Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонт на ел. китара-електроника


Recommended Posts

Здравейте съфорумци. Имам желанието да си ремонтирам сам кабеляка в китарата. Китарата е Скуиер Страт (по схемата на свързване прилича на афинити ама не е мнооо ясно)- китайско изпълнение със сериен код започващ с CAE-00408....... (пращи,пука,шуми,страшна работа).

Плана е да пробвам да си направя някаква еканировка, да заменя потенциометрите и кабелите, които са използвани вътре и ето тук се появиха проблемите :thumbs_up:

 

 

1. Обърнах София, но така и не успях да си намеря потенциометри 1 бр B500K и 2бр - А500К. :thumbs_up:

2. Проблем с намирането на матриал за екраниране (изчетох темите във форума) един приятел обеща да ми намери медно фолио ама ще видим какво ще стане

3. Не знам от къде и какви кабели да си купя за връзка между потенциометрите и кабелите за маса/земя (на тия дето са китайски има обозначение 227 IEC 06 (RV)) . Мисля че част от проблема със звука е от тях.

4. Този 5 позиционния ключ само в музикалните магазини ли се продава или може да се намери и в масовите магазини за електронни компоненти

 

Благодаря предварително на всички и се извинявам ако дублирам някоя тема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. "Обърни" и откъм Капъша.

2. :thumbs_up:

3. Използвай тънки екранирани нискочестотни (аудио, микрофонни) кабели. Не използвай антенни или други ВЧ коаксиални кабели.

4. 5 позиционният ключ не се среща в масовите магазини за електронни компоненти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то тоя микрофонен/аудио кабел е поне двужилен. Ако извадя жиците ще замине екранировката.

Има ли едножилни такива+екран и къде се запоява екрана? Към масата ли отива ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей limonka.B500K означава ,че потенциометърът е логаритмичен (буква В) - за усилването , А500К -линеен (буква А) и вероятно е за тона.Освен това може за сложиш 470 килоома (съотв.А ,В).Мисля ,че няма да усетиш голяма промяна в тона и усилването.

 

"В линейните потенциометри (означавани с А) нарастването на съпротивлението е правопропорционално на ъгъла на завъртане, в логаритмичните потенциометри (означавани с В) съпротивлението нараства отначало бавно, а след това по-бързо" - цитат от hobbykit.dir.bg

 

По отношение на кабелите :Използвай максимално качествени кабели - с малък собствен капацитет и индуктивност,защото последните могат да внесат брум и изкривявания в сигнала Ти.Особено ако кабелите са много дълги.За опроводяване на китарата не е страшно.Хубави ширмовани кабелчета има в кабела ,който свързва

монитора с компютъра - тъкмо 3 бр.Вземи един стар кабел и го разпори.Ако направиш всичко както трябва може и да не се стигне до екранировка.Не винаги заземяването в двата края на ширмования кабел (или коаксиала) е удачно - зависи от конкретния случай.

Успех с начинанието!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Здравей limonka.B500K означава ,че потенциометърът е логаритмичен (буква В) - за усилването , А500К -линеен (буква А) и вероятно е за тона.Освен това може за сложиш 470 килоома (съотв.А ,В).Мисля ,че няма да усетиш голяма промяна в тона и усилването.

 

"В линейните потенциометри (означавани с А) нарастването на съпротивлението е правопропорционално на ъгъла на завъртане, в логаритмичните потенциометри (означавани с В) съпротивлението нараства отначало бавно, а след това по-бързо" - цитат от hobbykit.dir.bg

Не съвсем вярно, или само част от истината.

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=324499

 

И защо не опитате да се ориентирате в огромното богатство на форума? Има търсачка, има "боднати" теми с важно значение в началото на всеки раздел...

Специалистите от форума са се потрудили да ви облекчат живота, ама хич не ги уважавате! Ето един труд, който професионално решава всички въпроси от вашата тема:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=8690

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

guitarim.jpg

 

Това е схемата, която е свързана в китарата (заводски).

От скромните ми познания стигнах до извода, че 5 степенния ключ не е заземен никъде.

99 % съм сигурен, че Волюм потенциометъра B500K е логаритмичен. А тия от А500К за тон са линейни.

 

Ако някой има идея как да се подобри схемата моля да сподели

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схеми на китари фендерлийки - ТУК и картинки най-различни. Избери си нещо по свой вкус.

Има сериозна вероятност проблемите да не са от опроводяването. За да не ти бруми китарата всичко трябва да е наред - включително ел.инсталацията в къщата/апартамента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е да има и означение на логаритмични с А но май във Фендера няма защото в картинките които постна L.K поне аз не видях такива.Там всичките са означени с А и мисля че са по европейския стандарт (не съм сигурен).На мен ми прави впечатление друго.Защо са по 500К а не по 250К както е нормално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм го купувал 2-ра ръка, може предишният собственик нещо да е правил с цел редукция на шума (имаше такива мнения тук из форума писани от хора, които разбират повече от мен).

Другия момент е че е китайско производство там са слагали каквото имат :offtopic-001:)))

 

Това е от сайта на скуиер, според тяхната схема 2-та тон потенциометъра са D500k.

 

Оригинална схема на Squier Affinity Stratocaster.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В завода, дори китайски, слагат каквото трябва.

За да няма съмнения спазвай следното правило:

-за усилване - логаритмичен;

-за тон - линеен.

 

Как да ги различиш? Взимаш един омметър и мериш съпротивлението между двете крайни (1-3) крачета. После завърташ оста в средно положение и мериш съпротивлението между едното крайно и средно (1-2) и средно и другото крайно (2-3).

Ако са равни и са наполовина на цялото съпротивление значи пота е линеен. R(1-2)=R(2-3)=R(1-3)/2

Ако не са равни, но сборът им е равен на цялото - логаритмичен. R(1-2)+R(2-3)=R(1-3)

Ако сборът не е равен на цялото значи грешиш някъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предид, че при логаритмичния разликата първа/втора половинка е наистина сериозна. Ако разликата е малка (10-15%) - може да се говори за неточно завъртане на оста до средата, грешка в измерването или неточност на потенциометъра - все нормални в практиката неща, т.е. пота може да е линеен.

 

Ако сложиш логаритмичен пот за тон контрол ефекта на заглъхването ще се постигне при малко завъртане и по-нататък няма да да има промяна. Линейният реже високите постепенно и ти дава възможност за плавно регулиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.