Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с едно комбо...


Recommended Posts

Здравейте на всички които четата темата . Става въпрос за комбо VOX ad50vt . Комбото е 50 ватово , с лампа в преампа 12AX7 като преампа има симулации на различни кубета плюс комплект дигитални ефекти - предполагамсе досещате за какъв тип комбо говоря . Проблема е следния - сред като се пусне кубето и се свири средно между 30 мин до 1 час усилено на около 30 -35 процента , изведнъж започва да губи мощност и в рамките на няколко секунди започва да се чува много тихо - все едно че работи само преампа а стъпалото е изключило , първия път като го направи ги разклатих малко и тръгна наново , следващия път това не подейства , но за сметка на това , винаги след като направи този проблем ако го изключа и включа след секунда всичко си бачка нормално , наскоро на комбото му беше правен ефект лууп за включване на волюм педал , ремонта беше правен от човек в Русе който се занимава дълги години с такава техника и би трябвало да е направил нещата както трябва - .. или поне се надявам да е така - името засега ще спестя - обадих му се за му кажа за проблема - той започна да вади тези от типа - ами то нали е виетнамско производство и т.н. .... с други думи донеси го и ще видим ... . понеже в Русе няма друг който да се занимава с тези неща явно ще се наложи да му го занеса , но поради определени причини искам да имам алтернативно мнение преди да го направя - мисля че ме разбирате за какво говоря - аз не съм спец по тези неща и както се казва всеки може да ме изработи или поне да се опита - знаете как понякога носите нещо в сервиз уж за смяна на копче , хората там виждат , че нищо не разбираш и после ти казват че еди каква важна част заминала и трябва да се бръкнеш яко .. а времената са такива че .. по добре да не се случва . Явно е че нещо става - по пътя на моята логика на човек който не разбира , ако мога да вкарам такава в случая ,ако има нещо изгоряло то комбото нямаше въобще да работи - а то работи след включване 30-40 минути до 1 час , после се появява проблема , но страното е че като го изключиш и включиш наново всичко си е наред ... не знам дали става въпрос за някаква термо защита , която се включва поради нагряване щото да речем вентилатора е дефектирал , или пък лампата е нещо сдала багажа - не разбирам от тези неща - и затова питам за мнение . от какво може да идва този проблем ... предполагам че отговорите няма да са еднозначни ,но все пак ще ми помогнат поне да се ориентирам в ситуацията ... не съм работил с лампи досега - ще е чудесно ако се окаже че проблема е в лампата която само трябва да сменя .. ама знае ли човек ... освен това възможно ли е това, което човека който прави ефект лупа и направил да е причина за такъв странен проблем - защото педала включен в изхода който той направи работи нормално .. нещо суха спойка или ..знам ли .... ще съм благодарен на всякакви мнения .. включително и на такива които имат моя модел комбо или от същия тип и са имали подобен проблем , въпреки че ми се струва твърде невроятно такова съвпадение ... мислех си също ,че факта че проблема се проявява след като е свирено известно време то може да е свързан с нагряване , но защо тогава след като го изключа и включа наново нещата са наред - говоря за секунда - две ... ако е от нагряване всичко би трябвало да е още горещо .. явно при включване , напрежението коригира проблема , до момента в който не се появи наново .. както и да е .. да не пиша повече лаишки обяснения .... очаквам вашите мнения и препоръки с огромно нетърпение и с предварителна благодарност .. ако имате по конкретни, или уточняващи въпроси за да дадете мнение - питайте .. разбира се че ще отговоря тутакси .. отново предварително благодаря за помоща .

 

.. живи и здрави . Цеко :D

Редактирано от zanev 70
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

първия път като го направи ги разклатих малко и тръгна наново ,

Това твърдение води до предположение за нарушен механически контакт или повреден елемент. Понякога откриването е много трудно и времеотнемащо.

следващия път това не подейства , но за сметка на това , винаги след като направи този проблем ако го изключа и включа след секунда всичко си бачка нормално ,

Това не изключва предното съждение, защото при изключване/включване се създават преходни процеси, които могат да въздействат на проблемното място/елемент.

наскоро на комбото му беше правен ефект лууп за включване на волюм педал , ремонта беше правен от човек в Русе който се занимава дълги години с такава техника и би трябвало да е направил нещата както трябва - .. или поне се надявам да е така

Съвсем основателно подозрение. Но потвърждение или отхвърляне може да се направи само от компетентен човек. Напълно е възможно при интервенцията да са се случили неправилни неща. Еднно неправилно свързване, късо съединение или нещо друго може да има влияние върху елементите на усилвателя и да се получава именно посочения ефект/дефект.

ако има нещо изгоряло то комбото нямаше въобще да работи

Правилно. Може да има нещо изгоряло, но не такова, че да спре усилвателя, а нещо, което да оказва влияние върху режимите на работа на елементите на усилвателя.

освен това възможно ли е това, което човека който прави ефект лупа и направил да е причина за такъв странен проблем - защото педала включен в изхода който той направи работи нормално

Не съм разбрал, че вече работи нормално :thumbs_up: !

Сега отделно за лампата. Напълно възможно е ламбето да прави номера. Опитай когато се намали звука, да почукаш стъкления балон на лампата (без да я счупиш!). Ако има влияние - може да се предположи , че е тя. Но не е съвсем сигурно. Най-добре е да се намери същата, редовна и да се смени за да се провери на 100%. Все пак от почукването може да се повлияят много елементи по платката, и да доведе до заблуждение къде точно е дефекта.

Само като пример ще дам един случай, в който един FENDER 212 правеше номера когато си иска, и отне седмици и няколко донасяния, за да се открие причината. И това стана възможно само с помощта на цифров осцилоскоп, защото с обикновен нищо не можеше да се засече.

Последното го вмъквам, за да подчертая, че не всеки и не с какви да е средства би разрешил проблема.

 

Накрая, бих изказал малко песимизъм, че когато започне да се рови в едно устройство, има много голяма вероятност за нанасяне на допълнителни вреди. Страхът ти е основателен, и дано не попаднеш във водовъртежа на нескончаеми "ремонти".

Пожелавам успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам подобен проблем с един китарен усилвател,който си правих.С крайно стъпало с интегрална схема LM3886 е и с наличното захранване е направен да работи на 8 ома.Нямам колона 8 ома,обаче,и го ползвам с 4 омова.След известно време,ако се усилва много започва да прави този проблем който спомена.Поведението му е абсолютно същото.

Провери да не би при ремонта да се е нарошило топлоотвеждането и дали крайните транзистори/интегрална схема са добре захванати за радиатора.

Ако свириш тихо (на ниво 5-10% да речем) появява ли се проблема?Също така и за много усилен усилвател(ако имаш възможност да проведеш опита)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... благодаря и на двама ви за мненията - супер сте ...

 

.... Parni_Valjak освен всичко друго което разбрах от това което си написал ако правилно съм усетил от това което си написал е че - явно за да става това има проблем в някой елемент и че с цифров уред би могъл да се открие ако изключим вариант да е лампата - предполагам че правилно съм разбрал - ако е така това означава може че проблема все пак е откриваем макар и трудно , което е все пак до някъде добра новина ... а относно ефект лупа - човека при който го закарах да го прави щото както писах в Русе няма друг който да се занимава с това специализирано не поска да направи това което ти ми беше препоръчал - каза че било опасно и че може да изгори я говорителя я нещо друго - на мене не ми се спореше щото си пада малко дървен филисоф и му казах да го направи както смята че ще стане - и го направи - след като взех кубето го пробвах и наистина че педала включен във новия изход работеше нормално въпреки че човека ми каза че трябва да сменя педала защото той бил китарджийски и с висок импеданс ако не се лъжа за термина или че трябвало да се сменят потенциометрите щото иначе може да се появява шум при определени случай - т.е. да се направи типичен волюм педал от некитарджийски вариант .... а на следващата репетиция новия проблем се появи .. . както и да е ще взема предвид това което написа и ще го изполвам като инфо което ще дам на човека който ще провери нещата преди да ми се наложи да занеса кубето пак на оня майстор ..мисля да се обърна към спец по електроника и електротехника , дори а да не профилиран в кубета и от сорта ....

все пак нали принципите навсякъде са еднакви......щото идеята ми е ако може да не допирам пак до въпросния човек .. разбирате защо ... предполагам де ...

 

 

... bratmito ще взема пред вид това което си написал и ще направя пробите с различни нива и ще споделя резултата ..

 

.. .. още веднъж благодаря за сега ... ще посна инфо за резултатите от всичко което съм направил . живи и здрави . Цеко :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.