Jump to content
Българският форум за музиканти

Клавиатура на бъдещето


Ивелин

Chromatic keyboard  

43 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Такива поздрави могат да откажат завинаги начинаещ акордеонист, администраторите да ги забранят :):)

+1

 

Tой Вивалди би завидял, та камо ли някой прохождащ... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Остава ти още много малко - да запомниш какво прави всеки от около 300 клавиша и какво се случва при разните комбинации между тях.

 

 

 

 

 

:):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето какви си мисля аз.

Видях един виброфонист, който си е направил такава клавиатура:

57973354.jpg

 

Но като се има в предвид, че пластините на виброфона са различни по големина, при пианото октавата и тритонуса с един цвят в продължение на 7 октави е объркващо. За да разгранича октавите, пробвах този вариант:

68901612.jpg

 

...който обаче повече прилича на пуловер, от колкото на клавиатура. За това пробвах нещо по изчистено:

 

На 2:

28526610.jpg

 

...и на 3:

34292806.jpg

 

Но от към ориентация, никой от вариантите не е по-добър от "шаблона" на пианото. Може би това е близо:

 

88601933.jpg

 

Показва диатониката, но не може да се изсвири една гама с подходяща пръстовка. Както и при всичко останали модели по-горе.

Заради палеца...който е едно от най-гениалните неща, които имаме (ако се замислите)!

За това "клавиатурата на бъдещето" има 4-5 пласта - за да може всичко да се свири със същата двигателна памет във всички тоналности.

От една страна добре, но от друга - няма ли да се осланяме повече на двигатели от колкото на мисъл?

 

Не знам до колко клавиатурата на баяна (или на Янко) е подходяща за пиано или по-точно за свирене с две ръце.

Клавишите ми се струват малки и ориентацията е под въпрос, но никога не съм свирил на такава.

Вие какво мислите?

 

================

 

Изглежда по-трудно да се научиш да свириш на пиано, но то е с толкова добра ориентация заради шаблона 2+3, че каквото и да правим с нея...

 

53630047.jpg

 

97043767.jpg

 

...пак няма да се изгубим! Дори и със затворени очи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята за различни клавиатури е интересна, но такова нещо трудно може да навлезе по следните причини:

 

Номерирам за прегледност ;)

 

1. Настоящата техника (както и методика) на свирене на пиано е резултат от дългогодишната практика и репертуар за стандартна клавиатура.

 

2. Несъвършенство в доста аспекти. До мажор, например , при хроматична клавиатура е по трудно изсвиряема от която и да е гама при стандартна клавиатура - събират се по 4 "черни" клавиша един след друг, което прави прехода с палеца страшно неудобен.

 

3. По-неясна ориентация.

 

4. Голямата част от най-ценната литература за пиано ще стане невъзможна за изпълнение.

 

 

* При акордеон и други клавири с "лека" клавиатура е възможно да се използва подобна клавиатура, с подходящи тртанскрпиции.

 

Все пак подкрепям иновацията :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Факт. Има ли нужда от промяна?

 

2. Това е така при двупластови клавиатури, но при тази е напълно възможно - ето един вариант за До мажор:

 

81860667.jpg

 

 

3. Ориентация:

 

61184244.jpg

 

4. Защо само "леки" клавиатури - ето едно пиано:

 

97655980.jpg

 

Като стана дума за акордьон - ето как би изглеждала Унгарската рапсодия на Лист, на такъв тип клавиатура:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което ме притеснява е, че даден тон на пианото е на определено място, докато на такъв тип клавиатура тона е на 3 места.

Един акорд или скала може да се изсвири по различни начини - нотирането ще се наложи да е по-прецизно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Може би всичко е въпрос на навик. Ако майчиния ти език е унгарски, българския език ще ти е много труден.

 

Това не означава обаче, че друг не може да говори перфектен български, или по-точно, че и българите говорят трудно на своя език. 

 

 

:):)

Редактирано от джани
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, но в този случай е едно за сметка на друго - в единия вариант имаш една и съща пръстовка за различните тоналности, но 6 пласта клавиши, докато в другия имаш 2 пласта и всеки тон е по един (а и имаш мисловна представа за тоналностите).

 

Май по-скоро е английския с/у китайския. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лятото на 2008 бях с ансамбъла във Франция на един фолклорен фестивал.Понеже не достигаше транспорт и трябваше в нашия автобус да пътуват и френското ансамбълче.Селцето беше на 60 км и доколкото си спомням се казваше Fondremand.Та - като пътувахме видях,че акордеонът им е друг.И викам на пича - "дай да пробвам" на развален немски,щото оня не знаеше английски.Като погледнах отгоре върху клавишите - ..УЖАСС..нищо общо с акордеона.Обаче и оня тъй гледаше моя акордеон.Помъчих се да изсвиря нещо,след като половин час му налучкам тоновете и му разбера алгоритъма на копчетата.По-скоро прилича на печатна машина, отколкото на музикален инструмент..За мене си остава класическата пиано клавиатура

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, както един приятел каза преди няколко дни - стандартното разположение на клавиатура за пиано е най-добрият възможен музикален интерфейс... или поне най-добрият измислен до сега... изказването беше по повод на това, че се хванах на бас с един китарист, че никога няма да може да ме бие при скорост на арпежи <_< просто сегашната клавиатура е зверски удобна, логична и дава възможност да направиш каквото си поискаш. Аз лично, не мисля, че клавирно соло е възможно по същия начин и със същия успех на тази нова клавиатура просот защото обръщането не е кой знае колко удобно и ми се струва, че тези клавиши тип пишеще машина, независимо от механиката си, не могат да бъдат толкова скоростни, най-малкото защото са вдълбнати и са пректирани така, че ръката да не се движи много наляво и надясно. Все пак бих пробвал какво е усещането и на тази разбира се... освен това истинските виртуози доста бързо прескачат ограниченията, които инструмента им им налага и общо взето са свободни да се изразяват както си решат :greenball: така че сигурно в япония ще се появият и вортуози с това нещо под пръстите...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Мислех да го сложа във "Вицове", но за тук е по-подходящо

 

Един програмист отишъл на гости на свой приятел - пиaнист. Полафили, попийнали и пиaнистът решил да покаже на приятеля си своето ново пиано. Седнал той и се разсвирил. След около час приключил с репертоара и се обърнал към задрямалия си гост:

- Е, какво ще кажеш?

Програмистът отворил едно око и отговорил:

- Абеее... Малко е тъпо това, че клавишите не са надписани, но от друга страна много ме изкефи, че Shift-a се натиска с крак. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.