Jump to content
Българският форум за музиканти

Mini Amp


Recommended Posts

Мисля да си направя мини ампче с TDA2003 , видях че входното му напрежение е до 50мВ, а пък китарата 2В ако не бъркам де питането е какво може да се направи за да не се претоварва тая схема и да не изсушавам 9В батерия за 3 минути ако може да кажете някоя схемка за дистерче което да вържа към тда или пък предложете друга схема за стъпало. Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да си направя мини ампче с TDA2003 , видях че входното му напрежение е до 50мВ, а пък китарата 2В ако не бъркам де питането е какво може да се направи за да не се претоварва тая схема и да не изсушавам 9В батерия за 3 минути ако може да кажете някоя схемка за дистерче което да вържа към тда или пък предложете друга схема за стъпало. Благодаря

 

Трябва да подбереш режима, в който ще позваш интегралчето.

От дейташита от фигура 5 избираш входна чувствителност и усилване. После от делителя R1/R2 избираш усилването на стъпалото, че да ти стигне изходното напрежение да реализираш търсената мощност.

 

Ако миниампчето ще е за китара е добре входното съпротивление да е 500к-1М. Ще трябва да добавиш нещо откъм входа. Всеки свестен (по маркова схема) дисторшън ще свърши работа. Избери си някой по свой вкус. Ще пусна линкове към страници, пък натам избирай:

1

2

3

4

5

 

Има още, ама това трябва да е достатъчно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да мини ампчето ще бъде за китарка и ако правилно разбирам усилването трябва да бъде по-малко, защото е прекалено чувствителен входа

а за импеданса на входа резистор ли да лепна??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да мини ампчето ще бъде за китарка и ако правилно разбирам усилването трябва да бъде по-малко, защото е прекалено чувствителен входа

а за импеданса на входа резистор ли да лепна??

 

Презумпцията е, че като удариш яко струните на изхода сигнала не трябва да е ограничен от пренасищане на някой транзистор в интегралчето.

 

С входния импеданс е по-трудно. За чист звук (канал) ще трябва едно буферно стъпало - например емитерен повторител или сорсов повторител, съответно с биполярен или полеви транзистор. Още по-добре е да има китарен предусилвател със съответните тонкорекции. Ако няма да ползваш (разчиташ на) чист канал и на входа на ИС-то е включен дисторшън той ще изиграе ролята на буфера. Идеята за резистор на входа е подвеждащо лесна. Не го прави.

 

Лека-полека ще стигнеш до извода, че крайното стъпало е най-малкия проблем като изработка и цена.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте :greenangel: да питам ... почти по темата е ....

 

Направих си дисторшън Биг Муф ... иии не ми харесва , и туй -то...

Първо входът е нискоомен , и с резисторът посл. на входн. транзистор не ми хареса , и му добавих входно стъпало с полеви

иии всичко се оправи ... почти ....

Удължаване , всичко си му е мн. добре , но изкривяването е маааалко .... според мен .

Сложил съм огр. диоди герм/ точкови от типа СФД106 , ссс силициеви е зле ,

транзисторите ми са от боклука , но подбрани с Н21е поне 600 пъти .... нямам по- добри , и не ми се сменяват повече ...

Някакви безплатни :thumbs_up: съвети , как да го пипнем нещо , за да добием

звука на Парни Валяк, ииии дори да го надминем ?? :secret:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали Емилов е използвал оригиналната схема, но реших великодушно да споделя една рядкост -

Оригиналнaта схема на Big Muff Pi, лично от Electro-Harmonix за ... мен :thumbs_up: , преди ...не помня колко години. Най вероятно 1978-79.

Очаквам типичните аудиофилски коментарии за "модване" по модерните китайски стандарти :icon_shithappens: !

bigmuff.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата има антикварна стойност :greenangel:

 

Ако Евтимов ползва подобна схема бих го посъветвал да закачи един осцилоскоп тук-там по схемата и да види къде не му достига ниво на сигнала за постигане на изкривяване. Високото h21e e добра предпоставка , но усилването по напрежение е ограничено от пасивните компоненти покрай транзистора. За увеличаване на усилването по променливо напрежение бих предложил частично или пълно шунтиране на емитерните резистори с електролитен кондензатор.

Преди това върни силициевите транзистори по местата.

 

Методът минава ли за "китайски"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е Евтимов, а Емилов_опел ! (От знаменития NordWest !)

 

Почти китайски :D . Емитерните съпротивления са много нискоомни и са само за термокомпенсация. Тяхното влияние върху коефициента на усилване на стъпалото е пренебрежимо малко. Шунтирането с каквото и да е няма да има ефект.

Ама защо не ми писа никой, че това не е схемата на BIG MUFF Pi, а на LITTLE BIG MUFF Pi ? ;) . Нищо, сега оправям грешката :) .

(Има още EH в архивите, няма страшно :greenangel: ).

Тъкмо ще има материал за сравнение между двата модела. И повече идеи, надявам се.

 

Обърнете внимание на датата в долния десен ъгъл !

 

 

BigMuffPi.jpg

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе по коя схема съм го правил... :) , аз ако знам по коя схема съм го правил - няма да ви питам ... :rockon:

 

Парни Валяк , Л.К. , Емил Дефекаров още няколко човека тука са велики , и гордост , мноого рядка възможност

с нещо да се гордееш че си Българин .

Не мога да обмисля и коментирам сега по схемите , понеже е събота- време за яденье и пиенье , но мерси за схемите , определено и мн. други хора ще имат полза от това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.