Jump to content
Българският форум за музиканти

Схема за връзване на хъмбакъри


Recommended Posts

Искам да попитам по- разбиращите от мен .. преди да съм "развъртял" поялника

модифицирал съм схема на СейморДънкан, махнах тон-а

въпроса ми е ако "сложа" още един "хъм" (и потенциометър) свързани на същите места на switch-а

ще мога ли да използвам 2та адаптора по отделно , като просто намалявам другия, или пък да ги смеся като "увелича" и 2та

 

...ето схемата

211880091212947294311281125687ahRIW0fVRwhrE6NUswYV.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че никой не пише. Прочетох няколко пъти това което искаш да направиш. Надявам се да съм те разбрал. По въпроса ти: можеш, но каква е файдата от цялата врътка. Така при паралелно връзване на двата адаптера няма да имаш сингъл. Ще получиш една мешеница от адаптери и нещата се обезмислят, според мен.

 

В позиция едно ще имаш паралелно вързани 2 двойни адаптери, позиция 2 ще имаш паралелно вързани 2 сингъла и в позиция 3 ще имаш паралелно вързани 2 двойни адаптера които вътрешно са вързани паралелно.

 

Тук седи и въпроса: какво те притеснява да имаш нормални бленди и какво повече ще получиш при такова връзване?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чакам да дойде некАдаптера и снощи го свързах това нещо... само бридж-а ->перфектен резултат(не като изработка)

 

опитах да му сложа само нек (сингъл който имах) и допълителен Волюм, но не искат да работят поотделно, единия на Макс, а дриния Мин и нищо не изважда, трябва всеки да е врътнат поне по- малко.... а пък в момента не ми се разсъждава защо така.... ама сигурно има "логично" елОбоснование.

 

Едит: благодаря Ники ...отговорил си докато пиша...

..... просто "експериментирам" не знам какво да очаквам като звук, нито пък търся нещо определено ......

.. а резултата който се опитвам да постигна .... като намаля докрай единия другия да си работи сериес/сплит/паралел .. (съответно само нек или бридж), и евентуално смесица от 2та(с увеличени и 2та) .....

 

...но явно не така седят нещата както си ги представям .....

 

най- много да мина на "нормален" вариант с 2 пушПул (за всеки по отделно)

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нормално.

 

Помисли защо е така. Какво се случва като намалиш единия потенциометър? Средното краче на потенциометъра къде отива при намален потенциометър. За къде още е свързано средното краче.

Нека да толерираме малко мисленето. Ще ти помогна да разгадаеш мистерията на адаптерите, но дай малко мисъл. Така ме учи и мен моя учител :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разбирам какво се опитваш да ми подскажеш .....връзвам 2та края на жака на късо....

просто никога не съм разглеждал потенциометъра по този начин, повече съм мислил какво става в суич-а, как да постигна различни вариации (не бленди) ....защото по скоро "търся" различни конфигурации, отколкото да очаквам нещо като специфичен звук

Редактирано от badValue
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво става като изхода е вързан на маса. Ще работи ли другия адаптер?

 

Това което трябва да направиш, за да работят адаптерите и потенциометрите коректно при намален единия е да размениш кабелите между 2ро и 3то краче на всеки потенциометър. Така няма да изчезва сигнала при намален един от адаптерите. Ако искаш помисли тогава какво пък се получава. Казвам помисли, защото пък там има друг проблем. За да ти се изясни какво се случва на картинка, виж схемите на пасивен бас с 2 адаптера и 2 волума (тона на те интересува).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

под "пасивен бас" имаш впредвид JAZZ BASS например .... (видях за какво говориш в разместването на 2-3 краче на потенциомерър-а)

 

а вярвам "проблема" тук се корени в репликата "Така при паралелно връзване на двата адаптера няма да имаш сингъл."... но тук вече съм неподготвен да преценя разликата м/у паралелно(успоредно)/последователно свързване .... вярвам че при 2 пот-а увеличени на МАКС ще се получат 2 хъм/сингъл-а свързани успоредно, но не знам как би трябвало да работят те при нормални условия, още по - малко какво да очаквам като звук...

 

... би трябвало така да може всеки да работи в сериал/сплит/паралел вариант когато другия е намален докрай нали ???

 

П.П. когата изхода е вързан на маса ... се очаква китарата(адаптерите) да е "жунтирана" и да не вади звук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1000 въпроса....

 

 

Разликата между паралелно/последователно се изразява в звука по следния начин: при паралелно звукът е по-глух и среднист. При последователно е по-отворен и с повече високи. По-голямата част от двойните адаптери са вързани последователно. Паралелното връзване дава по-особен звук.

 

Когато единия адаптер е намален, той не оказва влияние на другия.

 

Смяна на посоката за усилване може да се очаква САМО когато се смени мястото на масата. тоест масата да отиде от първо на 3то краче. Тоест няма да се смени посоката на усилване. Както не е сменена тя при бас китарите :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.