Jump to content
Българският форум за музиканти

Оборудване за стая за репетиране...


tednet

Recommended Posts

Здравейте :)

 

От много много години, в нашето скромно училище се мъчим с остаряла техника в стаята за репетиции. Но дойде моментът за отмъщение. Най-накрая имам достатъчно властни връзки, че да мога да уредя някакво ново оборудване... Всичко това в кръга на шегата де :D

 

Въпросът е какво...

 

В нашето училище има около 10тина банди и имаме една стаичка да кажем 5 на 5 която използваме за свирене. Цялата е "изолирана" със стени от талашит... не ми се говори за ревербациите... ужким е било "подобрение на акустиката"... В един ъгъл са барабаните и на една от стените е цялото ни оборудване... някво мискерче с 4 входа за микрофон, някво усилвателче 40-50 ватова, българско, старо, правено, и мизерни колони отсякъде и едно хубаво бас кубе...

 

Та моята идея е... да се вземе някакъв сравнително хубав усилвател, миксер, и колони, няколко микрофона, и някакво преампче за китарите...

 

Такам миксерът е важен, защото той ще бъде използван за озвучаване на барабани и ще е свързан към по-голям миксер... в други училищни проекти. Също така тази нова система, няма да бъде позлване само за свирене в стаичка за репетиране, а ще се използва за пускане на музика на определени мероприятия и водене на речи. Затова е мултифункционална....

 

Проблемът е, че си нямам грам идея откъде да започна проучването, а трябва да дам предложение възможно най-бързо, за да можем да накупим всичко преди коледния концерт и да озвучим барабаните за първи път...

 

Най-добро съотношение "цена:качество" се изисква. И берингер са опция... но нямам опит в купуване на PA техника... вашите съвети и предположения ще бъдат оценени изключително високо от мен. Трябва да може да се вземе касова бележка или подобен документ... иначе не можем да купим артикула...

 

Такам

 

Микрофони: 2 вокални... най-вероятно Shura SM58, каквито имаме и сега. Повече ме тревожат микрофони за барабани. Най-добрата опция е микрофон за каса и 2 овърхеда, поне така смятам. Някакви идеи какви? Както казах и Берингер за опция...

 

Усилвател: Предполагам 200тина вата биха стигнали за 2 колони и надвикване на барабани? Както казах, не съм се занимавал с ПА озвучаване досега...

 

Колони: Пак никаква идея. Да пасват на усилвателя и да са само 2. През тях ще се пускат китари, музика, говор, демек да могат да покриват максимален брой честоти.

 

Миксер: Тук не съм го измислил. Или можем да вземем стария MX2004 и да го ползваме него, а за концертната зала да вземем нов по-голям миксер. Времето ще покаже

 

Преамп/ ДИ бокс: Смятах да ибзера този вариант - http://www.behringer.com/EN/Products/GDI21.aspx Сравнително евтино, мултифункционално, и ще работи като ДИ бокс...

 

И горе-долу е това...

 

Всякакви предложения са добре дошли. Просто трябва да направя предложение до петък, а опасността да направя грешен избор е голяма... така че се оставям на вашите години и години опит :beer:

 

А относно цената... хмм добър въпрос. Не знам... Колко по-евтино, толкова по-лесно ще ни одобрят молбата... но не искаме и да правим огромен компромис с качеството... Най-важни са микрофните в момента, поне за коледния концерт да можем да озвучим барабаните както трябва.... след това са усилвателя и колоните по-ред...

 

Пожелавам ви приятна вечер, и ви благодаря предварително, за всякакъв вид помощ която може да предложите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ценови лимит нямаме, ама се опитваме да минем с възможно най-малко.

 

Иначе на концертите ще озвучаваме барабаните. Демек барабаните се местят в зала за около 500 човека.

 

Иначе ни отрязаха... бюджетът за тази година е разпределен... иначе behringer c-4, xm8500x3, няколко стойки на Proel (40 ЕВРО ЗА СТОЙКА??!), behringer 1520A x 2 активни колони, и някви други неща като компресори, но те не са за репетициите... Оказа се, че и нямаме колони които могат да възпроизведат честоти от касата, така че ще пробваме с xm8500 i 2 overhead behringer c-4.

 

Но ако все пак успеем да уредим някак микрофоните, ще ни трябват стойки.... и като се има предвид, че тея стойки струват повече от самите микрофони, можете ли да препоръчате, евтини, чупещи се стойки, а не от правите и да са големички :offtopic-001: И откъде можем да ги купим разбира се :cheers2:

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Микрофон за каса Стагг ДМ5010(доста по-добре от берингера,който си писал)-около 62лева

Оувърхеди Берингер Ц2(продават се чифт)-около 100 лева

Стойки за микрофон на Херкулес-около 50 лв/бр

Вокалните,които си писал става,или друг вариант е Електро Войс Кобалт 9 за 68 лв/бр.

Миксер Ямаха МГ124Цх-579 лева

Усилвател Берингер ЕП1500-561 лева

Може и вместо горните две Ямаха ЕМХ512СЦ-966 лева

Колони Берингер Е1520-364 лева.

Еми това,което мога да ти предложа и дано съм помогнал.

Поздрави и успех

Редактирано от axel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тц, една е толкова...

Иначе С-4 са по-добре качесто от С-2... доколкот знам де

За стойките благодаря, ще ги погледна :punk_guitar:

Този миксер е прекалено малък... колебаем се между yamaha mg206c or behringer xl3200

И най-вероятно ще предпочетем е1520А, защото са по- idiot proof, а като знам какви хора ще свирят в тая стая, idiot proof e за предпочитане :music336:

 

Засега проблем са стойките, ако знаете по-евтини и от херкулес-а някъде из София?

 

Иначе благодаря изключително много за помощта ви, ще ви държа в теч как върви проектът :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се опитам да бъда полезен. Само не разбрах мощността на колоните какво трябва да осъществи - Да заглуши барабани по време на репетиция или да се проведе концерт/репетиция с озвучени барабани? Сътоветно при хипотеза 1) Две колони по 300 вата ще са достатъчни. Ако няма да се ползват басови колони по - добре е колонота да бъде с 15" говорител и високочестотен драйвер. За хипотеза 2) Нещата са съвсем различни. Ако ви трябва апаратура за концерт, тя трябва да бъде съобразена с мястото на провеждане, квадратура на зала, outdoor event и тн. Предполагам, че няма да купувате един тир с апаратура, пък и за училищна работа трябва да е мобилна. Следователно според мен най-удачен вариант, който донякъде ще задоволи и двете претенции - хем да репетирате, хем да направите концерт.

 

Трябват ви:

1. Пулт

2. Крайни усилватели - 2бр

3. Двулентова колона 12" + вис. ч. драйвер / 15" + вис. ч. драйвер - 2бр

4. Басова колона - 18" басов говорител - 2бр.

5. Кросоувър - 1бр

6. Мониторни колони, активни - 2бр.

7. Микрофони - вокални, инструментални.

8. Кабели/разклонители за ток

9. Микрофонни стойки

 

Моите предложения:

 

1. SOUNDCRAFT EPM 6 LINK

BEHRINGER XENYX 1832 FX LINK

SOUNDCRAFT EFX 12 LINK

YAMAHA MG 166C LINK

От горепосочените аз залагам на Саундкрафт. Берингер, макар и доста ползвани в ниския ценови клас и малки сетъпи, са крайно ненадеждни - не звучат толкова зле, но има доста случай за изгорели преампове, неработещи фейдъри, странични шумове при определени условия и тн. Просто са копие на Mackie с евтини китайски елементи. Като казах Mackie, намери кой е вносителя на фирмата за БГ- това може би е най-доброто сред ниските класове. Yamaha - сложил съм го за асортимент - за разлика от Берингер, работи доста по-стабилно. Има нисък шум на преампите, вградения ефект не е добър. Еквалайзера е отвратителен - за какво изобщо слагат корекция, която се води "ниски" над 100 хц? Не заслужава цената си. Има проблем и със захранването, което няма заземяване.

 

2. Според мощността и омажа на колоните. Предпочитени марки - Mackie, Biema, Soundmaster (БГ) - от ниския ценови клас това е, за Берингер нямам наблюдения.

 

3. Колоните... Пак бих заложил на Биема, Еминенс, RCF-a е доста скъп... За горни колони около 400Вата на колона

4. Същото - 800 вата на колона

5. Кросоувър - базовия модел на DBX - LINK

6. DB e добър вариант за парите си.

7. Микрофони - Стаг не взимайте за каса, имах такъв и го разкарах. Серията PL на Electrovoice е достъпна и доста качествена. Вокални микрофони - SM 58, AKG D880, EV CO9, Audix

8. Proel, примерно.

9.Hercules

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.