Jump to content
Българският форум за музиканти

Blackheart BH15H


Recommended Posts

Искам да си сглобя този амп и съм събрал повечето части - имам почти всичко без изходен траф - него после ще го мисля в зависимост от волтажа който използвам. Използвам тази схема BH15H но там никъде не са упоменати волтажи което ме затруднява. Имам няколко варианта (разполагам с няколко трафа) и искам да питам знаещите дали ако подам 300V на средния извод на изходния траф ще е достатъчно или трябва поне 350V. Максимум разполагам с 390 в. променливо напрежение, ама правото там ще стане убиец - и ми се вижда множко.

 

За сега разполагам с шаси, всички части и лампи, траф за високо напрежение с изводи за отопление на лампите - липсва само изходен траф - тоест имам 3-4 изходни от разни радиа и телевизори ама са еднотактови.

 

Ще бъда благодарен на всякакви съвети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По основния ти въпрос.

Отваряш един дейташит на крайните лампи и виждаш пределно допустимото им напрежение и ток.

 

Смяташ консумацията на целия амп и от там разбираш дали трафа който имаш става или не става.(тва ако имаш данни на трансформатора).

Да не пропуснеш, че освен анодно има и отопление!

 

Относно личното ми мнение - хубаво е да се правят неща които дори втора ръка излизат в пъти по скъпо като компоненти и труд.

В случая оригинала излиза супер евтино за да седнеш да го правиш въобще....

 

Да не говоря , че във форума се продават ампове ент-а ръка за смешни пари , ампове които звучат в пъти по яко от тоя китайски боклук....

(Аз казах и заставам зад всяка дума - който не го кефи у лево ....)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трафовете които имам (поне тези които ще ползвам) са достатъчно мощни да захранят ампа. Въпроса беше за B+ волтажа който да подам на изходния траф - апропо на анодите - просто имам няколко възможности. До този момент всички части без OT са ми безплатни - така че не се набутвам със сигурност. Убеден съм че това не е най-хубавия амп - но на мен ми харесва звукът, и ще свърши работа за това за което ще го ползвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напрежението за захранване на крайното стъпало се избира в зависимост от режима на лампите,изходният трансформатор, изходната мощност и това, което вече metalhammer ти посочи в неговия отговор. Нито едно от тези неща не си посочил като даденост.

Направи ми впечатление, че ти харесвал звука. Добре, обаче ще попитам - как ще докараш оригиналния звук (макар и спорен като качество)? Ясно ли ти е как ще стане това, и от какво зависи?

Можеш ли да откриеш техническите недомислици в схемата?

Ако не, какво правим тогава?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По ред на номерата ... режима на лампите е виден от схемата, за изходен траф съм се спрял на OT15PP който има следните характеристики:

 

15W to 22W PP guitar amplifer circuits using EL84 or 6V6 pair power tubes

into 8000/7000 Ohm inputs with 4,8 & 16 Ohm Outputs

Competitive Xfmrs:

Fender125A108, 022913, 125A1A, 041318

Hammond 1750E, 1750H, P-T125E

Edcor XPP15

 

За захранващ траф ще ползвам 245-0-245 и отделен извод 6,3 в. - не мога да дам повече данни за трафа.

 

Крайните лампи са EL84 JJ - които имат 300 в. макс. ток на анода.

 

На доста схеми съм жиждал да се подава анодно напрежение много над максимално допустимото в характеристиките им - това ми е малко не ясно как става.

 

Относно техническите недомислици - досега съм направил 6 схеми без лампи и 2 лампови, и нито една не е била с вярна схема - винаги има грешки, предполагам умишлени, това е част от спорта. Ще ми отнеме време да ги открия и на тази схема - дали със знание или с проба-грешка ще видим. Зададох си въпроса в този форум разчитайки на съдействие именно в тази област. Независимо от съпорта, този амп ще звукне - въпрос на време е.

Не се стремя да догоня оригиналния звук - ще го променям в движение докато ми хареса. Изхождайки от философията за "най-добрия" амп - то тръгна ли по тази наклонена плоскост съм изгубил играта. Спрял съм се на този, по различни (дори сантиментални) причини. За съжаление не открих никаква друга схема на ампа, затова ще започна с тази, пък каквото излезе.

 

Оценявам че не всички въпроси които задавам са на нужното техническо ниво.

 

Благодаря на всички които дадоха - и ще дават мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За захранващ траф ще ползвам 245-0-245 и отделен извод 6,3 в. - не мога да дам повече данни за трафа.

 

Човек сигурно предишния ми пост звучи като заяждане но как ще ползваш трансформатор на който имаш данни само за напрежение.

Няма ли поне данни за броя навивки и сечение на проводници и сечение на магнитопровода ?

 

Да не би да е имало кенотрон за анодното напрежение?

Има ли отделна намотка за 6,3 волта освен основната?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина не мога да кажа повече за мощноста на трафа - разполагам с няколко, и всичките имат отделна намотка за 6,3 волта. Имам трафове с напрежения от 245 до 395 в. променливо - всички са правени за лампова техника с отделни изводи за отопление - имам и едно чудовище (което ползвам за тестове) с 45 извода за напрежения и 3 различни извода за отопление - тежи около 15 кг. :hysterical: но засега съм се спрял на този траф - 245-0-245 и 6,3 вторични намотки. Като го изправя идва около 300 в. DC - като мине през съпротивленията идва около 290 в. - мисля че ще е ОК да подам това напрежение на изходния траф. Лошото е че не знам колко ще излезе от него към анодите, и дали е достатъчно за да извадя 15W мощност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай започнахме да се омотаваме яко.

 

Първо да изчистим нещата.

Спрял си се на схема с 2 броя ел 84 и 2 броя ецц83.

 

Да сметнем консумацията:

 

отопление :

2х ел84 = 760mA (плюс минус 60 mA ) *2 = 1.64 Ампера

2х ецц83 = 300 mA *2 = 0.6 Ампера

 

Общо отопление 2.24 Ампера.

 

Анодно :

 

максимално допустим ток на ел 84 65 mA * 2 = 130 mA

 

ecc 83 в този режим едва ли консумират повече от 1-2 милиампера

 

Да кажем грубо общо за анодното напрежение 150 mA .

 

Трансформатора трябва да отговаря на тези изисквания.

 

 

 

Сега натам нещата не ми харесват :

засега съм се спрял на този траф - 245-0-245 и 6,3 вторични намотки. Като го изправя идва около 300 в. DC - като мине през съпротивленията идва около 290 в. - мисля че ще е ОК да подам това напрежение на изходния траф. Лошото е че не знам колко ще излезе от него към анодите, и дали е достатъчно за да извадя 15W мощност.

 

на пръв поглед 245 * 1.4 = грубо е 340 волта ти как го постигна тва напрежение 300 волта ?

Тва на празен ход ли е има ли товар ?

 

Анодите на крайните лампи са закачени на двете рамена на изходния траф .

Как така ще излиза ?

 

 

Всичките тея неща ти ги нахвърлях по нагоре човек ......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неволна грешка - нищо не излиза. Нямам идея как да измеря колко ампера е трафа....... принципно е доста масивен - но това не е критерии. Не съм изправял напрежението, но променливото със сигурност е 245 в. - формулата за изчисление която ползваш каква е? Не съм решил дали ще ползвам солид стейт изправител или GZ34, поради тази причина не съм го връзвал за изправител и не съм мерил реалното DC напрежение без товар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неволна грешка - нищо не излиза. Нямам идея как да измеря колко ампера е трафа....... принципно е доста масивен - но това не е критерии. Не съм изправял напрежението, но променливото със сигурност е 245 в. - формулата за изчисление която ползваш каква е? Не съм решил дали ще ползвам солид стейт изправител или GZ34, поради тази причина не съм го връзвал за изправител и не съм мерил реалното DC напрежение без товар.

 

 

Колкото повече напредваме по темата ставам все по объркан.

 

Първо кенотрона изисква отделно отопление , второ защо точно gz34 (той изисква 5 волтова отоплителна намотка) за амп с ел 84 се ползва ez81 (на него пък отоплението е 6,3 волта).

 

Нагоре изрично питах дали имаш втора намотка за отопление но мисля , че няма такава.

 

Променливото напрежение по 1, 4 грубо дава изправеното филтрирано напрежение (елетролитнтие кондензатори се "напомпват" казано на непрофесионален език) все пак в зависимост от консумацията има спад надолу но в малки граници.Но това важи само ако изправянето е с диоди.

 

В крайна сметка не виждам до тук нещо градивно да сме направили ,а просто сме в отправна точка.

 

Независимо колко масивен е трафа винаги може примерно отопленеито да е по слабо от изискваното и става проба грешка (най глупавия метод).

 

В кратце не че аз знам много за тези неща но ти си доста в началото така да се каже - дерзай...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На няколко места писах че трафа е с една първична за 220 в. и две вторични 245 и 6,3 в. За EZ81 си прав, засега съм се спрял на солид стейт изправител (защото имам такъв) ще мисля за лампов ако се наложи. Мисля че е по-добре да започна със сглобяването пък после ще поствам ако нещо се закучи. Моля само за един съвет - нямам говорител в момента и не мога да го тествам с товар, виждам че за тестове се ползват разни мощни съпротивления - от къде мога да се снабдя с такова?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако трафът е работил в някакво радио или нещо подобно в режим РР с ел84 значи ще работи и с този усилвател. В този случай няма да ти се налага да смяташ мощности, защото освен крайните 2 лампи имаш само 2 предусилвателни, а обикновено в старите сандъци има доста ламби.

 

Не си написал в профила от кой град си. В Пловдив във викиват има готини 50 ватови резистори 7.5 ома 1% точност за няколко лева. За твоите цели ще трябва и радиаторче :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси Ники, от София съм - ще потърся някъде тук - благодаря ти. Трафа е работил в радио с повечко лампи но не знам дали EL84, мисля че ще издържи без проблем - ако не - имам по-мощен :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пусни този траф и виж дали при продължителна експлоатация грее. Слагай и бушони, за да не си замине нещо ей така.

 

В твоя случай напреженията които имаш ще ти стигнат и ще са добре за проекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ейииииииии разгеле - те това беше отговора на въпроса - много благодаря. Знам че има много условности, но все пак се тръгва от някъде.

Почвам да събирам и като го сглобя ще обадя как се държи.

Редактирано от keeper
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.