Jump to content
Българският форум за музиканти

Гумички - Роланд


Schenker

Recommended Posts

Здравейте,

 

Един от клавишите на Роланда ми (D-70) загуби динамика. Най-вероятно причината е износена гумичка под клавиша или замърсена пластина. На един стар Роланд (Е-16) съм свалял клавиатурата и клавишите и съм чистил/продухвал елементите, но тук нещата изглеждат доста по-сложни и ме е страх да пипам много много. За това исках да попитам дали някой знае човек/място където се занимават с подобна профилактика/ремонт на синтезатори. Предпочитам да дам някой лев отколкото да прецакам нещо.

 

Знам за сервизи на Динакорд и на Икономов, но тъй като те се занимават по принцип съответно с Ямаха и Корг не знам дали ще се наемат с моята свирка.

 

Благодаря предварително!

 

Поздрави,

Виктор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този клавиш ти е скъсана гумичката; продават се на октави, обаче май трудно ще намериш нови.

Може да се замени от някоя друга октава, която не ползваш толкова.

Преди доста години бях оставил едно Д70 във Фактор- там имаше един "майстор" (не му помня именцето); клавиатурата издържа 1 седмица, след като тоя ме мота поне 2 месеца. Просто човечецът ми сложи няк`ви стари гуми ( а уж нови, де) , и набързо се скъсаха.

 

Все пак- питай ги дали могат да ти намерят нови, драсни после едно ЛС.

Редактирано от bmmusic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом си отварял Е-16 мисля че можеш да се справиш и с Д-70 то, имах известно време Д-70 и проблеми с един два клавиша. Напълно възможно е да е замърсено и след почистване всичко да си дойде на място, но може и да е скасана самата гумичка. Значи принципа на гумичките е същия като при Е-16 но малко по трудно се стига до тях има доста платки в по ограничено пространство наблъскани една върху друга до колкото си спомням, на друг принцип са и самите пружини на клавишите не са с пружини както при повечето клавиатури а с някакви метални пластини расположени под самите клавиши добре е да обърнеш внимание как са поставени тези пластини като сваляш проблемния и съседните клавиши.

И още нещо да не вземеш от любопитство да изкараш батерията на паметта както направих аз, че после ще се чудиш защо няма никакви звуци ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сведение на кърджалийския колега;

при смяна на гумите на Д70 не се пипат никакви "метални пластини".

Сваля се капак, платка на клавиатурата, спуканата гума, подменя се, в обратния ред се сглобява и не се умува повече.

Случайното поглъщане на батерията е нежелателно.

Редактирано от bmmusic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като отворих свирката наистина имаше едни метални пластинки играещи ролята на пружинки под клавишите. Иначе не зная дали трябва да се свалят (все още:)). Малко ме е шубе да разглабям понеже платките и кабелите са адски наблъскани. Но в крайна сметка така ще стане ако не намеря кой да ми я свърши тази работа ;)

 

Благодаря за отговорите! Ще попитам във Фактор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сведение на кърджалийския колега;

при смяна на гумите на Д70 не се пипат никакви "метални пластини".

Сваля се капак, платка на клавиатурата, спуканата гума, подменя се, в обратния ред се сглобява и не се умува повече.

Случайното поглъщане на батерията е нежелателно.

Възможно е да не се налага сваляне на клавиши беше доста отдавна не си спомням подробности но си спомням че ги бях свалил може би имаше проблем нещо с самите пластини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Във Фактор ми казаха че не доставят части за Роланд и не се занимават с подобни неща.

 

Дали някой знае ли някой майстор който прави такива неща? Дори и да няма нови гумички, само почистване и евентуално размяна с друг клавиш/октава може да свърши работа ...

Редактирано от Schenker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иван Бозов от Пловдив е представител на Roland за България и той си има техник който се занимава с ремонтите. Техника се казва Жоро ето ти телефона му : 0898737011

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Earthman благодаря ти!

 

Все пак успях да намеря частен майстор в София, който ми свърши работа. Гумичките почти не бяха износени, работата стана само с почистване и графит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.