Jump to content
Българският форум за музиканти

Tune O Matic


Slacoth

Recommended Posts

Колеги,

ето една снимка на тази част от един Tune-O-Matic Bridge, относно която имам въпрос:

 

IMG_7572.JPG

 

Въпроса ми е за най-правилното му разположение.

 

Виждал съм китари при които въпросната част е насочена с болтчетата към бридж адаптера, виждал съм и такива, при които е в обратната посока.Виждал съм въпросната част и в сглобка, при която седлата не са насочени 3х3, а и шестте са в една посока.

 

Въртял съм въпросната част на своята китара и в двете посоки и след настройване на инотацията, чрез регулиране на седлата - разлика не установих.

 

И все пак, дали наистина е без значение посоката на поставяне (накъде да бъдат насочени болтчетата) или има някаква тънкост.

 

Ще си сменям струните, ще думна и една освежаваща профилактика, та сега е момента да избера окончателно разположение на въпросната част.

 

п.с. има достатъчно разстояние м/у нея и адаптера, така че нека това не бъде критерии.

 

Моите предпочитания са: шестте седла в една посока и болтчетата към външната част на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакъв проблем да го сглобиш както си написал, стига да успееш после да я интонираш вярно (това е причината да обръщат половината седла наобратно, за да имат по-голям ход за донастройка).

Относно посоката на главите на болтчетата, тях също може да ги сложиш така като ти е по-удобно да ги регулираш, но да не упират струните в тях, като се спускат към стоп бара.

По принцип за правилно може да се приеме това което е дадено по чертежите (има в сайта на Стю Мак), но не е задължително да се съобразяваш с това.

 

Не му мисли толкова ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
това е причината да обръщат половината седла наобратно, за да имат по-голям ход за донастройка

 

и аз на това се надявах да е единствената причина ;)

 

предполагам че скосената част на седлата, когато са насочени еднакво, трябва да е насочена също към стоп бара, м?

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, стига да успееш да я интонираш.

Иначе на снимката, която си показал е правилно сглобен бриджа.

Ето и едно чертежче:

11398231323856654301279282937dAw4ZDwAa6oZNNhgu6xi.GIF

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

При ABR-1 бриджовете, понякога главите на болтчетата са много навън (както на снимката) и когато стоптейла е смъкнат долу, струните опират в главичките. Тогава струнника се обръща наобратно.

Няма правилно или неправилно. Това си зависи от ъгъла на грифа и релефа на арчтопа, както

и от предпочитанията на свирещия, ако поиска да свири с по-висок екшън и се налага да се повдигне много бриджа.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О.К. :greenangel:

 

п.с. - проблема с инотацията мисля, че ще се реши, защото в момента са насочени 3х3 и седлата не са в крайно положение;

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.