Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател 1-2 истински вата


Recommended Posts

Здравейте, отдавна търся някакви схеми за усилвател с мощност 1-2 вата, колкото като идем с приятели някъде навън да слушаме музика и да си куфеем. Бихте ли ми препоръчали някаква схема за усилвател с мощност 1-2 вата, който да се захранва с 12 волта. Идеята е да мога да го събера в кутия, която да мъкна навсякъде.

 

ПП: Става дума за обикновен аудио усилвател, не за китарен.

ППП: В последно време се спрях на LM380. Имате ли някакво мнение за него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но там ставаше дума за LM386 & TA7368P. Вторият интеграл е наистина добро решение, но питам за други схеми.

И все пак за LM380 Някакъв коментар?

 

За сега съм си набелязал 3 прости схеми. Едната е с LM380, другата ТDA 7231, третата TDA 7052.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теб май те е страх да посегнеш към един 5 ватов усилвател с повече от 3 резистора/кондензатора около интегралчето?

Откъде беше, че забравих?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпросът не е в схемата. Въпросъте, е че не ми се дават пари за говорители. Имам 2 високоговорителя - единият е 3 вата на 4 ома (поне така пише) другият 5 вата на 8 ома (пак според описанието), като ги знам какви са китайски, мога ли да ги вържа към усилватели с повече от половината мощност от написаното в/у тях?

Иначе схеми мога да намеря бая за доста по-големи мощности имам и как да ги направя, въпросът е, че един хубав говорител излиза доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да го надуваш докрай и си решаваш задачката. 5 ватов високоговорител на 3 вата ще си свири прекрасно, усилвателят няма да загрява, акумулаторът ще държи повече - животът е прекрасен.

 

А пари за говорители тепърва ще даваш. Свиквай с мисълта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имено, за това гледам да го връзвам към усилвател с 1/2 от мощността написана в/у говорителя. Щото тия 5 вата може да са максимално допустимата мощност. А не искам да го горя. Та както каза, 3 ватов усилвател ми решава проблемите :)

 

А пари за говорител бих дал при по-сериозен проект, не за усилвател, който струва 3 лева.

Редактирано от kalata23
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трудно ще дадеш определение за максимално допустима мощност. Тези 5 вата или са синусна мощност, или пикова - RMS. Синусоидалният сигнал, който го има в чистата китара, товари най-много топлинно крайното стъпало и високоговорителя.

 

RMS Power

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз наИстина не мога да ти разбера проблема. Не искаш да правиш усилвател от 3 вата, за да не изгориш говорител от 5 вата? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казвал, че не искам 3. Зависи какъв е усилвателя. Казах, че имам говорител 3 вата на 4 ома. Този говорител не мога да го вържа към усилвател 3 вата.

Но имам и 5 ватов на 8 ома. На него вече 3 вата не мисля, че ще са проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

земи си има по разните електронни магазини говорители по 10-20 вата за по 5 ,6 лева.спокойно можеш някои по готин усилвател да направиш без да се притесняваш от гърмеж

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама самия говорител излиза много повече от стъпалото, което ще ползвам. Иначе за някой по-сериозен проект бих си купил, но за нещо, което просто трябва да свири, не си заслужава да се ръся допълнително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това няма защо да те изненадва. Цената на електронните компоненти непрекъснато спада. Високоговорители и трансформатори винаги са били по-скъпи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.