Jump to content
Българският форум за музиканти

Ъпгрейди по китарата


Ivan Pirishanchin

Recommended Posts

Здравейте!

 

На моя скуер съм забелязал, че има едно метално звънене откъм пружините на тремолото и откъм главата, където е онази джаджа (прощавайте, но не знам как се казва) дето държи 5 и 6 струна. Забелязал съм също така на по-старите скуаери и на оригиналните фендери има същата "джаджа" на 3 и 4 струни. Моя скуаер няма на 3 и 4 струни и го хващам че звъни и от там. Като сложа леко пръст на 4-та струна на главата след нъта не звъни. Явно трябва да се добави още една джаджичка там.

 

От към бриджа също има звънене, както вече казах. Предполагам че се дължи на пружините. Нормално ли е това или трябва да работя в посока затихване на това кънтене?

 

Още съм начинаещ, но точно тези неща ми направиха впечатление в тая китара и ако някой се е занимавал ще съм благодарен ако сподели тук.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И двете неща са нормални. Ако чак толкова те дразни, звъненето при ключовете можеш да го премахнеш, като сложиш памучно парцалче там, което да заглушава струните. При пружините нещата стоят по аналогичен начин. Мисля, че имаше някакъв пиниз направо да сложиш гъбичка за миене на чинии там, или нещо подобно, за да се заглушат и пружините.

 

Но ако не ти прави впечатление и не ти "бърка в г*за", въобще не се занимавай, не е нещо, което да индикира повреда някъде по китарата. На моя страт нямам намерение да правя такива интервенции. А и предполагам това би изпъквало през усилвател, когато се свири с доста голямо количество драйв, което аз не ползвам :)

 

А водачите за струни (string guiders) на главата на грифа са за да създават по-голям ъгъл спрямо струната и нъта, и да не изскачат струните от каналчетата ;) Друг смисъл аз лично не виждам, макар че сигурно има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък за пръв път чувам,че "онази джаджа" е на 5 и 6 струна,а на 4 и 3 няма.Нормалното за този тип китари е да имат на 1 и 2,и 3 и 4.Дори технически не виждам как би се монтирала там поради липсата на достатъчно разстояние.Защо не поснимаш малко мястото на проблема,така ще можем да ти помогнем по-квалифицирано.А за пружините-първо погледни дали жицата за масата не опира в някоя от тях,друг начин за избягване на резонанса е сваляне на платката или стария номер с гъбата.

Редактирано от soundcraft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

също така можеш да ги намериш и под наименованието "String tree" ... има смисъл от тях ама на моито теле и 2те съм ги махнал... и ако искаш мога да ти ги дам (на цената на транспорта с който би стигнал го мен(мусагеница) .. демек без пари)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май поизбързах с коментара,ама колегата малко ме подведе.След разглеждане на въпросния модел видях ,че "онази джаджа" е на 1 и 2 струни,а не на 5 и 6(да научиш как се номерират струните :) ).Решението е да се сложи оше една джаджа на 3 и 4 струни.

Редактирано от soundcraft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък за пръв път чувам,че "онази джаджа" е на 5 и 6 струна,а на 4 и 3 няма.Нормалното за този тип китари е да имат на 1 и 2,и 3 и 4.Дори технически не виждам как би се монтирала там поради липсата на достатъчно разстояние.Защо не поснимаш малко мястото на проблема,така ще можем да ти помогнем по-квалифицирано.А за пружините-първо погледни дали жицата за масата не опира в някоя от тях,друг начин за избягване на резонанса е сваляне на платката или стария номер с гъбата.

 

Да, аз съм сгрешил - на 1 и 2 има, а на 3 и 4 няма. Доста отчетливо се чува звъненето, представям си ако махна и на 1 и 2 държача ква тенекия ще се обади и от там :) Според мен ги слагат точно за да заглушат звъненето.

А пружините могат ли да се разкарат и да се сложи обикновен бридж, статичен, без тремоло?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нов бридж може да се сложи,но не е препоръчително.Първо-така се губи замисъла в конструкцията на инструмента,съответно и неговото звучене,което според демонстрациите и техническите характеристики е доста добро(китарата е с 3 Custom Vintage Style Single-Coil Strat® Pickups with Staggered, AlNiCo 5 Magnet Pole Pieces and Aged White Covers ...)и второ-новия бридж и неговия монтаж е нова инвестиция.

Редактирано от soundcraft
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.