.

pot_remove2.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ключето on-on-on не е ли с 8 крака?

 

ето погледни тук:

http://www.mecheng.osu.edu/electronics-lab...s-and-high-pass

 

тон контролът е прост low pass, само че с потенциометър. можеш на едната позиция да си сложиш high pass за по-интересно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да не влизам в английската терминология ще напиша така - ЦК ключе със средно положение. В средно положение не включва никоя верига

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето моето решение:

 

12979828025837278551285433923NHarM2ZpXTstD45maMcx.GIF

 

Трябва ти единично ключе с 3 позиции on-off-on. Такива има в електронинвест. Ползвам същите за Firesound-a. Стойностите на кондензаторите можеш да нацелиш на око. Имай предвид, че така сложени ще ти ядат максимално от честотите. Все едно имаш тон на максимум в двете крайни позиции на Ц-К копчето.

Като отправна точка за кондензаторите пробвай с 10нф. 22нф, 33нф, 47нф. Правилото е: колкото по-голям кондензатор, толкова повече ще ти яде от високите.

 

Можеш да поекспериментираш малко повече като разшириш проекта и поставиш малък тример със стойност 500 килоома вътре в инструмента. Тогава схемата ще изглежда така:

1112538516652810241285434175vbWFcEYqlHRN499Yv7gH.GIF

 

Освен горната картинка можеш да варираш и тримерът да е за двете честоти на сряз, или пък по отделен тример за всеки кондензатор. Така ще можеш предварително да си нагласиш честотите което е предимство.

 

Най-вероятно, за да няма пукане при смяна, ще трябва да поставиш високоомен резистор паралелно всеки един от кондензаторите. 10 мегаома е добра стойност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, за това става въпрос. Аз бих сложил 10 мегаомовите резистори последователно на контактите. Така със сигурност няма да се сменят потенциали при щракане и да пука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.