Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да се храним за да си потдържаме гласа?


metallika

Recommended Posts

Права си, индивидуално си е, както за ядките, с които си разришихме проблема по горе. Само да ти кажа, че е забранено да се цитира мнение точно над теб (освен ако цитираш част от него да акцентираш на нея, пише го в правилника).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

От личен опит мога да споделя, че на мен ми пречи меда, както и повечето сладки (наситени със захар изделия), газираните напитки (всички). Помагат основно цитрусите. А най-вече обилно похапване на чиста от мазнотия храна и добър сън!! Без да съм се наспал добре просто не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубавият сън - определено. Ако искаш чисто пеене де, поне при мен като не съм се наспал се получават едни интересни ефекти, дето понякога не са неприятни, но всеки път са различни...

 

Иначе за храната, май наистина е доста индивидуално и с опит/грешка се получава с времето. Примерно навсякъде пише, че медът помага много, ама аз съм алергичен към него :) Твърдият алкохол пресушавал тялото и пречел на пеенето - на мен едно малко уиски (без лед) ако ще пея вечер ми помага точно, защото леко изсушава (а принципно се наливам с течности като риба и преди да пея преглъщам на място по 20 часа докато си усетя гърлото чисто). Бирата обаче наистина почти изцяло съм я спрял, както и всичко газирано и студено. МНОГО препоръчвам лукчетата с билки (зелените) - по левче са за цял пакет и правят чудеса. Има и едни таблетки за смучене "ИслаМус" (5лв в аптеките) с екстракти от някакви исландски лишеи - принципно са против дрезгав глас при настинка и като изсмучеш едно такова имаш чувството сякаш нещо ти е покрило със съвсем тънък слой всичко в устната кухина и, особено за разни по-ръмжащи места в рока, където може да прекалиш ако не внимаваш и да те заболи, някакси те пази, не мога да го обясня...

 

Направо като се замисля си имам цял ритуал, образувал се с времето. Ставам поне 2 часа преди репетиция, пия половин литър вода или чай или сок или нещо веднага след ставане. Ако съм в настроение правя упражнения за дишане докато се къпя/обличам. 1 час преди да пея се разпявам за около 20 минути (от 15 до 28, включвам още 1-2 упражнения за загрявка на устните към тези). И с повече разпяване съм пробвал, ама противно на всякаква логика не се усещам толкова добре след това. Ако репетираме по обяд/ранния следобед изобщо не закусвам - отново, не мога да го обясня, но по-добре се получава така. По пътя за репетицията изяждам едно лукче и после един исламус вече като съм там. След всяка песен пия 1-2 глътки вода и за по-големите паузи си пазя още лукчета в джоба. Като допълнителен бонус освежават дъха и китаристите не припадат като им викам нещо в лицата. Засега това ми е оптимално :)

Редактирано от legop4o
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък пия по 2 литра вода по време на репетиция. Принципно това, че на закуска пия чай, защото не мога да пия кафе, ми помага за през деня. И преди пеене се старая да не ям яйца, въпреки че ги консумирам редовно. Е, не мога да отрека, че не се въздържам от нещата, които Евтим изброи на предната страница (изключая цигарите и леда, такива неща не употребявам никога :nono: ), но ги консумирам след изпълнението, иначе знаете, че стават грешки. ;)  Колкото до меда, много зависи, бих казал, че за дерлив вокал не е зле да се консумира. Лукчетата са добра идея, на мен ми помагат.

 

Колкото и странно да звучи аз съм голям почитател и на дъвките. Ако съм дъвкал дъвка преди пеене, някак си по ми се получава после, не знам защо. Дали защото съм си "загрял" челюстите? И все пак отново казвам - плодовете са страхотен помощник.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.