Jump to content
Българският форум за музиканти

Double Vs. Single


Recommended Posts

Планирам да поразместя жиците в моята ел. китара. В момента е с два хъмбъкера и класическото свързване 2х(volume+tone)+switch 1;1+2; 2.

 

potent.gif

 

Какво ще постигна, ако направя изключване на едната секция на хъмбъкерите - да работят с една намотка като single coil?

На първо четене не открих отговор на въпроса си в мрежата. Ако се сещате за семпли, сравняващи двата тона, покажете.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето

е показана разликата.

Пича първо свири хъм, после сингъл, после сменя рифа и пак хъм и после сингъл...

Иначе ще е хубаво не просто да изключиш едната секция на хъмбъкера,

а да направиш така, че да може да я включваш при нужда или желание от твоя страна.

 

напр.

И двете китари, които имам са с по два хъмбъкера.

И са с такава конфигурация:

3 степенен ключ:

1 нек хъм

2 нек хъм+бридж хъм

3 бридж хъм

 

Но врътката за тона ми е пуш-пул, т.е. е вързана е така че като е нагоре нека е сингъл, а надолу е хъм.

И може да стане така:

 

1 нек сингъл

2 нек сингъл+бридж хъм

3 бридж хъм

 

На другата ми китара е същата конфигурация,

само че врътката на тона не е пуш-пул,

а обикновена и това ми дава възможността

да намалявам постепенно едната намотка на нека.

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тенкс, antonium, полезен пример. Наблюденията ми се потвърждават.

Да се сещате откъде в София може да се купи пуш-пул пот? Не че с це-ка ключе не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

С доста зор намерих тънък екраниран проводник, но за сметка на това попаднах на двужилен и стана перфектно. Отворих хъмбъкерите и изведох и двата края на намотките до потенциометрите. 4 двойни - общо 8 активни жички. Сега мога да експериментирам на воля без дори да отпускам струните.

 

Превключването двойно/единично даде очаквания ефект. Появиха се нечувани досега обертонове и звънливост. Само дето обърках посоките и сега на извадено "копче" свири двойно, а на натиснато - единично. Вероятно ще мина през Капъша за още един пуш-пул потенциометър, защото има още идеи за заплитане на жиците.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.