Jump to content
Българският форум за музиканти

Респром Моно 25-2


Recommended Posts

днес се сдобих с това съкровище - лампов моно hi-fi усилвател, 25 вата. първият ми действителен сблъсък с лампова техника!

намерих му оригиналната документация в kn34pc.com, въпросът ми е за изходите: има 4 din 2-ки, от които 2 отбелязани "120 В", другите 2 са "30 В", както и два "контакта" (даже и щепсел влиза, ако е някой стар с по-тънки щифтове), отбелязани "30 В" и "1,55 В". тонколоните, които ще ползвам, са 2 по 4Ω на 5w, къде влизат?

след като съм разбрал кое къде е, каква профилактика да му направя преди и по време на първото включване? доста е запазен (само единият потенциометър превърта - има ли лек?); човекът, който ми го даде, каза, че работи, но е стоял доста време неизползван.

виждам още, че има отделна клема за заземяване. щом е сложена, сигурно ще трябва да се ползва. а струва ли си вместо това просто да сложа кабел с 3 проводника и да заземявам, като нормалните хора, в контакта? и какво ще стане в случай, че контактът не е заземен - ще изгърми ли нещо или само ще бруми?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бих казал, че е голямо съкровище, но все пак е лампов :)

 

Най-вероятно изходът за 120 волта е високоволтов високоомен изход. Колоните които се връзват на този изход имат трансформатор в себе си.

Не знам кой изход е за 4 или 8 омови колони. Parni_Valjak най-вероятно ще разясни всичко.

 

Преди пускане провери кондензаторите в захранването и прехвърлящите. Провери и лампите. Ако лампите не са работили много време, пусни усилвателят на standby - режимът в който към лампите се подава само напрежение за отоплението им. Нека така да работи няколко часа. Провери преднапрежението (bias-a). Провери дали в съответните точки имаш близки напрежение като описаните в схемата. Задължително сложи трижилен кабел и щепсел тип "Шуко"! Винаги когато пускаш усилвателя трябва да знаеш, че на изхода му трябва да има товар - говорител или резистор със съответния импеданс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно доста подробно техническо описание.

 

Изходът за 10 волта е за 4 ома. Ползвай него. За 25 вата изходна мощност не е зле да сложиш високоговорители, равни лил по-големи по мощност. Инак лошо за високоговорителя при издуване.

За профилактиката - на 3-та страница в края са описани постояннотоковите режими на усилвателя. Парният Валяк ще даде още указания, но подозирам, че ако ще се справяш сам ще се наложи да почетеш.

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... има 4 din 2-ки, от които

2 отбелязани "120 В",

другите 2 са "30 В",

както и два "контакта" отбелязани "30 В" и "1,55 В".

тонколоните, които ще ползвам, са 2 по 4Ω на 5w, къде влизат?

Едно доста подробно техническо описание.

 

Изходът за 10 волта е за 4 ома.

 

 

Успех!

Както се вижда, на описания модел няма 10 волта изход.

Моделите MONO25 са поне 4 броя, и дори повече с модификациите. Първият е външно копие на Sehnheiser от 50-те, 60-те години на миналия век, със заоблена кутия. След това има разнообразие от разновидности в продължение на десетки години. Последните модели, един които е МОНО 25-2 нямат нискоомни изходи, защото приложението им е изместено основно в радиофикацията и озвучаването.

Няма лесен начин за използване като инструментален усилвател, едно заради посочената несъвместимост с нискоомните китарни високоговорители, и друго защото предусилвателната част е ориентирана за озвучаване - има микрофонни и линейни входове.

Идеално би станал за локално мониториране на клавишни инструменти заедно с микрофон за клавиатуриста.

Преди това обаче, трябва да се пренавие изходящия трансформатор по данните от посочената статия от сп. Радио и Телевизия за първия модел на усивателя.

Във варианта за 30 волта товарното съпротивление/импеданс е 36 ома. За 120 V товарът е 576 ома. Ако се намерят говорители с такъв импеданс и подходящи качества - моля, ползвайте на воля. Такъв вариант обаче е твърде екзотичен за да се осъществи.

Ако идеята е за китарен усилвател, ще се наложи в допълнение към трансформатора, пълна реконструкция на предусилвателната част, в съоъветствие с изискванията на типа музика, за която би бил предназначен.

Да обобщя: Машината е ценна, но превъплащението в коренно различен тип усилвател е обемиста, висококвалифицирана работа. Тя не е рентабилна, освен за ценители, които могат да си позволят сериозните суми, или за хора със сериозни възможности в инженерната звукотехника (за да си свършат работата сами, за своя сметка).

 

Скоро прегледах доста теми където съм консултирал, в които се разглеждат подобни начинания на ентусиасти. Оказа се, че няма завършена докрай нито една.

Особено в зоната на ламповите апаратури. Това води до определени умозаключения, които за пореден път се отразяват в синия текст на подписа ми.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това за изходния траф е гадно, даже много. ей, едно нещо няма да ми падне наготово, като на нормалните идиоти. ще почета и пак ще попитам.

 

иначе за инструментален усилвател хич не съм го мислел (освен кутията може би, харесва ми как изглежда). смятам да го използвам по предназначение - именно за микрофоните и клавира в репетиционната (как стои въпросът с балансирания сигнал?). дали има вариант поне единият микрофонен канал да се превключва избираемо в линеен?

 

edit: ей тука пичът си е направил импровизиран станок. таман ми се навърта един мотор от грамофон, що ли не направя същото, ама моторизирано (:

Редактирано от Fallenblood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това за изходния траф е гадно, даже много. ей, едно нещо няма да ми падне наготово, като на нормалните идиоти. ще почета и пак ще попитам.

 

(:

 

Значи имам същия и минах по този път - след реконструкция - превръщането му в китарен по схема на СЛО в предусилвателя -от мен и изходен пренавит и крайното стъпало прогонено от един от най добрите майстори в София -сумата която трябва да си приготвиш -горе долу е над 200лв...

Другия вариант на 30 волтовия вход да сложиш 32 ома товарно съпротивление за 4 и

28 ома за 8 омов говорител и да си свириш на тихо в къщи с него ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето от тук са откраднали външния дизайн но вътре няма нищо общо. Имах такъв от най първата серия - отдавна е само захранващ траф и шаси - всичко друго замина в кофата (имаше британска лампа GZ34 -нея си я пазя за спомен).

 

Sennheiser VKS 203

 

VKS2032.jpg

 

Ето го и БГ отрочето.

Mono25.jpg

(за съжаление снимката която намерих е на моно 25-2 , моя беше много повече като зенхайзера - с бутончета отпред и т.н.)

Редактирано от metalhammer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другия вариант на 30 волтовия вход да сложиш 32 ома товарно съпротивление за 4 и

28 ома за 8 омов говорител и да си свириш на тихо в къщи с него ...

 

Или просто да вържеш последователно 2 говорителя по 16 ома, за да получиш 32 ома които се доближават много до 30-те ома. Което според мен е най-удачното решение. Естествено цената на 2 говорителя не е хич ниска спрямо тази на 1 говорител :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става ли ако се сложи допълнително понижаващ трансформатор?Във Викиват (в Пловдив) преди продаваха "аудио" трансформатори с входове 110/80...не помня точно волтажите и изход за 4/8/16 ома говорител?

Нямам представа какви са качествата на тея трансформатори ,но цените бяха ниски (по спомен около 20-30 лв,за мощности 50-100 VA).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То, дет се вика,. и трансформатор от транслационна уредба можеш да сложиш, ама след N трансформации ще забравиш защо го правиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо такова, да. Транслационните системи обикновенно са със стеснен честотен обхват, особено в ниските честоти. И не само като амплитуда, но и като изкривявания, породени от насищането на сърцевината на съгласуващите трансформатори.

Ако е за нещо като нищо, може всякакви комбинации да се правят, примери колкото щеш.

Аз съм за това не колко струва, а какво се получава за определени вложения. Има едно такова отношение, нарича се Price-Value Ratio. :punk_guitar:

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става ли ако се сложи допълнително понижаващ трансформатор?Във Викиват (в Пловдив) преди продаваха "аудио" трансформатори с входове 110/80...не помня точно волтажите и изход за 4/8/16 ома говорител?

Нямам представа какви са качествата на тея трансформатори ,но цените бяха ниски (по спомен около 20-30 лв,за мощности 50-100 VA).

 

За проба може да се опита - защо не . Но малко хора могат да изчислят , какво ще се получи на изхода , а още по малко имат апаратура да измерят дали тези 4/8/16 ома за говорител ще са реални . Привсички положения ще свири някяки нямада гръмне , защото стъпалото е предпазено от силна обратна връзка .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какво се търси в крайна сметка.Ако няма големи претенции от към звук ,защо не?Човека каза,че ще се ползва за репетиции.Аз свиря с лампов усилвател,който харесвам доста ,но помещението е с много лоша акустика и крайния резултат не е задоволителен.В края на краищата върши работа.

 

Решението с този трансформатор има своите плюсове:

-Не е скъпо.

-Не се налагат интервенции по самия усилвател.

-Може да се извърши самостоятелно без особени познания в областта.

 

Някой има ли информация каква е приблизително честотната лента на такъв трансформатор и дали покрива китарния диапазон?Наясно съм,че зависи и от самия трансформатор,но приблизително...

Имаше трансформатори с мощности от порядъка на 100 вата,при 25 вата изходна мощност пак ли ще се получава насищане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.