Jump to content
Българският форум за музиканти

Търся съвети и мнения


Recommended Posts

Здравейте,

Има ли нещо по досадно да слушаш репетиращ музикант още повече басист?

Та за да не стресирам децата реших преди време да си спретна едно усилвателче за слушалки.

Исках хем да е малко и леко хем сравнително мощно и да е с акумулатор.

И го направих. Две бройки.

Сега искам да го доразвия та се питах дали няма да можете да дадете някой съвет.

До момента ето какво представлява:

Размерите са му 13x8x3.5 см приблизително.

С напълно заредена батерия и на 30 ома слушалки работи около 7-8 часа на около 1 ват ( докато го тествах не си бях сложил слушалките :greenangel: )

Сложих му и втори вход за да включвам към него MP3 -ката.

Входа за китарата е към 500к Ома. Има си и гейн.

Моя китарист го ползва и за преамп когато ходи да свири без кубето си за да не го ебават всякакви там пултове.

Та ми се иска да го обмисля добре преди да направя още две за да оборудвам и другия китарист с такова.

Въпроса ми е дали да не го снабдя с един компресор ( с фоторезистор) и още една врътка за него.

Другото което си мисля е му изкарам един изход 9V за да се захранват от него другите ефекти. Защото когато не си на слушалки батерията държи доста повече.

Също така ако имате някакви други идеи ще се радвам да ги споделите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

С напълно заредена батерия и на 30 ома слушалки работи около 7-8 часа на около 1 ват ( докато го тествах не си бях сложил слушалките :greenangel: )

...

 

GeorgeKK:

Доста интересно постижение. Ако може, бих желал да получа отговори на няколко въпроса.

Би ли обяснил как си успял с 9 волта захранване и 30 ома товар да изкараш 1 ват на изхода? Някаква специална схема ли си използвал? Или батерията не е една?

Това чудо стерео ли е или моно? Т.е. 2х1 ват на 2х30 ома или общо 1 ват на 30//30=15 ома?

Колко амперчаса е 9-волтовата батерия, която изкарва 7-8 часа при тази силна консумация, защото изглежда да е някоя специална. Да знам каква точно да търся.

Аз досега никога не съм успявал да постигна такъв резултат при тези условия.

Благодаря предварително!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципа е следния.

Li-On акумулатор 8.2V 2500mA/h ( два cell последователни)

Зареждане с BQ24103 на TI.com

Step-Up на 29.6V s TPS61175 (1MHz) пак на TI.com.

След това с няколко резистора кондензатора и два транзистора го правя двуполярно: +- 14.6V

 

След това няколко операционни усилвателя и транзизторен усилвател (2SC4672 - 2SA1797) схема в клас B. Собствената му консумация е малка.

Теста който НЕ съм правил е да му пусна постоянен сигнал от генератор и да го набримча да бачка. Сигурен съм, че ще издържи по-малко. Пробата от по-горе е с аудио сигнал от PC-то. Така че средната мощност е била по-малка. Идеята ми беше, че с болезнено силна за слушалки мощност, изкара 7-8 часа.

Ако се захванеш с калкулатора може и да докараш какво е реалното време за работа.

Имай в предвид че собствената му консумация при укъсен вход е около 30mA и КПД-то на STEP-UP -a е около 93%

Входа за китарата и гейна са моно. Останалото е стерео.

 

Надявам се че съм бил изчерпателен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е лошо като идея, но май е малко повече от необходимото.

Все пак, щом изборът е с елементи на TI, (а те имат доста развита номенклатура с готови слушалкови усиватели за портативни приложения ), може би щеше да е по-лесно и евтино (като цяло) да се използва нещо от нея.

Колко излезнаха TI елементите, и от кой доставчик са взети?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да започна прегледах пазара на готови решения. Видях няколко китайски подобни но ме дразни факта че с 2 бр. 1.5V (AAA) или с 200mA/h акумулатор претендират че изкарват достатъчно качествен звук. Може и да е така, но аз не съм ги чувал и си представям саунда на MP3-ката на детето и ... абе какво да коментирам. Едната ми цел беше да имам по-качествен звук. Другата е да може да разполагам с достатъчна мощност за отработване на всичко идващо от китарата. Имам в предвид, че ако ще го ползвам на средна ( нормална за слуха) мощност, да разполагам с поне 50 - 60 % запас отгоре. Всички знаете че сигнала от китарата не е нормализиран по ниво, както при Hi-Fi то. Та затова. Втората причина поради която го направих с голям капацитет е добре познатия факт че музикантите сме разсеяни и често забравяме да си заредим телефона ( ако има сред вас изключения Моля за извинение). На джаджата все пак и трябва след пълно разреждане поне 3 h за заряд. Кофти е баш преди свирня да се сетиш че не си го заредил. Може и да се включи да зарежда и по време на свирене, ама не ми се гласуваще доверие на всякакви скапани разклонители и съпътстващите ги смущения. Да не забравяме че зарядното е импулсно (китайско) и не давам гаранция за неговото качество. Ако се ползва само като preamp то тогава държи много.

 

По въпроса за елементите от TI.

За съжаление те не са основно образуващи цената му. Общо частите по електониката за цялото са не повече от 30 лв. Така че и да бях взимал готови специализитани чипове цената нямаше да е по-малка. Пък се опасявах, че ще звукне като китайски PC-спикери за 30 лв.

Скъпите неща са:

Кутията: взех си една много гъзарска от BOPLA - алуминиева с панели и гумени уплътнители. - на дребно е 45-50 лв.

Жаковете - Кавото имаше най-качествено в нета, това си поръчах. - около 25 лв за 3 бр. ( Входове 2 бр. Китара; AUX и 1 бр. изход за слушалки)

Платки производство: поръчах си 4 бр. и ми излезаха заедно с шаблоните и стенсила около 250 лв. за четирите. Ама ако се поръчат на по-голямо количество цената ще падне.

Насищане ( не ми се кьоравеше с поялника щото всичко е SMD) го дадох на машинно насищане и ми излезе 70 кинта за четирите.

Батерията - около 20 лв. Ама като си направиш сметката че все пак не е консуматив цената се преглъща.

Адаптера - 9v - 1000mA се продава на всякъде и не мога да ти кажа цена но го брой и него към 15 лв.

 

Мога да кажа кой е доставчика и къде съм поръчвал това онова ама да не излезе като реклама. С една дума всико в интернет го има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много са те резнали с платките и насищането. Другия път пиши на едно лично. Имам опит с платкаджийниците и мога да ти препоръчам фирми с доста по-евтини платки и насищане. Защо ти е машинно насищане когато правиш само 4 платки?

Доста по-евтино излиза насищане на ръка с пинцети. Има фирми които правят стенсил, редят на ръка елементите и после печат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това казвам. Платките излязоха скъпо. Но те са предизвикателство за повечето платкаджийници в БГ. Доста са гъсти. С Бял лак и фреза.

Затова искам да се премеря добре и за втория вариант да съм готов с всички екстри за които мога да се сетя.

Така че ако имате някакви идеи, моля, казвайте.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.