Jump to content
Българският форум за музиканти

Гаден бръм


Recommended Posts

Имам следния проблем: Когато примерно съм хванал 4та струна на примерно 7 или какво и да е прагче и ударя струната и задържа звука продължително време струната започва да издава един гаден бръм (нещо от сорта на резонанс). Повдигнах си бриджа (tune-o-matic е), интонирах си струните, но бръма си продължава да го има. Зачудих се да не би да е от прагчетата нещо, но китарата е сравнително нова. От какво може да се получава това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Чакай сега първо да установим дали става дума за "бръм" (при включена в апаратура китара) или "бръждене" (свириш си на сухо и нещо там дрънчи). Ако е второто, имаш потънала (7-ма) или изпъкнала (някоя пред нея) позиция (или твърде отпуснат гриф, но в случая по-скоро не е това, защото проблемът е локален, а и щяха по-скоро да ти бръждят по-долните позиции). Това, че китарата е нова, не пречи да имаш подобен проблем, а, ако е и по-евтинка, далеч не е нещо особено ненормално. Оправя се с пилене от лютиер.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сега като каза взех да се усещам от какво е... Понеже седлата ми бяха фабрично прекалено кофти изрязани (имаха шупли) и съм ги пилил, защото ми режеха струните (всъщност продължават да си го правят), и май наистина има разлика. Иначе китарата не е кой знае колко "мощна". Cort Evl-Z4. Честно казано мога спокойно да си върна всички добри думи за нея, които съм казал.

 

Edit: Опа ти си говорил за позиции, аз разбрах струни... Както и да е. Иначе да 2 е по-скоро "бръждене"

Редактирано от podmatrix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@автора Мисля, че се сещам какво имаш предвид. Като изсвириш някоя нота върху точно определена позиция върху дадена струна, при условие, че не докосваш други стрини, някои от тях започват да резонират от само себе си със същата честота(или хармоник на тази честота). Това е напълно нормално. Само, че не звучи особено добре като сигнала се клипне през дисторшън или овърдрайв ефект. Затова в този случай, единственото спасение е да заглушиш останалите струни(с лявата или дясната ръка). Моите 5¢ .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Седлата (долу на бриджа)? Хм ... ако е от тях, не е ли логиката струната да ти дрънчи по цялата си дължина ... ?

 

П.С. Да се поправя и аз, че по-горе съм написал една глупост - натегнат гриф имах предивд, а не отпуснат - макар че това така или иначе не е релевантно в случая.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@IsoMorPhiC не се получава със заглушаване. Ефект 0лев...

@sevenstring нз просто сега ми хрумна на акъл това.

Редактирано от podmatrix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това означава, че проблемът е технически и няма нищо общо с резонанса. Запиши семпъл да чуем как звучи това бръждене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За дисторшън ли си говорим? През какво точно свириш? Да не би просто да чуваш шум, примесен със звученето на струната?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, през dist става това, впрочем като се замисля не съм се заслушвал на clean как е. Иначе педалчето ми е Behringer UM300, но проблема си го има на различни output истории.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Стоиш ли пред монитора на компютъра, докато свириш и докато се получава този "бръм"?

Или около ампа?

Я се раздвижи из стаята. Гледай кабела ти да се размърда малко, също.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.