Jump to content
Българският форум за музиканти

Creative Blaster Surround 5.1


Tim1

Recommended Posts

Creative Blaster Surround 5.1 - това е външната ми звукова карта-струва 100-на долара,по-скоро е вероятно за домашно кино-така пише,По десетобалната оценка-колко ще и пишете.Изобщо-кои са най-добрите звукови карти.Можем ли да кажем,че цената е показател за качеството.Ако реша да си купя нещо по-добро,какво бихте ме посъветвали ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По- добро за какво? Десетобална оценка за какво? За какво ще я ползваш таз карта? Едни карти са добри за едно, други за друго (б@си и заключението, ама в крайна сметка е така).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По- добро за какво? Десетобална оценка за какво? За какво ще я ползваш таз карта? Едни карти са добри за едно, други за друго (б@си и заключението, ама в крайна сметка е така).

Мисля да я изпозвам за домашни записи за демо за работа за дуо,и ако някой ден напиша някоя песен да си "почеша оптимизма".

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Картата е достатъчно добра, за да прави ставащи записи. По- добре сега не наливай пари все още в карта, защото е по- вероятно всичко останало освен картата да те спъва. Когато започнеш да работиш достатъчно добре с техниката си, сам ще знаеш какво ти трябва. Иначе аз лично бих казал, че най- добри решения цена/качество на пазара в момента са M-Audio 2496 ако ти трябват само два канала за запис и плейбек и M-Audio Delta 1010LT ако ти трябват повече от два. Железни откъм драйвери и сериозно изпитани. Но според мен, все още ти е рано, тази карта ще ти свърши работа. Знам го от опит, записите с такава карта, които не станаха, се прецакаха защото аз не бях направил нещо добре, не защото картата звучеше зле.

 

Бтв, от поста ти разбирам, че нямаш останалата техника, необходима за запис, така ли е?

Редактирано от PKaloyan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За записи картата по всяка вероятност има значителен входен шум, което я прави силно компромисна.

Можеш да провериш входния шум, при липса на входен сигнал. Нива, повисоки от -80дБ вече са силно компромисни.

Ако може да докара -90дБ, тогава е напълно ОК за любителски записи и полупрофесионална работа.

И все пак - Creative е, което значи че ресемплира и е заключена на 48kHz, което не е много добре.

 

С 2 думи - по-добра от много домашни платки, но по зле от всички полупрофесионални и професионални.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-90dB в една домашна система е сериозно постижение, да не говорим че е предостатъчно като динамика. Аналоговият шум ще е значително по- силен от това, почти 100% сигурно. -90dB нямат доста голяма част от евтините техники и при добре сетната система, шумът ще достатъчно по- слаб от полезния сигнал. Единствено ще трябва да записваш на 48KHz, тогава избягваш ресемплирането. Прослушването най- добре да минава през софтуерен ресемплатор, по- качествени са от тези на Creative.

 

Бтв, това ли е картата?

И тук.

И линк към Amazon.

Редактирано от PKaloyan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Картата е достатъчно добра, за да прави ставащи записи. По- добре сега не наливай пари все още в карта, защото е по- вероятно всичко останало освен картата да те спъва. Когато започнеш да работиш достатъчно добре с техниката си, сам ще знаеш какво ти трябва. Иначе аз лично бих казал, че най- добри решения цена/качество на пазара в момента са M-Audio 2496 ако ти трябват само два канала за запис и плейбек и M-Audio Delta 1010LT ако ти трябват повече от два. Железни откъм драйвери и сериозно изпитани. Но според мен, все още ти е рано, тази карта ще ти свърши работа. Знам го от опит, записите с такава карта, които не станаха, се прецакаха защото аз не бях направил нещо добре, не защото картата звучеше зле.

 

Бтв, от поста ти разбирам, че нямаш останалата техника, необходима за запис, така ли е?

Вероятно ще пробвам известно време с тази карта,понеже нямам някакви комерсиални проекти,някакви цели да гоня.

Понеже правя такава връзка-от микрофона-микрофонен кабел с букси-"мъжко" и "женско"-от там една изменена връзка-от едната страна "женска" букса за кабел и от другата-променено в голям стерео жак,на който слагам приставка-малък стерео жак и го включвам в звуковата карта /дано да си ме разбрал/ Мисълта ми-да си направя ли направо кабел за микрофона,който да завършва на малък стерео жак за връзка с звуковата карта ? Дали тези допълнителни приставки не внасят някакъв шум ?

И още един момент-имам два лаптопа-единия е по-старичък,без вградени микрофон и жидео камера и е по-лесен за настроики,другия обаче има вграден микрофон и камера-та този градения-трябва ли да го търся и да му слагам "mute" да го затварям да не вкарва някакъв шум ? Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За записи картата по всяка вероятност има значителен входен шум, което я прави силно компромисна.

Можеш да провериш входния шум, при липса на входен сигнал. Нива, повисоки от -80дБ вече са силно компромисни.

Ако може да докара -90дБ, тогава е напълно ОК за любителски записи и полупрофесионална работа.

И все пак - Creative е, което значи че ресемплира и е заключена на 48kHz, което не е много добре.

 

С 2 думи - по-добра от много домашни платки, но по зле от всички полупрофесионални и професионални.

Да ти кажа честно,не знам нищо за нивата и за това кое ,колко дБела е,сега ще наблегна да го разучавам,ще потърся и литература.Не знам и какви параметри означава хубава звукова карта.Изобщо-кое е "мерцедес"-а на звуковите карти...и кое е.."опел"-а да кажем.Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно ще пробвам известно време с тази карта,понеже нямам някакви комерсиални проекти,някакви цели да гоня.

Понеже правя такава връзка...

 

От това разбирам, че нямаш никаква техника освен микрофон. В такъв случай, аз бих те посъветвал да намериш отнякъде preamp и да ползваш него, като го включиш към line in на картата. Ако можеш да си намериш правен е ок, защото достатъчно качествен за твоите цели е евтино да се направи, ако не можеш, дори най- евтините решения на Behringer (всички ще скочат сега, но preamp-ове аз не знам по- евтини) стават за нещата, които ти ще правиш. Има няколко причини за това:

Не трябва да правиш всички тези преходи

Имаш доста по- качествено усилване, от вграденото в картата

Можеш да ползваш професионални микрофони с балансирани кабели, откъдето намаляваш шума

Можеш да ползваш кондензаторни микрофони, които са добри за китари и вокали, което предполагам са нещата, които ти ще записваш

 

Иначе- не мога да ти отговоря еднозначно дали преходите оказват такова влияние, но от техническа гледна точка са проблем, така че е по- добре да имаш един кабел директно към мини жак, ако ще ползваш този вариант (директно в картата). Аз не ти го препоръчвам, защото в този случай шумът наистина ще надмине границите.

 

Относно мерцедесите на саундкартите- RME. Има и по- добри, но серийно (като Мерцедес) те са на висота. Опел- M-Audio, E-MU и т.н. Това е много относително, защото дори те са достатъчни за страшно добри записи в домашна обстановка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-90dB в една домашна система е сериозно постижение, да не говорим че е предостатъчно като динамика. Аналоговият шум ще е значително по- силен от това, почти 100% сигурно. -90dB нямат доста голяма част от евтините техники и при добре сетната система, шумът ще достатъчно по- слаб от полезния сигнал.

 

Почти всяка малко по хубава карта има входен шум на аналоговите входове(при изключени кабели от входа) в границите -86 до -100 децибела(което зависи и от това дали сме с 16 или 24 бита).

Това, например, е шума на една непретенциозна Creative Audigy2ZS - предния аналогов вход на драйв бея:

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2606/35...Vgphw5Km70N.JPG

Така удрям 0дБ като свиря с китарата и ударя яко. Трябва да намаля малко нивото от предусилвателя, за да не удря, и тогава шума става около -89дБ. Когато си намаля волюма на китарата докрай при включен предусилвател, шума е на около -86дБ, а когато заземя входа му близо до самия предусилвател - тогава на около -88 си стои нивото.

Естествено, малко по-хубавите саунд карти могат поне с 6-10dB по-добре от това.

 

Единствено ще трябва да записваш на 48KHz, тогава избягваш ресемплирането. Прослушването най- добре да минава през софтуерен ресемплатор, по- качествени са от тези на Creative.

 

Проблем при Creative е, че Emu10K1/Emu10K2 чипът при тези карти ВИНАГИ ресемплира вътрешно, дори когато всъщност записваме на 48кHz. Няма как да се избегне това, освен при цифров запис през SPIDF входовете и едни малко особени настройки на КХ драйверите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=72374

 

След курса по тонрежисура сега съм много по-наясно със саундкартите, микрофоните, усилвателите, миксерите и озвучителните тела. Препоръчвам го на колегите, които искат да допълнят знанията си!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-90dB в една домашна система е сериозно постижение, да не говорим че е предостатъчно като динамика. Аналоговият шум ще е значително по- силен от това, почти 100% сигурно. -90dB нямат доста голяма част от евтините техники и при добре сетната система, шумът ще достатъчно по- слаб от полезния сигнал.

 

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2606/35...Vgphw5Km70N.JPG

Така удрям 0дБ като свиря с китарата и ударя яко. Трябва да намаля малко нивото от предусилвателя, за да не удря, и тогава шума става около -89дБ. Когато си намаля волюма на китарата докрай при включен предусилвател, шума е на около -86дБ, а когато заземя входа му близо до самия предусилвател - тогава на около -88 си стои нивото.

Естествено, малко по-хубавите саунд карти могат поне с 6-10dB по-добре от това.

 

Ето тук според мен се крие разковничето- след като шумът от твоя предусилвател и китара започва да влияе на това колко шум "чува" картата, то "проблемът" идва от преусилвателя и китарата. По- тиха карта няма да ти даде по- ниско ниво на шума, защото абсолютното ниво от пред-а ще е по- високо от нейното. Нещо друго обаче би променило положението- карта, с входове предвидени за +4dBu и по- голяма динамика ще звучи по-малко шумно, защото абсолютното ниво на шума от предусилвателя (вече определихме, че той е шумният елемент, не картата) ще се запази, но ще имаш още около 5dB още headroom. Макар че в момента както го описваш, шумът ти идва от китарата, така че първо трябва да направиш нея по- тиха, след това пред-а и чак накрая да мислиш за картата. Това е ако искаш толкова много да минимализираш шума. В момента картата може да звучи неприятно по други причини, но не и поради шума си, защото той е под нивото на останалите компоненти от веригата.

 

Това за ресемплирането не го знаех, предполагах, че на 48KHz не го прави. Явно тези карти въобще не стават за запис.

Редактирано от PKaloyan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук според мен се крие разковничето- след като шумът от твоя предусилвател и китара започва да влияе на това колко шум "чува" картата, то "проблемът" идва от преусилвателя и китарата. По- тиха карта няма да ти даде по- ниско ниво на шума, защото абсолютното ниво от пред-а ще е по- високо от нейното. Нещо друго обаче би променило положението- карта, с входове предвидени за +4dBu и по- голяма динамика ще звучи по-малко шумно, защото абсолютното ниво на шума от предусилвателя (вече определихме, че той е шумният елемент, не картата) ...

 

При по-тиха карта, шума би бил по-малко, дори със същата китара и предусилвател, защото шумовете се събират. По-безшумна карта би постигнала поне няколко децибела по-нисък входен шум.

 

Шума от китарата не е бял по своя характер, при пасивна електроника, а и няма как китарата да се обезшуми твърде много - просто адаптерите винаги неминуемо хващат поне малко паразитен сигнал, колкото и човек да ги екранира. -85+dB в шумна(електромагнитно) среда е доста добре за пасивен хъмбъкер. Ако свиря в различно помещение, ще има разлики.

 

Самия преамп е непретенциозен преамп, изпълнен набързо на експериментална платка с TL072 и мисля, че е достатъчно безшумен за китара, особено имайки предвид звуковата карта, която ползвам.

 

Може би си ме разбрал погрешно - аз съм доста доволен от картата, понеже я ползвам да свиря с нея и нивото на шума ме удовлетворява, а знаеш, че киатара има сравнително тясна честотна лента. Повечето китарна апаратура не е много по-добре от това, а понякога е осезаемо по-зле.

Аз просто казвам, че картите(Sound Blaster изобщо) са домашни и едва ли са подходящи за по-професионални записи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.